Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 14 sierpnia 2022 15:31
Reklama

Sejm za utworzeniem Akademii Zamojskiej

Do jednomyślności było daleko, ale w Sejmie znalazła się wystarczająca większość do tego, by przyjąć poselski projekt ustawy o utworzeniu Akademii Zamojskiej. Teraz zajmie się nią Senat, później ponownie posłowie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem wnioskodawców, to nowa uczelnia w Zamościu, na bazie funkcjonującej Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica ruszy 1 września.
Sejm za utworzeniem Akademii Zamojskiej
Autor: Fot. Wikimedia Commons

"Mimo licznych trudności „organizowanych” przeciwko tej ustawie także przez naszych, regionalnych jej przeciwników Sejm RP na dzisiejszym posiedzeniu przyjął ją stosunkiem głosów 233 za, 204 przeciw, 2 wstrzymujących się" – poinformował w mediach społecznościowych, zaraz po głosowaniu poseł Sławomir Zawiślak, wnioskodawca projektu ustawy. Wyraził też nadzieję, że również senatorowie poprą inicjatywę, a posłowie w trzecim czytaniu znów w większości zagłosują "za". 

Podczas czwartkowego (8 lipca) posiedzenia Sejmu projekt poparło 217 posłów klubu PiS, a także m.in. z Konfederacji, Kukiz15 czy niezrzeszeni oraz, co ciekawe, Riad Haidar z Koalicji Obywatelskiej. Przeciwko pomysłowi tworzenia Akademii Zamojskiej byli nie tylko opozycyjni z KO, Lewicy i Koalicji Polskiej, ale również 8 z rządzącej koalicji, m.in. Jarosław Gowin.

Przypomnijmy, że projekt ustawy zakłada, że nowa uczelnia zostałaby utworzona na bazie obecnej Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu. Miałaby przejąć cały jej majątek i studentów, również tych, którzy pomyślnie przejdą przez trwającą obecnie rekrutację, a także pracowników, jednak ich umowy, jak wynika z ustawy, wygasną po upływie 3 miesięcy od daty wejścia w życie nowej ustawy, o ile wcześniej nie zostaną im zaproponowane nowe warunki lub te propozycje, które padną, zostaną odrzucone. Nowego rektora powołać ma minister edukacji i nauki.

Obecna UPZ kształci na 9 kierunkach studiów pierwszego stopnia. To filologia angielska, bezpieczeństwo narodowe, finanse i rachunkowość, informatyka, logistyka, mechanika i budowa maszyn, pedagogika, pielęgniarstwo, turystyka i rekreacja.

"Reaktywowana uczelnia powinna w czasach współczesnych spełniać misję, która przez ponad dwa wieki formowała elity narodu polskiego w duchu zasad pietas literata, Deo et Patriae, misję, wyrażoną w dewizie: BÓG HONOR OJCZYZNA, a spełnianą przez Akademię Zamojską" – napisano w uzasadnieniu. A w dalszej jego części dodano: "Główny cel reaktywowanej Akademii Zamojskiej wymaga, aby odbywające się w niej kształcenie dokonywało się w oparciu o naukę historii, pogłębione, polskie studia humanistyczne i społeczne, tworzone w duchu realizmu filozoficznego oraz chrześcijańskiej tradycji narodowej" - dodano.

Poselska ustawa już w momencie, gdy trafiła do Sejmu wywołała wiele kontrowersji. Przeciwne jej przyjęciu były m.in. władze UPZ, o czym pisaliśmy kilka miesięcy temu>>>> Reaktywacja Akademii Zamojskiej z wątpliwościami.

Najbliższe posiedzenie Senatu jest planowane między 21 a 23 lipca. 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Pracodawca 09.07.2021 14:46
Dyplom z zamojskich uczelni jest wart na rynku pracy tyle, ile wart jest papier w WC.

Tomek72 09.07.2021 16:44
akurat jestem przedsiębiorcą zatrudniam 17 osób i szczerze powiem że bardziej kreatywne są osoby z niższym doświadczeniem niż 4 magistrów których posiadam akurat dyplom w dzisiejszych czasach może zrobić każdy i nie jest żadnym wyznacznikiem gdzie by nie był robiony

ja 09.07.2021 14:34
No i gitara :) Tak trzymać.

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: YebacpisTreść komentarza: Wielki sukces pisowskie policji zamknąć chłopaka za ogórki. A sami walą w gaz alkusyData dodania komentarza: 14.08.2022, 10:29Źródło komentarza: Tomaszów Lub.: 200 porcji „maryśki” w drzwiach samochoduAutor komentarza: skierwensenTreść komentarza: droga studentko psychologii, jeśli to nie jest twój pierwszy rok i zgodzisz się być moją terapeutką, wynajmę ci mieszkanie po kosztach.Data dodania komentarza: 14.08.2022, 09:57Źródło komentarza: Wielu osób nie stać na wynajęcie mieszkania. Powód? Zaporowe cenyAutor komentarza: Ciuke zamuloneTreść komentarza: Wyrastając w konfidencje na nic was nie będzie staćData dodania komentarza: 13.08.2022, 19:55Źródło komentarza: Odra umiera! Za wskazanie sprawcy tej katastrofy policja daje milion złotychAutor komentarza: Ciule zamuloneTreść komentarza: Prokuratura w Otwocku raz na pół roku działania podejmuje co co sie dziwić działalności państwaData dodania komentarza: 13.08.2022, 19:54Źródło komentarza: Odra umiera! Za wskazanie sprawcy tej katastrofy policja daje milion złotychAutor komentarza: -Treść komentarza: Niech ten pis pójdzie wreszcie w pis du!Data dodania komentarza: 13.08.2022, 14:29Źródło komentarza: Rząd chce zakazać strajków solidarnościowychAutor komentarza: GadTreść komentarza: RIPData dodania komentarza: 13.08.2022, 09:11Źródło komentarza: Odebrał sobie życie po tym, jak matka zginęła w wypadku autokaru w Chorwacji
Reklama
Reklama