Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 15 sierpnia 2022 00:37
Reklama

„Barometr zawodów 2020” – jakich fachowców poszukuje rynek?

Pielęgniarki, operatorzy obrabiarek skrawających, specjaliści od rachunkowości i księgowości, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych – to najbardziej deficytowe zawody w regionie według badania „Barometr zawodów 2020” dla województwa lubelskiego. Oznacza to, że absolwenci studiów o tych kierunkach nie będą mieli większych problemów ze znalezieniem zatrudnienia. To praca będzie szukać ich.
„Barometr zawodów 2020” – jakich fachowców poszukuje rynek?
Autor: Fot. pixabay.com

Barometr zawodów to jednoroczna prognoza zapotrzebowania na pracowników. Badanie pokazuje, w jakich zawodach będą mniejsze, a w jakich większe szanse na pracę w najbliższym czasie. Eksperci klasyfikują zawody w trzy grupy: zawody deficytowe, w których nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy w najbliższym czasie; zawody zrównoważone, czyli takie, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia; zawody nadwyżkowe, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na nadmiar pracowników spełniających wymagania pracodawców.

Wśród najbardziej deficytowych zawodów w regionie dominuje zawód pielęgniarki. Polska ma niedobór kadr medycznych i jeden z najniższych wskaźników liczby pielęgniarek w stosunku do liczby mieszkańców w całej UE. Na 1000 mieszkańców w Polsce przypada 5,2 pielęgniarki. Dla porównania średnia unijna wynosi ponad 9.

- Widoczny już od lat niedobór pielęgniarek w polskiej ochronie zdrowia wyrażający się nie tylko jednym z najniższych wskaźników liczby pielęgniarek w stosunku do liczby mieszkańców w całej UE, ale także bardzo wysoką średnią wieku polskich pielęgniarek za chwilę spowoduje brak zastępowalności pokoleń, pomimo zwiększenia liczby miejsc na studiach pielęgniarskich. Dodatkowo wzrost liczby pacjentów wymagających opieki wynikający ze starzenia się społeczeństwa nasila deficyty kadrowe w tym zawodzie. Jako Uczelnia wyszliśmy naprzeciw potrzebom lokalnego rynku i kilka lat temu uruchomiliśmy studia licencjackie na kierunku pielęgniarstwo. Cieszą się one dużym zainteresowaniem młodych ludzi, którzy obserwując rynek pracy i widząc pozytywne zmiany związane z wykonywaniem zawodu pielęgniarki dotyczące min. gwarancji zatrudnienia, poprawy warunków płacy i stabilizacji coraz chętniej wybierają ten kierunek. tłumaczy dr n. med. Magdalena Bielacz, kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Uczelni Państwowej w Zamościu.

O przyszłe zatrudnienie nie muszą się obawiać również ci, którzy chcą dbać o stan naszych pojazdów. Diagności samochodowi i specjaliści od mechaniki samochodowej to kolejna branża, która zgłasza ciągłe zapotrzebowanie na pracowników. W tej samej sytuacji są operatorzy obrabiarek skrawających. Postęp technologiczny wymusza jednak by przyszli pracownicy potrafili posługiwać się i operować sprzętem na miarę XXI wieku.

- W UPZ kształcimy inżynierów mechaników, którzy kończąc specjalność pojazdy samochodowe lub obrabiarki sterowane numerycznie mogą się realizować w deficytowych zawodach diagnostów samochodowych, mechaników pojazdów samochodowych lub operatorów obrabiarek numerycznych. Działalności gospodarczej współczesnego człowieka towarzyszy bowiem eksploatacja pojazdów samochodowych oraz konieczność wytwarzania złożonych obiektów mechanicznych. Zwiększone zapotrzebowanie na tego typu obszary aktywności zawodowej związana jest z rozwojem gospodarczym naszego kraju. Znajduje to odzwierciedlenie w „Barometrze Zawodów”. W tymże „Barometrze Zawodów” w grupie zawodów o zrównoważonym zapotrzebowaniu znajdują się spedytorzy i logistycy. W UPZ kształcimy również na tym kierunku. Równowaga na rynku pracy oznacza łatwość jej pozyskania ale również stabilizację w zakresie płac i warunków zatrudnienia.– wyjaśnia dr hab. inż. Rafał Longwic, dyrektor Instytutu Przyrodniczo-Technicznego UPZ.

Kolejną grupą zawodów, której rynek pracy poszukuje, są według „Barometru zawodów 2020” księgowi oraz specjaliści z zakresu rachunkowości i finansów. Dziś w dobie zmieniających się przepisów rozliczeń dobry księgowy, czy spec od finansów to dla przedsiębiorstwa prawdziwy skarb.

- Prognozy rynku pracy dla absolwentów kierunku finanse i rachunkowość są bardzo optymistyczne. Z badań przeprowadzonych w 2019 r. przez „Barometr Zawodów” wynika, że księgowi i finansiści należą do grupy najbardziej deficytowych zawodów. Taki trend utrzymuje się już od kilku lat. Tak więc jest to kluczowy argument dla podjęcia decyzji o wyborze studiów finansowo-księgowych. Poza tym program kształcenia obowiązujący na kierunku został przygotowany wspólnie z praktykami z otoczenia społeczno-gospodarczego uczelni, czyli de facto z potencjalnymi pracodawcami absolwentów naszego kierunku. Świadczy to o tym, że uczymy zawodu praktycznie, zgodnie z oczekiwaniami biznesu i instytucji finansowych – tłumaczy dr inż. Maria Kierepka, dyrektor Instytutu Nauk Ekonomicznych UPZ.

Ciekawie sytuacja przedstawia się jeżeli chodzi o pedagogów. O ile ta profesja znajduje się w „Barometrze zawodów” w grupie zawodów nadwyżkowych, to już pedagodzy umiejętnościami i kwalifikacjami do pracy w szkołach specjalnych i oddziałach integracyjnych znajdują się wśród osób poszukiwanych na rynku pracy. Nie znaczy to jednak, że dla osób po skończonej pedagogice w innej specjalności zawalił się świat. Nic bardziej podobnego. Szansą dla takich pedagogów jest możliwość uzyskania dodatkowych umiejętności dzięki studiom podyplomowym. Wśród ponad 30 kierunków studiów podyplomowych oferowanych przez Uczelnię Państwową w Zamościu znajdują się m.in.: integracja sensoryczna, edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną (oligofrenopedagogika), edukacja i terapia osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Studia takie trwają 3 semestry.

Warto wspomnieć również o pozostałych dwóch grupach, poza zawodami deficytowymi. W grupie zawodów zrównoważonych, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia, znaleźli się wg „Barometru Zawodów 2020”: spedytorzy i logistycy, administratorzy stron internetowych, animatorzy i organizatorzy imprez, opiekunowie osób starszych, instruktorzy rekreacji i sportu, czy pracownicy służb mundurowych.

Jak wynika z „Barometru” największe problemy ze znalezieniem zatrudnienia będą mieli przedstawiciele z grupy zawodów nadwyżkowych: filozofowie, politolodzy, historycy, kulturoznawcy, socjolodzy, czy specjaliści od badań społeczno-ekonomicznych.

„Barometr zawodów” jest badaniem ogólnopolskim, realizowanym przez powiatowe urzędy pracy we współpracy z prywatnymi agencjami zatrudnienia. Badanie w poszczególnych regionach koordynują wojewódzkie urzędy pracy. „Barometr zawodów” jest prognozą zapotrzebowania na pracowników w 2020 r. Badanie zostało przeprowadzone przez ekspertów na przełomie III i IV kwartału 2019 r. Koordynatorem krajowym jest Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie.Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: onlinemovieTreść komentarza: https://www.podcasts.com/mijzmseiatdl/episode/vazou-dragon-ball-super-super-heroi-chega-a-sites-de-torrent https://www.podcasts.com/mijzmseiatdl/episode/baixar-dragon-ball-super-super-heroi-torrent-full-bbrip-putlocker-hd https://www.podcasts.com/mijzmseiatdl/episode/putlockerhd-assista-assista-dragon-ball-super-super-heroi-filme-online-completo-para-baixar-hd https://www.podcasts.com/mijzmseiatdl/episode/123filmes-hd-assista-dragon-ball-super-super-heroi-2022-filme-completo-online-e-hd-gratis https://www.podcasts.com/mijzmseiatdl/episode/123filmes-hd-torrent-assista-dragon-ball-super-super-heroi-baixar-do-filme-online-completo-de-2022-gratis https://www.podcasts.com/mijzmseiatdl/episode/dragon-ball-super-super-heroi-baixar-filmyzilla-telegram-720p-480p-vazou-online https://www.podcasts.com/mijzmseiatdl/episode/movieiflixhd-assista-dragon-ball-super-super-heroi-2022-hd-full-hd-full-movie-online-gratis-123filmes https://www.podcasts.com/mijzmseiatdl/episode/assista-dragon-ball-super-super-heroi-2022-baixar-do-filme-completo-hindi-dublado-1080p-torrent-hd-720mb-khatrim https://www.podcasts.com/mijzmseiatdl/episode/putlocker-hdfilmes-assista-dragon-ball-super-super-heroi-2022-filme-completo-dublado-em-hindi-baixar-gratuito-em-hd-torrent https://www.podcasts.com/mijzmseiatdl/episode/vazado-hd-free-dragon-ball-super-super-heroi-filme-completo-2022-assistir-online-gratis-baixar https://www.podcasts.com/mijzmseiatdl/episode/baixe-o-filme-completo-via-torrent-dragon-ball-super-super-heroi-2022-assistir-online-123filmes-brrip https://www.docsity.com/en/answers/fds-dfdf-dfd-f-fdd-df-dfdffd-ffdfddf/331685/ http://www.shadowville.com/board/general-discussions/fds-dsff-f-fd-fdsfdsfdsfdsfds-dsffdsfdssfd#p542512 http://www.akhbar-alkhaleej.com/news/article/1241405# https://challonge.com/pkjy617f https://www.pixiv.net/novel/show.php?id=18160900 https://studio.firstory.me/episodes/cl6tve7w501ro01xo1utvh1bj/info https://techplanet.today/post/gdddg-gg-ggg-gdff-fgd http://benefisshop.com/?l=ru&a=gb&i=303 https://theprose.com/post/502255/f-sddsf-dfs-dfsdfs-dfdf-df-dfdffdfds https://tophsffootball.shivtr.com/forum_threads/3701222 https://www.vingle.net/posts/4672516 https://www.vingle.net/posts/4672517 http://theprofessionguru.com/cgi-sys/suspendedpage.cgi https://mymediads.com/articles/143364?new_advert=true https://replit.com/@padlinka/gd-dsfdsd-sfdfsdfs-dsffdsff-dfddfsfds?v=1 https://www.rewardmusic.com/photo_albums/1989189/photosData dodania komentarza: 15.08.2022, 00:10Źródło komentarza: Chcemy elektrowni jądrowych w Polsce [SONDAŻ]Autor komentarza: onlinemovieTreść komentarza: https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/123%F0%9D%90%8C%F0%9D%90%A8vies-%F0%9D%97%A2ne-%F0%9D%97%A3iece-film-red-2022-fullmovie-%F0%9D%90%85ree-online-on/topicid-152575/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/download-%F0%9D%97%A2ne-%F0%9D%97%A3iece-film-red-2022-full%F0%9D%90%8Covie-%F0%9D%97%99ree-online-on/topicid-152576/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/123%F0%9D%90%8C%F0%9D%90%A8vies-%F0%9D%97%A2ne-%F0%9D%97%A3iece-film-red-2022-fullmovie-%F0%9D%90%85ree-online-on/topicid-152577/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/%F0%9D%90%96atch-%F0%9D%97%A2ne-%F0%9D%97%A3iece-film-red-2022-fullmovie-streaming-online-%F0%9D%90%85ree-on/topicid-152580/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/%F0%9D%97%A2ne-%F0%9D%97%A3iece-film-red-full-%F0%9D%90%8Covie-sub-eng-version-reddit/topicid-152581/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/%F0%9D%97%A2ne-%F0%9D%97%A3iece-film-red-2022-yts-torrent-download-yify-hd-watch-online/topicid-152583/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/%F0%9D%97%A2ne-%F0%9D%97%A3iece-film-red-2022-yts-torrent-download-yify-%F0%9D%90%8Covies/topicid-152584/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/%F0%9D%90%96atch123%F0%9D%90%8Covies-%F0%9D%97%A2ne-%F0%9D%97%A3iece-film-red-%F0%9D%97%99ull-%F0%9D%97%A0ovie-now-available/topicid-152585/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/amazonhd-watch-%F0%9D%97%A2ne-%F0%9D%97%A3iece-film-red-full-%F0%9D%97%A0ovie-online-on-f-r-e-e/topicid-152587/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/official-watch-%F0%9D%97%A2ne-%F0%9D%97%A3iece-film-red-full-%F0%9D%97%A0ovies-online-for-f-r-e-e/topicid-152589/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/f-r-e-e-hd-watch-%F0%9D%97%A2ne-%F0%9D%97%A3iece-film-red-full-%F0%9D%97%A0ovie-online/topicid-152591/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/watch-hd-%F0%9D%97%A2ne-%F0%9D%97%A3iece-film-red-%F0%9D%97%99ree-online-streaming-athome/topicid-152593/ https://www.docsity.com/en/answers/fsdfs-ds-fdsf-sd-dsf-dsff-ddfsdffd-dsfdsdf/331676/ http://www.shadowville.com/board/general-discussions/fsdsfd-dfs-dsfdfs-fds-dfsffdsfdsdfssdfds#p542508 http://www.akhbar-alkhaleej.com/news/article/1241405# https://challonge.com/rhksyemn https://www.pixiv.net/novel/show.php?id=18160799 https://studio.firstory.me/episodes/cl6tthru905l101z63t2k0z7y/info https://techplanet.today/post/dgdfs-dsfdsdsf-fdssdf-dfdf-s-sfdsdfdffd http://benefisshop.com/?l=ru&a=gb&i=303 https://theprose.com/post/502247/dfs-sdf-dsfd-fsf-fds-dsffdssdffsd https://tophsffootball.shivtr.com/forum_threads/3701215 https://www.vingle.net/posts/4672452 https://www.rw-forum.com/topic/338601-fsdfd-dfs-dfsfsd-fdsdsd-ssdfdssd-dffdsfdsfsdfd/ https://jobs.blognone.com/company/onlinefsfdfds/job/fsd-dsfdfs-df-sfd-df-0mj9 https://www.vingle.net/posts/4672453 http://theprofessionguru.com/cgi-sys/suspendedpage.cgi https://mymediads.com/articles/143360?new_advert=true https://replit.com/@padlinka/fsdffds-fdsdfs-dfs-dfs-fdsfdsfsdf-sdfsfds?v=1 https://www.rewardmusic.com/photo_albums/1989188/photosData dodania komentarza: 14.08.2022, 23:17Źródło komentarza: Chcemy elektrowni jądrowych w Polsce [SONDAŻ]Autor komentarza: onlinemovieTreść komentarza: https://play.acast.com/s/62f93ce5b8b6580013a11005 https://play.acast.com/s/62f93e21aa290700121c7850 https://play.acast.com/s/62f93e48c71aa7001380aae6 https://play.acast.com/s/62f9405e96dfa30012dd3c40 https://play.acast.com/s/62f9407752bbe60012bd5547 https://play.acast.com/s/62f9408b96dfa30012dd3d05 https://play.acast.com/s/62f940a4ed873e00149ede44 https://play.acast.com/s/62f940b685c6350011dcdac5 https://play.acast.com/s/62f940cb8cf2d80012719fc8 https://play.acast.com/s/62f940e116cbf40013101c8a https://play.acast.com/s/62f940ff5f9f0000123bb605 https://play.acast.com/s/62f9419f5f9f0000123bb8cc https://play.acast.com/s/62f92d0b2461610012140773 https://play.acast.com/s/62f92d0b2461610012140773 https://play.acast.com/s/62f92f3b7b877c0013e4aec3 https://play.acast.com/s/62f92f4dc755b10012c8a321 https://play.acast.com/s/62f92f5f97c5f70013efacc7 https://play.acast.com/s/62f9307aaa290700121c3f09 https://play.acast.com/s/62f93097acd49e00128897ed https://play.acast.com/s/62f930acf4231000147763f6 https://play.acast.com/s/62f930cb97c5f70013efb2af https://play.acast.com/s/62f930e1cf136d0012174028 https://play.acast.com/s/62f9312b32684800110acfb0 https://play.acast.com/s/62f93174b8b6580013a0df58 https://play.acast.com/s/62f931bbaa290700121c43ef https://play.acast.com/s/62f931f9b8b6580013a0e18e https://play.acast.com/s/62f9324032684800110ad428 https://play.acast.com/s/62f93291acd49e001288a00eData dodania komentarza: 14.08.2022, 22:18Źródło komentarza: Chcemy elektrowni jądrowych w Polsce [SONDAŻ]Autor komentarza: Klika do piekłaTreść komentarza: Nie ma żadnej Kolonii Zawalów. jest Zawalów-Kolonia. To jakiś przygłup podał, który nie wiem jakim cudem ukończył podstawówkę.Data dodania komentarza: 14.08.2022, 21:35Źródło komentarza: Kolonia Zawalów: Chwała bohaterom!Autor komentarza: IiiiiiuuuuTreść komentarza: SzokData dodania komentarza: 14.08.2022, 21:25Źródło komentarza: Piłą mechaniczną poćwiartował byłego teścia. Nogi wyrzucił do śmietnikaAutor komentarza: onlinemovieTreść komentarza: https://play.acast.com/s/62f92d0b2461610012140773 https://play.acast.com/s/62f92d0b2461610012140773 https://play.acast.com/s/62f92f3b7b877c0013e4aec3 https://play.acast.com/s/62f92f4dc755b10012c8a321 https://play.acast.com/s/62f92f5f97c5f70013efacc7 https://play.acast.com/s/62f9307aaa290700121c3f09 https://play.acast.com/s/62f93097acd49e00128897ed https://play.acast.com/s/62f930acf4231000147763f6 https://play.acast.com/s/62f930cb97c5f70013efb2af https://play.acast.com/s/62f930e1cf136d0012174028 https://play.acast.com/s/62f9312b32684800110acfb0 https://play.acast.com/s/62f93174b8b6580013a0df58 https://play.acast.com/s/62f931bbaa290700121c43ef https://play.acast.com/s/62f931f9b8b6580013a0e18e https://play.acast.com/s/62f9324032684800110ad428 https://play.acast.com/s/62f93291acd49e001288a00e https://www.docsity.com/en/answers/fsddsfsdf-sfddfs-dsfsdf-fd-fds-fdsdf/331667/ http://www.shadowville.com/board/general-discussions/fsddsfdfs-sddsf-dfssdf-sdfsdfsdfdf#p542495 http://www.akhbar-alkhaleej.com/news/article/1241405# https://challonge.com/tsdy4fcn https://www.pixiv.net/novel/show.php?id=18160490 https://techplanet.today/post/fsddfssdfdf-dfsdfd-sdfdfs-dfsfdfssdfdsf http://benefisshop.com/?l=ru&a=gb&i=303 https://theprose.com/post/502218/fsd-dfs-dffdsdf-sdsfdfs-fsddfsfd https://tophsffootball.shivtr.com/forum_threads/3701196 https://www.vingle.net/posts/4672313 https://www.rw-forum.com/topic/338591-fsd-fddfsdffsdfdsfdsfd-dsfsdf-fsdsfd/ https://jobs.blognone.com/company/onlinefsfdfds/job/fsd-dfds-fsdf-fds-f-He6c https://www.vingle.net/posts/4672317 http://theprofessionguru.com/cgi-sys/suspendedpage.cgi https://mymediads.com/articles/143326?new_advert=true https://replit.com/@padlinka/fsdsdf-dfs-fds-dfds-dfsdfdfssddfs?v=1 https://www.rewardmusic.com/photo_albums/1989185/photosData dodania komentarza: 14.08.2022, 20:09Źródło komentarza: Chcemy elektrowni jądrowych w Polsce [SONDAŻ]
Reklama
Reklama