Zamość: Święto Straży Granicznej z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy (ZDJĘCIA)

  • 16.05.2017, 14:04 (aktualizacja 17.05.2017, 05:14)
  • ak
Zamość: Święto Straży Granicznej z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy (ZDJĘCIA) Anna Szewc
Dzisiaj na Rynku Wielkim w Zamościu odbyły się uroczystości 26. rocznicy powołania Straży Granicznej w Polsce. Na obchody przyjechał do miasta prezydent Andrzej Duda. Obecny był również minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11 mszą św. w Katedrze Zamojskiej. Po nabożeństwie uczestnicy święta Straży Granicznej przenieśli się na Rynek Wielki.

Podczas obchodów prezydent Andrzej Duda wręczył dwóm pułkownikom SG nominacje na stopnie generalskie. Awansowany został m.in. pochodzący z Zamościa komendant główny tej formacji Marek Łapiński.

Ponadto podczas uroczystości wręczone zostały przeszło 80 funkcjonariuszom promocje na pierwszy stopień oficerski. Odbyła się także defilada.

W swoim wystąpieniu Andrzej Duda podkreślał wagę służby strażników granicznych dla bezpieczeństwa Polski. Dziękował im i ich rodzinom. W ciepłych słowach zwrócił się też do promowanych na pierwszy stopień oficerski:

– Bardzo serdecznie dziękuję za zaproszenie na tą  piękną, niezwykle ważną, nie tylko dla państwa, ale przede wszystkim dla Rzeczypospolitej uroczystość, która odbywa się w tej tak niezwykłej scenerii wspaniałego zamojskiego rynku. Bardzo serdecznie za to dziękuję że mogę być z państwem i cieszyć się wraz z państwem tą promocją. Dzielić tą radość, a zarazem móc z całego serca pogratulować Państwu oficerom, Panom generałom, pogratulować państwa najbliższym – powiedział prezydent Andrzej Duda. 

ŚWIĘTO STRAŻY GRANICZNEJ W ZAMOŚCIU Z UDZIAŁEM PREZYDENTA ANDRZEJA DUDY (WIĘCEJ ZDJĘĆ)

W podobnym tonie wypowiadał się także Mariusz Błaszczak. Obaj politycy wyrażali się również ciepło o Zamościu, podkreślając nie tylko piękno miasta, ale również wydarzenia, dzięki którym zapisało się ono na kartach polskiej historii.

W uroczystościach wzięli udział także m.in. zastępcy komendanta głównego Straży Granicznej Marek Małkowski i płk SG Tomasz Praga, a także komendanci SG i dyrektorzy biur z całego kraju oraz szefowie służb współpracujących ze Strażą Graniczną. Obecni byli także wiceminister MSWiA Tomasz Zdzikot, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, parlamentarzyści, samorządowcy z prezydentem Zamościa Andrzejem Wnukiem na czele oraz licznie zebrani mieszkańcy Zamościa.

ŚWIĘTO STRAŻY GRANICZNEJ W ZAMOŚCIU Z UDZIAŁEM PREZYDENTA ANDRZEJA DUDY (WIĘCEJ ZDJĘĆ)

Straż Graniczna (została powołana 16 maja 1991 r.) zajmuje się ochroną granicy państwa o długości 3,5 tys. km: na lądzie i morzu. W jej skład wchodzi 14,8 tys. funkcjonariuszy oraz 3,4 tys. innych pracowników. Są oni odpowiedzialni także za kontrolę ruchu granicznego, legalności pobytu cudzoziemców oraz m.in. tropią przestępstwa dotyczące handlu ludźmi. Straż Graniczna jest jedną z najnowocześniejszych formacji mundurowych w naszym kraju i ma na swoim koncie wiele sukcesów. 

ak

Zdjęcia (45)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
dobra zmiana
dobra zmiana 18.05.2017, 14:14
Z tym "generałem" to żarty - rok temu był kapitanem rezerwy.....
ajac
ajac 16.05.2017, 15:19
Mieszkańcy Poznania zadowoleni z wizyty ? Adrian nawet nie wiedział w jakim mieście jest. Trzeba go do Jacni zaprosić na narty. Lepiej pozna Wielkopolskę.
Official Public
Official Public 16.05.2017, 15:07
szkoda, że nie pokazaliście filmu jak prezydent Andrzej Duda awansuje ze stopnia pułkownika na generała brygady...
redakcja
redakcja 16.05.2017, 15:13
Filmy z dzisiejszych uroczystości są na naszym profilu na Facebooku. Momentu awansów generalskich rzeczywiście nie nagraliśmy, ale jest na zdjęciach. Nie tylko tych tutaj, ale również tych, które już niebawem znajdą się na naszym facebookowym profilu.

Pozostałe