Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 14:36
Przeczytaj!
Reklama
Reklama Baner A1 SMS Zamość

Deszcz pomógł w walce z pożarem Puszczy Solskiej. Nowe informacje ze sztabu

Po dwóch dobach dramatycznej walki z ogniem w Puszczy Solskiej służby przekazują pierwsze bardziej optymistyczne informacje. Jak poinformowano podczas czwartkowego briefingu prasowego, opady deszczu znacząco ułatwiły walkę z żywiołem, a zagrożenie dla mieszkańców zostało ograniczone do minimum.
Deszcz pomógł w walce z pożarem Puszczy Solskiej. Nowe informacje ze sztabu
W nocy przy gaszeniu pożaru pracowało 440 strażaków, a łącznie w działania zaangażowanych było ponad 600 osób.

Autor: Fot. Sekc. Marcin Waszkiewicz/Państwowa Straż Pożarna

– Sytuacja jest dynamiczna, ale mamy optymistyczne wieści. Opady deszczu ułatwiają akcję gaśniczą, a dzięki skutecznym liniom obrony przygotowanym przez strażaków i leśników zagrożenie dla budynków mieszkalnych spadło do minimum – powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński.

Czytaj też: Pożar w Puszczy Solskiej. Ogień strawił już 1000 hektarów. Dziś wiele zależy od pogody

Informacje przekazano w czwartek rano podczas briefingu zorganizowanego na terenie objętym pożarem. W spotkaniu uczestniczyli również minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej oraz wojewoda lubelski Krzysztof Komorski.

Jak podkreślił szef MSWiA, cały obszar pożaru został obecnie opanowany, choć w środku pogorzeliska nadal znajdują się miejsca wymagające dogaszania.

– Cały obszar pożaru jest aktualnie pod kontrolą. W środku tego obszaru są oczywiście miejsca, które wciąż wymagają interwencji strażaków, natomiast obszar geograficzny jest opanowany. Główną kwestią na dziś jest zabezpieczenie rozprzestrzeniania się ewentualnego pożaru na wschód – zaznaczył minister Kierwiński.

Służby cały czas monitorują także jakość powietrza oraz sytuację pogodową. Największe obawy budzą prognozowane na popołudnie silniejsze podmuchy wiatru.

Przeczytaj: Już 500 hektarów Puszczy Solskiej w płomieniach. Dyrektor Lasów Państwowych: „Jestem przerażony”

– Kluczowe będą godziny od 12 do 18, kiedy spodziewamy się silniejszego wiatru, co będzie wymagało szczególnej czujności – dodał minister.

Duże znaczenie dla przebiegu akcji ma pogoda. Minister klimatu i środowiska podkreślała, że opady deszczu były wsparciem, na które służby czekały od dwóch dni.

– Dostaliśmy to wsparcie, którego od wielu godzin, w zasadzie dwóch dni, potrzebowaliśmy najbardziej. Tym wsparciem jest deszcz. I potrzebujemy go więcej, ale też więcej rozwagi w poruszaniu się po terenach leśnych – powiedziała Paulina Hennig-Kloska.

W nocy przy gaszeniu pożaru pracowało 440 strażaków, a łącznie w działania zaangażowanych było ponad 600 osób. Na miejsce skierowano kolejne jednostki z całej Polski, w tym specjalistyczne moduły GFFF oraz kompanie logistyczne.

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Loni 09.05.2026 18:34
Kierwa Opoj i Kluska z tłustymi włosami promowali się na pożarze Puszczy Solskiej czy ich Ministra z Bilgoraja ta od Mercosur Tesciowa - Świekra tak się mówi w Bilgoraju też tam była że sztucznymi przypiętymi włosami??

Z TL . 17.05.2026 05:41
Przestan sie błaźnić i obrazac ludzi . Zachowujesz sie jak blazen przydupasie patologi oszustow ! Wstyd mi Ciebie ze dales sie sprzedac za miskę ryzu tym złodziejom co rzadzili i kradli przez 8- lat zniszczyli kraj a teraz uciekaja jak szczury jeden z drugim za granice ! Chodzisz do kościoła a diabła masz w kieszeni . Jaki z Ciebie katolik bezwstydny czlowieku .

POlej na druga nóżkę ? 07.05.2026 11:07
W akcji gaśniczej biorą udział 2 policyjne śmigłowce Black Hawk , policja ma ich 5 !!! Gdzie są 3 , dla czego nie uczestniczą w akcji gaszenia pożaru ?! Za mały jest pożar by używać wszystkich 5 ??? Śmigłowce zakupiono za rządów PIS-u , może dlatego nie używają wszystkich ??? W gaszeniu są używane samochody i sprzęt gaśniczy zakupiony z " Funduszu Sprawiedliwości " , a to nie jest przypadkiem " ZŁY " sprzęt zakupiony przez PIS ??? !!! Co na to wszystko POwie minister od promili i POgłosu ???

Z 07.05.2026 14:59
Śmigłowce jak śmigłowce, wozy jak wozy, bywają lepsze i gorsze. Z tym, że akurat te wozy zostały zakupione za pieniądze wyciągnięte z Funduszu Sprawiedliwości na potrzeby finansowania kampanii wyborczej ziobrystów, na co obruszył się sam prezes PIS, żądając od Ziobry zaprzestania tego typu praktyk, i strasząc go odpowiedzialnością.

Laura 42 L . 07.05.2026 17:54
Widac nieudacznika PiSlamu który nie potrafił nic dla kraju zrobic tylko na kazdym kroku kraść gdzie tylko sie dało . Ludzie bez ambicji , wstydu i honoru tym ludziom pluc w oczy a powiedza ze pada deszcz . Ci ludzie zyja na codzien jadem nienawisci bo brakuje im wypasionego koryta. Taka kochani jest prawda .

Słuszszba 07.05.2026 20:13
POlej na druga nóżkę ? 07.05.2026 11:07
W akcji gaśniczej biorą udział 2 policyjne śmigłowce Black Hawk , policja ma ich 5 !!! Gdzie są 3 , dla czego nie uczestniczą w akcji gaszenia pożaru ?! Za mały jest pożar by używać wszystkich 5 ??? Śmigłowce zakupiono za rządów PIS-u , może dlatego nie używają wszystkich ??? W gaszeniu są używane samochody i sprzęt gaśniczy zakupiony z " Funduszu Sprawiedliwości " , a to nie jest przypadkiem " ZŁY " sprzęt zakupiony przez PIS ??? !!! Co na to wszystko POwie minister od promili i POgłosu ???
Co powie rudy ? Oby tylko za tę " wpadkę " nie zdymisjonował tego OPoja !!!

Roztocze 07.05.2026 10:30
Może Ścierwiński wytłumaczy dla czego POzwalniał pilotów Policyjnych , którzy brali udział w pikniku gdzie prezentowano śmigłowce Black Hawk za czasów rządów PISu ? Dla tego że dostali taki rozkaz ??? Dziś brakuje pilotów w Policji i nie wszystkie śmigłowce policyjne mogą brać udział w gaszeniu puszczy !!! Niech wyjaśni dlaczego śmigłowce nie mogły latać i gasić w nocy chociaż mogą , są do tego przystosowane !!! To że on w nocy napojony śpi to nie znaczy że las się wtedy nie pali !!!!!!!!!!!!!!

mieszkaniec 07.05.2026 20:22
Może dlatego, że startując zawadził o kabel i uszkodził linię energetyczną.

Z 08.05.2026 09:26
Uszkodzenie linii to raz, a dwa, to uszkodzenie śmigłowca.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Baner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: FRANEk Treść komentarza: Bardzo dobrze Panie Prezydencie Nawrocki !!!popieram ja i zdecydowana większość Polaków dla których to Polska jest najwazniejszaZarówno Zełeński który odniósł się do Polaków i Polski obelzywie jak i inni tutaj wymienieni na tak wielkie odznaczenia polskie na pewno nie zasłuzyli! Data dodania komentarza: 22.06.2026, 14:04 Źródło komentarza: Prezydent Nawrocki odebrał Zełenskiemu Order Orła Białego. "Nie można czcić ludobójców" Autor komentarza: Z Treść komentarza: Jak będą się z nim tak cackać, to raczej nie zdążą go posadzić zanim kogoś zabije. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 13:42 Źródło komentarza: Trzeszczany: Jaguarem taranował radiowóz. Grozi mu wieloletnie więzienie Autor komentarza: moja rada Treść komentarza: tylko zacytuje co niedawno powiedział były premier Miler Wole byc ruską onucą niz banderowskim pampersem Do takich i jak ZMC JanekDamian Emeryt i podobni do których nie dociera jak wielkim zagrożeniem jest banderowska Ukraina Data dodania komentarza: 22.06.2026, 10:53 Źródło komentarza: Strzały, śledztwo i zatrzymanie. Kulisy akcji służb po zabójstwie Rosjanina Autor komentarza: uspokójcie się Treść komentarza: Masz rację, pamiętajmy też o Burym, o Łupaszko ale " NIE ROZPAMIĘTUJMY!!!!!! bo to nikomu nie służy, chyba ,że "brunatnym". Data dodania komentarza: 22.06.2026, 10:28 Źródło komentarza: Zamość: Modlili się za pomordowanych na Wołyniu Autor komentarza: Totalna Treść komentarza: Komuna wiecznie żywa jak widać z wpisów Data dodania komentarza: 22.06.2026, 08:04 Źródło komentarza: Wrzucisz butelkę, a pieniądze pojawią się na karcie. Rewolucja w systemie kaucyjnym Autor komentarza: Haha Treść komentarza: Pytanie retoryczne jaki starosta mieszka w Prechoryłym hahaaaaaaaaaaa Data dodania komentarza: 22.06.2026, 08:02 Źródło komentarza: Prawie 2 mln zł dla gminy Mircze na przebudowę drogi w Prehoryłem
Reklama
Reklama
Reklama