Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 sierpnia 2022 13:46
Reklama

Przemycali i handlowali. Nielegalny biznes kwitł. Do czasu

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki w Hrebennem, na polecenie Prokuratury Okręgowej w Zamościu w dniach 19 i 27 maja br. zatrzymali 8 członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw skarbowych w związku z nielegalnym obrotem wyrobami tytoniowymi.
Przemycali i handlowali. Nielegalny biznes kwitł. Do czasu
Zabezpieczenie papierosów pochodzących z przemytu
Autor: Fot. NOSG

Zorganizowana przestępczość transgraniczna

Ustalono, że grupa działała od stycznia 2018 r. do stycznia 2020 r., na terenie województwa lubelskiego, mazowieckiego i podkarpackiego, a także na terytorium Ukrainy. Przestępcza działalność polegała na nabywaniu, przechowywaniu i przewożeniu wyrobów akcyzowych w postaci  papierosów nieoznaczonych polskimi znakami skarbowymi akcyzy i bez zgłoszenia celnego.

Przemyt wyrobów akcyzowych z Ukrainy do Polski

Osoby kierujące przestępczym procederem osobiście organizowały przemyt wyrobów akcyzowych z terytorium Ukrainy do Polski, gromadząc odpowiednie ilości towaru w celu przygotowania go do dystrybucji w głąb kraju. Następnie, zgodnie z ustalonym podziałem ról w grupie, inni członkowie, zajmowali się przygotowaniem papierosów do dystrybucji, pakując towar do pojazdów wyposażonych w specjalne skrytki. Część członków grupy była odpowiedzialna za transport wyrobów akcyzowych, które trafiały do różnych miejsc na terenie kraju, celem dalszej odsprzedaży również przy wykorzystaniu środków komunikacji publicznej.

Straty Skarbu Państwa sięgają ponad 1 milion złotych

Na skutek przestępczej działalności doszło do narażenia Skarbu Państwa na uszczuplenie należności podatkowych w wysokości ponad 1 milion złotych z tytułu należnego podatku akcyzowego w wysokości niemal 1,2 miliona złotych, podatku VAT w wysokości około 344.652,00 zł. oraz cła w kwocie powyżej 96.612,00 zł. Wysokość strat Skarbu Państwa wynika z nielegalnego obrotu papierosami w ilości niemal 71.072 paczek.

Zarzuty

Zatrzymani w dniach 19 i 27 maja br. podejrzani usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej,  a także narażenia Skarbu Państwa na uszczuplenie należności podatkowych.

W stosunku do zatrzymanych osób, prokurator zastosował wolnościowy środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji i poręczenia majątkowego.

Charakter rozwojowy i tymczasowe aresztowania

W ramach wspólnych czynności procesowych Prokuratury i Straży Granicznej na przestrzeni kwietnia i maja br. do śledztwa zatrzymano łącznie 20 osób. Wszystkim podejrzanym ogłoszono zarzuty udziału w międzynarodowej, zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu osiąganie nieopodatkowanych korzyści finansowych czerpanych z popełniania przestępstw skarbowych na szkodę Skarbu Państwa. Dodatkowy zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą usłyszało 2 obywateli RP. Na wniosek prokuratora, wobec trzech osób pełniących wiodącą rolę w grupie, w tym wobec kierujących przestępczym procederem, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące. Działania funkcjonariuszy Straży Granicznej z PSG w Hrebennem realizowane są wspólnie z KaOSG w Nowym Sączu i Zarządem w Rzeszowie CBŚP.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JaTreść komentarza: DokładnieData dodania komentarza: 18.08.2022, 12:37Źródło komentarza: Hrubieszów: Remontują strategiczny oddział szpitala powiatowegoAutor komentarza: PO to dnoTreść komentarza: "karać kierowców." - łżecie towarzyszeData dodania komentarza: 18.08.2022, 12:31Źródło komentarza: Uwaga kierowcy! Jeszcze więcej punktów karnychAutor komentarza: hurtTreść komentarza: podobno poradnia dziecięca też już się kończyData dodania komentarza: 18.08.2022, 12:23Źródło komentarza: Hrubieszów: Co najmniej 20 tys. zł nagrody jubileuszowej dla dyrektora szpitalaAutor komentarza: HrubieszowianinTreść komentarza: Jak dzwonisz na SOR że potrzebujesz pomocy to mówią że karetki nie ma proszę przyjechać a tu takie pieniążki sa wypłacane.Data dodania komentarza: 18.08.2022, 08:55Źródło komentarza: Hrubieszów: Co najmniej 20 tys. zł nagrody jubileuszowej dla dyrektora szpitalaAutor komentarza: KrzysiekTreść komentarza: Sytuacja finansowa miasta jest nieciekawa nie wiem skat taki pesymist przecierz miasto wyludnia się a w mieście dochodowego przemysłu brakData dodania komentarza: 18.08.2022, 07:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Będą kolejne obligacjeAutor komentarza: JaTreść komentarza: Ja palę gazem i tylko tym !!! , Chyba mam dostać 500 dopłaty do gazu a w sumie to gazownia a nie ja gotówkę otrzyma i co będę siedział w domu w futrze z jutro i czapką uszatka.A sąsiad biznesmen ma kominek i łapy wyciągnie po kasę 😀a tak nazeka???Data dodania komentarza: 18.08.2022, 07:15Źródło komentarza: 3 tysiące złotych na węgiel. Już można składać wnioski [WZÓR]
Reklama
Reklama