Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 14 sierpnia 2022 14:52
Reklama

Koniec z tanimi zakupami przez internet? Nowe przepisy w e-handlu

Towary pochodzące spoza Unii Europejskiej będą nas kosztować więcej. To pokłosie nowych przepisów unijnych nałożonych na wszystkie kraje członkowskie.
Koniec z tanimi zakupami przez internet? Nowe przepisy w e-handlu

Ceny kilkakrotnie niższe od polskich czy europejskich - to główny powód, dla którego wielu Polaków decydowało się na zakupy towarów przez internet z krajów spoza UE, np. z Chin. W tym wypadku nie przeszkadzał nawet długi termin oczekiwania na przesyłkę.

W czwartek Rada Ministrów przyjęła unijną ustawę dotyczącą e-handlu. Do tej pory przesyłki spoza UE, między innymi z Chin i popularnego portalu AliExpress, o wartości poniżej 22 euro były zwolnione z podatku VAT. Od 1 lipca 2021 r. VAT doliczany będzie już do każdej paczki.  

Przykładowo: przesyłka o wartości netto 25 zł przy 23% stawce VAT wyniesie nas: 30,75 zł .

Przepisy zawarte w pakiecie e-commerce ułatwią rozliczanie podatku VAT od sprzedaży towarów. Teraz nawet najmniejsi przedsiębiorcy będą mogli konkurować z takimi gigantami jaki AliExpress, eBay, Wish czy Amazon - bo ich produkty będą w zbliżonej cenie.

 „To szczególnie ważne dla rodzimych pośredników, portali aukcyjnych i sprzedażowych, które zmagają się często z nieuczciwą konkurencją spoza UE. Nowa regulacja będzie ważnym krokiem w kierunku wyrównania szans na korzyść europejskich, w tym polskich firm.” - czytamy w oficjalnym komunikacie ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusza Kościńskiego na stronie Ministerstwa Finansów.

Oprócz wyrównania szans na runku e-commerce, rozwiązanie ma także zapełnić dziurę w polskim budżecie. Projekt Komisji Europejskiej ograniczy napływ paczek z nieopodatkowanymi towarami do kraju, czyli uszczelni sektor handlu importowego.  

„Tracą na nim nie tylko budżety poszczególnych państw, ale przede wszystkim unijni przedsiębiorcy. Nie mogą konkurować z firmami, często z operującymi z dalekiego wschodu, które sprzedają takie same towary, co oni, ale tańsze o VAT, czyli często nawet o ¼. Pakiet e-commerce jest istotnym krokiem w kierunku ukrócenia tego procederu.” - podkreśla wiceminister finansów Jan Sarnowski.

 

News4Media, 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: YebacpisTreść komentarza: Wielki sukces pisowskie policji zamknąć chłopaka za ogórki. A sami walą w gaz alkusyData dodania komentarza: 14.08.2022, 10:29Źródło komentarza: Tomaszów Lub.: 200 porcji „maryśki” w drzwiach samochoduAutor komentarza: skierwensenTreść komentarza: droga studentko psychologii, jeśli to nie jest twój pierwszy rok i zgodzisz się być moją terapeutką, wynajmę ci mieszkanie po kosztach.Data dodania komentarza: 14.08.2022, 09:57Źródło komentarza: Wielu osób nie stać na wynajęcie mieszkania. Powód? Zaporowe cenyAutor komentarza: Ciuke zamuloneTreść komentarza: Wyrastając w konfidencje na nic was nie będzie staćData dodania komentarza: 13.08.2022, 19:55Źródło komentarza: Odra umiera! Za wskazanie sprawcy tej katastrofy policja daje milion złotychAutor komentarza: Ciule zamuloneTreść komentarza: Prokuratura w Otwocku raz na pół roku działania podejmuje co co sie dziwić działalności państwaData dodania komentarza: 13.08.2022, 19:54Źródło komentarza: Odra umiera! Za wskazanie sprawcy tej katastrofy policja daje milion złotychAutor komentarza: -Treść komentarza: Niech ten pis pójdzie wreszcie w pis du!Data dodania komentarza: 13.08.2022, 14:29Źródło komentarza: Rząd chce zakazać strajków solidarnościowychAutor komentarza: GadTreść komentarza: RIPData dodania komentarza: 13.08.2022, 09:11Źródło komentarza: Odebrał sobie życie po tym, jak matka zginęła w wypadku autokaru w Chorwacji
Reklama
Reklama