Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 21 lipca 2026 17:17
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Terytorialsi dzielą się krwią

Trudny czas pandemii to dobra okazja, żeby zmobilizować się i pomagać innym. Żołnierze 2 LBOT oddają krew i zachęcają, by dzielić się tym cennym darem. Od marca oddali już 836 litrów krwi.
Terytorialsi dzielą się krwią

Autor: Fot. 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

Oddawanie krwi to bardzo ważny aspekt działań przeciwkryzysowych WOT. Od początku operacji Odporna Wiosna i obecnie w ramach Trwałej Odporności lubelscy Terytorialsi regularnie odwiedzają lokalne punkty pobrań, organizują zbiórki krwi w swoich jednostkach i odpowiadają na wszystkie apele Narodowego Centrum Krwi.

Jedną z takich akcji zorganizowano 23 listopada br., na terenie kompleksu wojskowego na Majdanku w Lublinie. Zbiórka była prowadzona pod okiem pracowników Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, w specjalnie przygotowanym krwiobusie. Stawiło się kilkudziesięciu żołnierzy z samodzielnych kompanii 2 LBOT i 21 batalionu lekkiej piechoty. W ciągu kilku godzin oddano w sumie blisko 13 litrów krwi.

- Warto oddawać krew. Teraz ja mogę ocalić czyjeś życie, a ta osoba, może kiedyś ocali moje. – powiedział jeden z krwiodawców, st. szer. Kamil z kompanii logistycznej 2 LBOT.

Zbiórki krwi systematycznie organizują również Terytorialsi z Dęblina, Białej Podlaskiej, Chełma i Zamościa. Tylko w samym listopadzie przeprowadzili kilka takich akcji. Obecnie w szeregach Lubelskiej Brygady OT jest 700 zarejestrowanych krwiodawców, a blisko 400 z nich regularnie oddaje krew. Coraz więcej żołnierzy - ozdrowieńców również decyduje się na oddanie osocza, aby w ten sposób pomóc osobom najciężej chorym, zakażonym koronawirusem SARS-CoV-2.

Okres pandemii pokazał, że w obliczu topniejących zapasów krwi, żołnierze WOT działają szybko i efektywnie. Od początku działań przeciwkryzysowych lubelscy Terytorialsi oddali 836 litrów krwi. W sumie, w tym okresie żołnierze piątego rodzaju sił zbrojnych oddali już ponad 5000 litrów krwi.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kronika Tygodnia

Chcesz częściej widzieć nasze newsy?

Dodaj Kronikę Tygodnia do preferowanych źródeł w Google i bądź bliżej najważniejszych spraw z regionu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama Baner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: TwuSSk Treść komentarza: Skończyła się farsa lecimy na MARSA kosmiczne jaja 101 bajerów dla frajerów, czekamy na RUDY 102 budujemy bajkonura Data dodania komentarza: 16.07.2026, 08:47 Źródło komentarza: Hrubieszów: Rekordowe mandaty i 31 punktów karnych! Trzech kierowców straciło prawo jazdy Autor komentarza: Z Treść komentarza: Masz, Poeto, rację. Data dodania komentarza: 15.07.2026, 14:40 Źródło komentarza: Niewybuchy w powiecie zamojskim. Amunicję wykopano na posesji, pocisk znaleziono przy ulicy Autor komentarza: daj dolara daj daj daj Treść komentarza: Ale na wschodzie kraju twierdzą ,że NIE MA ZMIANY KLIMATU !!!! To jak trwoga to do Pana Boga. Data dodania komentarza: 15.07.2026, 10:29 Źródło komentarza: Gmina Zamość: Rolniku, zgłoś szkody po upałach Autor komentarza: asd Treść komentarza: I takich jest wielu. I spotkania takich codziennie się obawiam. A nie tylko Ukraińców i Ukraińców... Data dodania komentarza: 15.07.2026, 10:16 Źródło komentarza: Pijany, bez prawka, pasów i badań technicznych auta, do tego za szybko jechał przez Justynówkę Autor komentarza: Kondolencje Treść komentarza: Komuny rządu to nieinteresuje teraz wszyscy do więzienia Data dodania komentarza: 15.07.2026, 09:08 Źródło komentarza: Tomaszów Lub.: Radni o suszy. Apelują o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej i pomoc dla rolników Autor komentarza: WON Treść komentarza: A będzie znak " Pieszy z palcem w Nosie " ? Proponuję żeby ten znak był wielkości człowieka , od samej ziemi , przy przejściu !!! Przedstawiający pieszego o wyglądzie ministra Gilojada ??? Wincej , albo jeszcze Wincej znaków przy drogach bo stanowczo jest ich za mało tak jak reklam , kierowca się nudzi jazdą bo nie ma co oglądać PO za drogą !!! A swoją droga , ciekawe który to leming zarobi na produkcji i sprzedaży tych znaków ?! Data dodania komentarza: 15.07.2026, 09:07 Źródło komentarza: Patrzysz w telefon na przejściu? Wkrótce może tam stanąć nowy znak
Reklama
Reklama
Reklama