Kolory, co one oznaczają?
Kolory szlaku mogą być różne: czerwone, zielone, żółte, niebieskie i czarne. Nie oznaczają one wcale poziomu trudności trasy - to jeden z najczęściej powtarzanych mitów - lecz długość i atrakcyjność danej ścieżki:
- czerwony, to szlak główny, zwykle jest poprowadzony przez najciekawsze krajobrazowo i przyrodniczo miejsca danego regionu,
- niebieski, to trasa dalekobieżna, wcale nie musi oznaczać, że jest trudna,
- żółty, to szlak łącznikowy, czyli najkrótsza trasa łącząca dwie drogi,
- zielony, to szlak prowadzący do charakterystycznych miejsc,
- czarny, to krótki szlak dojściowy.

fot. News4Media
Szlaki turystyczne nie są oczywiście liniami prostymi, dlatego oznaczenia występują w różnych wariantach: zakrętu (kąt 90 lub 135 stopni).

fot. News4Media
Strzałka - malowana jest za miejscem zmiany kierunku szlaku.
Wykrzyknik - ten znak jest łączony z drogowskazem podstawowym i informuje nas o nagłej, niespodziewanej zmianie kierunku szlaku.
Nakazy i zakazy
W lesie napotkamy również różne piktogramy i napisy na znakach. Informują one o miejscach wartych odwiedzenia, a także wskazują zakazy i nakazy, których, będąc w lesie, należy przestrzegać. Dowiemy się z nich o zagrożeniu pożarowym. Wskazują również miejsca, gdzie można rozpalić ognisko, grilla lub zaparkować auto.
W lesie możesz natrafić na zakaz wstępu. Są stawiane tam, gdzie na przykład jest bardzo duże zagrożenie pożarem, a przebywanie w nim może być niebezpieczne, nie tylko dla lasu, ale także dla ludzi.

fot. Nadleśnictwo Babki


![Świąteczne spotkanie opłatkowe w WSHE Zamość [GALERIA ZDJĘĆ] Świąteczne spotkanie opłatkowe w WSHE Zamość [GALERIA ZDJĘĆ]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2025/12/16/sm-4x3-swiateczne-spotkanie-oplatkowe-w-wshe-zamosc-galeria-zdjec-1765886100-16.jpg)
![Bełżec/Lubycza Królewska: Ludzie skarżą się na błoto na budowie S17. To niebezpieczeństwo [ZDJĘCIA] Bełżec/Lubycza Królewska: Ludzie skarżą się na błoto na budowie S17. To niebezpieczeństwo [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2025/12/16/sm-4x3-belzec-lubycza-krolewska-ludzie-skarza-sie-na-bloto-na-budowie-s17-to-niebezpieczenstwo-zdjecia-1765883166-20.jpg)












![Lubelskie: Śmiertelne potrącenie 84-latki. Kierujący busem nie ustąpił pierwszeństwa [WIDEO] Tragicznie zakończyło się potrącenie pieszej na drodze krajowej numer 17.](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/articles/sm-4x3-smiertelne-potracenie-84-latki-w-suchodolach-wideo-1765537122.jpg)






Napisz komentarz
Komentarze