Kładli światłowód na niewybuchach. Wykopali 30 pocisków (ZDJĘCIA)

  • 29.01.2020, 11:00
  • ak
Kładli światłowód na niewybuchach. Wykopali 30 pocisków (ZDJĘCIA) Fot. KMP Zamość
Dobrze, że nikomu nic się nie stało. Żaden z 30 pocisków nie został uszkodzony i nie doszło do wybuchu. Na pozostałości z czasów prawdopodobnie II wojny światowej natrafiono we wtorek (28 stycznia) podczas prac ziemnych w Łapiguzie (gm. Zamość).

Na znalezisko natrafił operator koparki, który przygotowywał grunt pod instalowaną w wiosce sieć światłowodową. Pierwszy niewybuch zauważył w łyżce maszyny. Wkrótce okazało się, że ziemia kryje ich znacznie więcej. W wykopie znaleziono w sumie ok. 30 pocisków pochodzących prawdopodobnie z czasów II wojny światowej.

CZYTAJ TAKŻE: MINA W OGRÓDKU POD SKIERBIESZOWEM

Natychmiast zaalarmowano policję. Mundurowi zabezpieczyli teren i zadbali, aby nikt z osób nieuprawnionych nie zbliżał się do niewybuchów. Po niebezpieczne znalezisko przyjechali saperzy z jednostki w Chełmie. Dzisiaj mają je zneutralizować.

CZYTAJ TAKŻE: POCISK LEŻAŁ W CZARNYM STAWIE OD II WOJNY ŚWIATOWEJ

– Pamiętajmy, że niewybuchy lub niewypały mogą być bardzo niebezpieczne. Dlatego też nie wolno ich przenosić, dotykać, czy też rozbrajać. O nietypowym znalezisku należy natychmiast powiadomić Policję, a miejsce odnalezienia niewybuchu zabezpieczyć przed dostępem do niego osób postronnych, nieświadomych zagrożenia. Pamiętajmy, że nawet stare, zardzewiałe, zalegające w ziemi pozostałości po wojnie mogą być bardzo niebezpieczne – podkreśla Dorota Krukowska-Bubiło, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.

ak

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zawisza Ciemny
Zawisza Ciemny 02.02.2020, 08:33
No i właśnie tych naboi zabrakło Helmutom by wygrać II wojnę
Rozumny
Rozumny 29.01.2020, 21:14
Nie pociski tylko naboje.
Z drugiej wojny światowej z taśmy od niemieckiego karabinu MG, niech poszukają bo pewno jest więcej, jako że taśmy były dość długie i zaniosą do muzeum Arsenal bo nie mają tam takich eksponatów. Żadne one a nie niebezpieczne jeszcze niedawno jak się taki w kartoflach znalazło przy wykopkach to człowiek brał to i wyrzucał za siebie bo śmieci a teraz ola boga bo niewybuch. Z sumie bardziej niewypał jak powyższy artykuł tylko że wspomniane naboje nigdy nie miały wypalić.
rab
rab 30.01.2020, 08:09
Na pewno do MG? Nie są troszkę za duże:-)
Bart
Bart 30.01.2020, 07:34
Brawo za spostrzegawczość.

Pozostałe