Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 lipca 2026 02:12
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Kasa z UE podzielona. Wiemy, ile dostanie każde województwo

Rząd dokonał już ostatecznego podziału środków dostępnych w Unii Europejskiej do 2027 roku. To pieniądze, które mają do dyspozycji regiony.
Kasa z UE podzielona. Wiemy, ile dostanie każde województwo

Autor: News4Media

Samorządy województw będą zarządzać około 40 proc. funduszy z polityki spójności na lata 2021-2027. To w sumie 28,4 mld euro. Każde województwo będzie miało swój program regionalny, w ramach którego będzie dzielić pieniądze.” – informuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, zaznaczając że jeszcze w styczniu tego roku część środków, jakie mamy otrzymać, już zostały rozdysponowane. Powstała jednak rezerwa, którą zajęto się w negocjacjach z marszałkami województw. Dyskutowano o potrzebach każdego z regionów i ustalano, ile ma otrzymać każdy z nich.

Wyniki tego podziału zawsze budziły emocje między regionami. Nie było możliwości dyskusji na temat ewentualnego zwiększenia środków i uwzględnienia wyzwań rozwojowych, które nie zawsze da się uchwycić w statystyce." – zaznacza wiceminister Waldemar Buda.

Wypracowano 3-etapowy system, który uwzględniał liczbę ludności, wskaźnik PKB, plany województw i najważniejsze zgłoszone przedsięwzięcia. Właśnie tak podzielono pieniądze.

Kwoty podane w mln euro z uwzględnieniem programów lokalnych, dla Polski Wschodniej i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji:

  • Dolnośląskie 2 229 416 820
  • Kujawsko-Pomorskie 1 753 423 961
  • Lubelskie 2 938 912 292
  • Lubuskie 861 468 297
  • Łódzkie 2 635 959 172
  • Małopolskie 2 567 280 381
  • Mazowieckie 2 427 926 510
  • Opolskie 920 999 577
  • Podkarpackie 2 599 366 023
  • Podlaskie 1 669 205 913
  • Pomorskie 1 674 092 590
  • Śląskie 4 858 340 098
  • Świętokrzyskie 1 821 141 203
  • Warmińsko-Mazurskie 2 149 096 820
  • Wielkopolskie 2 057 869 290
  • Zachodniopomorskie 1 611 209 396

Teraz dokumenty zostaną przesłane do Komisji Europejskiej, a plany MFiPR zakładają, że akceptacja nastąpi w trzecim kwartale tego roku. Równolegle trwają prace nad programami, z których będą wydawane pieniądze.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kronika Tygodnia

Chcesz częściej widzieć nasze newsy?

Dodaj Kronikę Tygodnia do preferowanych źródeł w Google i bądź bliżej najważniejszych spraw z regionu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama Baner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: TwuSSk Treść komentarza: Skończyła się farsa lecimy na MARSA kosmiczne jaja 101 bajerów dla frajerów, czekamy na RUDY 102 budujemy bajkonura Data dodania komentarza: 16.07.2026, 08:47 Źródło komentarza: Hrubieszów: Rekordowe mandaty i 31 punktów karnych! Trzech kierowców straciło prawo jazdy Autor komentarza: Z Treść komentarza: Masz, Poeto, rację. Data dodania komentarza: 15.07.2026, 14:40 Źródło komentarza: Niewybuchy w powiecie zamojskim. Amunicję wykopano na posesji, pocisk znaleziono przy ulicy Autor komentarza: daj dolara daj daj daj Treść komentarza: Ale na wschodzie kraju twierdzą ,że NIE MA ZMIANY KLIMATU !!!! To jak trwoga to do Pana Boga. Data dodania komentarza: 15.07.2026, 10:29 Źródło komentarza: Gmina Zamość: Rolniku, zgłoś szkody po upałach Autor komentarza: asd Treść komentarza: I takich jest wielu. I spotkania takich codziennie się obawiam. A nie tylko Ukraińców i Ukraińców... Data dodania komentarza: 15.07.2026, 10:16 Źródło komentarza: Pijany, bez prawka, pasów i badań technicznych auta, do tego za szybko jechał przez Justynówkę Autor komentarza: Kondolencje Treść komentarza: Komuny rządu to nieinteresuje teraz wszyscy do więzienia Data dodania komentarza: 15.07.2026, 09:08 Źródło komentarza: Tomaszów Lub.: Radni o suszy. Apelują o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej i pomoc dla rolników Autor komentarza: WON Treść komentarza: A będzie znak " Pieszy z palcem w Nosie " ? Proponuję żeby ten znak był wielkości człowieka , od samej ziemi , przy przejściu !!! Przedstawiający pieszego o wyglądzie ministra Gilojada ??? Wincej , albo jeszcze Wincej znaków przy drogach bo stanowczo jest ich za mało tak jak reklam , kierowca się nudzi jazdą bo nie ma co oglądać PO za drogą !!! A swoją droga , ciekawe który to leming zarobi na produkcji i sprzedaży tych znaków ?! Data dodania komentarza: 15.07.2026, 09:07 Źródło komentarza: Patrzysz w telefon na przejściu? Wkrótce może tam stanąć nowy znak
Reklama
Reklama
Reklama