Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 08:56

Konto oszczędnościowe do konta osobistego - czy warto się na nie zdecydować?

Konto osobiste posiada dziś niemal każdy z nas - dzięki niemu można w prosty sposób dokonywać płatności bezgotówkowych, a także zarządzać domowym budżetem. Banki coraz częściej oferują konta oszczędnościowe, które stanowią subkonto do rachunku osobistego, zatem są z nich powiązane. Na jakich zasadach funkcjonuje tego rodzaju konto oszczędnościowe i czy warto się na nie zdecydować?
  • 15.04.2022 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Konto oszczędnościowe do konta osobistego - czy warto się na nie zdecydować?

Różne rozwiązania, jeden cel

Konta osobiste połączone z kontem oszczędnościowym mają to dobre rozwiązanie dla osób, które chciałyby odłożyć trochę pieniędzy każdego miesiąca. Ich główną ideą jest bowiem oszczędzanie, choć drogi do osiągnięcia tego celu mogą być różne. Banki proponują bowiem:

  • przekazywanie na konto oszczędnościowe konkretnych środków, które pozostały na rachunku osobistym pod koniec miesiąca (klient sam ustala limit),
  • przekazywanie na konto oszczędnościowe sumy stanowiącej pewien procent od każdej, dokonanej płatności,
  • blokowanie środków na koncie oszczędnościowym po przekroczeniu wskazanego limitu,
  • przekazywanie na rachunek oszczędnościowy środków finansowych z góry (na przykład po otrzymaniu wynagrodzenia).

Sposobów na oszczędzanie jest wiele, wystarczy tylko połączenie konta osobistego z oszczędnościowym, aby móc odkładać drobne kwoty każdego miesiąca. Konto oszczędnościowe jest o tyle korzystniejszym rozwiązaniem, niż lokata bankowa, że jego właściciel nie musi pamiętać o dokonywaniu przelewów - przekazanie środków następuje bowiem automatycznie. Więcej na temat tego, jak funkcjonują konta osobiste oraz oszczędnościowe, można dowiedzieć się w serwisie finansowym moneycore.pl.

Opłaty związane z prowadzeniem subkonta

Subkonto oszczędnościowe zazwyczaj jest darmowe, jednak bank może nałożyć pewne opłaty, których pobieranie będzie w jakiś sposób uwarunkowane. Ma to na celu zachęcenie do niekorzystania ze środków, zgromadzonych na subkoncie. Opłaty mogą być pobierane za dokonanie wypłaty z subkonta określonej sumy pieniężnej bądź dokonanie wypłat wielokrotnie w ciągu jednego miesiąca. Czasami kary pieniężne zostaną nałożone także w sytuacji, gdy w danym miesiącu nie odłożymy pewnej, ustalonej z góry sumy na konto oszczędnościowe. Bank może też pobierać opłatę roczną, związaną z utrzymaniem konta, choć jej wysokość nie powinna przekraczać kilkunastu złotych.

Czy warto założyć subkonto oszczędnościowe do konta osobistego?

Założenie subkonta oszczędnościowego nie wiąże się z dodatkowymi opłatami, może natomiast przyczynić się do racjonalniejszego zarządzania posiadanymi środkami pieniężnymi. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chciałyby zacząć oszczędzać, lecz z drugiej strony chcą mieć wszystkie produkty finansowe, z których korzystają, w jednym miejscu. Konta osobiste połączone z subkontem oszczędnościowym mogą jednak okazać się problematyczne, zwłaszcza w przypadku, gdy zwykle wykorzystujemy całość naszych miesięcznych przychodów bądź w sytuacji, gdy przytrafią nam się niespodziewane wydatki. Najczęściej istnieje możliwość likwidacji subkonta w dowolnym momencie, choć może się to wiązać z dodatkową opłatą. 

Materiał Partnera