Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 14 sierpnia 2022 15:35
Reklama

Pamięci wysiedlonych Polaków

Nabożeństwa w intencji ofiar, złożenie kwiatów i przypomnienie wydarzeń z czasów II wojny światowej. Tak w Łukowej, Majdanie Starym i Tarnogrodzie wyglądały obchody 76. rocznicy wysiedleń.
Pamięci wysiedlonych Polaków

W Łukowej uroczystą mszą świętą odprawianą za pomordowanych i wysiedlonych rozpoczęto 7 lipca obchody 76. rocznicy tragicznych wydarzeń. Obok mieszkańców i władz gminy Łukowa, w uroczystościach uczestniczyły poczty sztandarowe środowisk kombatanckich, szkół i OSP. Pod pomnikiem Wysiedlonych złożono kwiaty i zapalono znicze. Warto przypomnieć, że z Łukowej wywiezionych zostało do obozów i na roboty do Niemiec 490 rodzin, w tym 779 mężczyzn, 779 kobiet i 682 dzieci. W czasie akcji pacyfikacyjnej okupanci zabili 51 osób, w tym dwoje dzieci.

Dopełnieniem obchodów rocznicowych była 50. akcja poboru krwi, którą zorganizowali w łukowskim gimnazjum Klub Honorowych Dawców Krwi PCK im. ks. Marka Sobiłło przy OSP w Łukowej i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Do jubileuszowej akcji przystąpiło 80 osób, z czego 69 oddało krew.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: YebacpisTreść komentarza: Wielki sukces pisowskie policji zamknąć chłopaka za ogórki. A sami walą w gaz alkusyData dodania komentarza: 14.08.2022, 10:29Źródło komentarza: Tomaszów Lub.: 200 porcji „maryśki” w drzwiach samochoduAutor komentarza: skierwensenTreść komentarza: droga studentko psychologii, jeśli to nie jest twój pierwszy rok i zgodzisz się być moją terapeutką, wynajmę ci mieszkanie po kosztach.Data dodania komentarza: 14.08.2022, 09:57Źródło komentarza: Wielu osób nie stać na wynajęcie mieszkania. Powód? Zaporowe cenyAutor komentarza: Ciuke zamuloneTreść komentarza: Wyrastając w konfidencje na nic was nie będzie staćData dodania komentarza: 13.08.2022, 19:55Źródło komentarza: Odra umiera! Za wskazanie sprawcy tej katastrofy policja daje milion złotychAutor komentarza: Ciule zamuloneTreść komentarza: Prokuratura w Otwocku raz na pół roku działania podejmuje co co sie dziwić działalności państwaData dodania komentarza: 13.08.2022, 19:54Źródło komentarza: Odra umiera! Za wskazanie sprawcy tej katastrofy policja daje milion złotychAutor komentarza: -Treść komentarza: Niech ten pis pójdzie wreszcie w pis du!Data dodania komentarza: 13.08.2022, 14:29Źródło komentarza: Rząd chce zakazać strajków solidarnościowychAutor komentarza: GadTreść komentarza: RIPData dodania komentarza: 13.08.2022, 09:11Źródło komentarza: Odebrał sobie życie po tym, jak matka zginęła w wypadku autokaru w Chorwacji
Reklama
Reklama