Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 03:25
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Ciekawostka dla miłośników przyrody

W Zamościu zaobserwowano ściśle chronioną czarną pszczołę! To prawdziwy cud, mówią ludzie

Na osiedlu Powiatowa w Zamościu zaobserwowano ściśle chronioną czarną pszczołę! – To prawdziwy cud – mówi właściciel posesji, na której jedną z akacji przez przez 11 dni odwiedzały dwa dorodne, kruczoczarne owady. Czarne pszczoły są bardzo spokojne, czujne i ostrożne.
Na osiedlu Powiatowa w Zamościu zaobserwowano ściśle chronioną czarną pszczołę!
Na osiedlu Powiatowa w Zamościu zaobserwowano ściśle chronioną czarną pszczołę!

Autor: RPN

– Te wspaniałe, niemal bajkowe owady odwiedzały naszą posesję od 27 sierpnia do 6 września, posilając się na kwitnącej robinii szczeciniastej (to akacja – przyp. red.) – wspomina z ekscytacją Tadeusz Parasiewicz, który mieszka przy dość ruchliwej ulicy na osiedlu Powiatowa w Zamościu.

Prawdziwy cud

Nasz rozmówca jest miłośnikiem przyrody. O istnieniu czarnych pszczół dowiedział się zupełnie przypadkiem ze swojego ulubionego miesięcznika „Przyroda Polska”, którego jest wiernym czytelnikiem od wielu lat. 

PRZECZYTAJ: Nie tylko ścieżka w koronach drzew. Roztoczański Park Narodowy rozpoczyna wielką inwestycję

– Zjawiały się około godziny 10, gdy było już ciepło, słonecznie i bezwietrznie – kontynuuje pan Tadeusz. 

– Zwykle przylatywały na kilka minut, szukając pożywienia na różowych kwiatach akacji. Najczęściej pojawiały się dwie sztuki. Po chwili odlatywały, wykonując żywy, dynamiczny lot, by powrócić jeszcze raz, zazwyczaj krótko po godz. 15. Ich dźwięk przypominał brzęczenie trzmiela, choć był nieco subtelniejszy.

7 września ochłodziło się i słońce nie wyszło zza chmur. Owady już się nie pojawiły. 

– Od razu zrobiło się jakby pusto, choć mamy nadzieję, że jeszcze wrócą – liczy nasz rozmówca. – Zrobiliśmy sporo zdjęć, niestety dość słabej jakości, bo gdy podchodziliśmy bliżej, pszczoły dystansowały się i chowały. Do dziś zastanawiam się, skąd te pszczoły tu przyleciały i dokąd odleciały. Bo to był prawdziwy cud, jakbym „szóstkę” wygrał w totolotka.

Martwe drzewa

Pod wrażeniem tej „wizyty” jest Przemysław Stachyra z Roztoczańskiego Parku Narodowego. To on pod koniec maja zaobserwował i udokumentował czarną pszczołę w śródleśnej osadzie we Floriance. Wcześniej jej tutaj nie było. Czarną pszczołę entomolodzy do niedawna uważali za wymarłą nad Wisłą. Zdaniem przyrodnika ten gatunek powraca do Polski głównie ze względu na ocieplenie klimatu. 

PRZECZYTAJ TEŻ: Czepkowanie w Akademii Zamojskiej [GALERIA ZDJĘĆ]

– Nie wiadomo, jak długo ta ekspansja będzie trwała, ale to jest dobry znak, że nie tylko w RPN, ale i w Zamościu czarne pszczoły znajdują dobre warunki do bytowania – mówi Przemysław Stachyra. – Warto, aby nie tylko w lasach, ale i w sadach na prywatnych posesjach było coraz więcej obumierających drzew z suchym próchnem, bo jest to miejsce rozrodu nie tylko czarnej pszczoły, ale też wielu innych gatunków. Wystarczy nawiercić na takim drzewie kilka otworów. Ważne są też kwietne łąki.

Czarna pszczoła wielkością przypomina trzmiela, odznacza się niebieskofioletowym połyskiem. Zapylają kwiaty, m.in. bobiku, wyki i żmijowca, budują gniazda zwykle w drewnie martwych drzew. Pszczoły tego gatunku są objęte ścisłą ochroną. Są wpisane m.in. do Polskiej czerwonej księgi zwierząt. Obecnie owad żyje przede wszystkim na południu Europy – w Hiszpanii, Portugalii, we Francji i Włoszech.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ty51-17 27.09.2025 10:16
Od kilku lat widuje ją u siebie w ogrodzie. Oczywiście nie jest to codzienna obserwacja ale raz na jakiś czas lata.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Baner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JAN Treść komentarza: Takich mankamentów w Zamościu jest ogrom np. przejście na ul Ogrodowa wejście za rogu budynku prosto na przejście to tylko jeden przykład a jest ich mnóstwo za taki stan rzeczy odpowiedzialność ponoszą władze miasta planiści i inne służby którzy co dzień widzą a nie reagują gdzie są wybrani radni z miasta Data dodania komentarza: 21.06.2026, 15:56 Źródło komentarza: Zamość: Radni alarmują: „Znikające pasy” i przejście wymagające „zeza rozbieżnego” Autor komentarza: ZMC Treść komentarza: Nie wstyd tam zatwierdzać pro rosyjskie komentarze?! Data dodania komentarza: 21.06.2026, 14:22 Źródło komentarza: Strzały, śledztwo i zatrzymanie. Kulisy akcji służb po zabójstwie Rosjanina Autor komentarza: 2zł. Treść komentarza: na karcie TV Republika. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 14:17 Źródło komentarza: Wrzucisz butelkę, a pieniądze pojawią się na karcie. Rewolucja w systemie kaucyjnym Autor komentarza: Obiekty Treść komentarza: Straż miejska i policja ma nielegalne parkowanie daleko w du... Żołnierze mogą parkować na poligonie i w ramach porannej rozgrzewki świński trucht na jednostkę. Łącznik koszary kamienna to miał remontować deweloper który ma stawiać bloki między stokrotka a gko, czy nie taka była mowa na sesji rady miasta?? Data dodania komentarza: 21.06.2026, 13:59 Źródło komentarza: Parkingowy impas na Koszarach. Czy Zamość stać na wielopoziomowy „model z Lublińca”? Autor komentarza: Z Treść komentarza: Przejścia w ogóle powinny być odsunięte od rond, bo usytuowanie ich tuż przy rondach skutecznie niweluje efekt poprawy płynności ruchu, jaki powinno dawać rondo. A na zjeździe w Sadową, żeby bezpiecznie zjechać, wcale nie trzeba mieć zeza rozbieżnego. Wystarczy zachować ostrożność. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 12:57 Źródło komentarza: Zamość: Radni alarmują: „Znikające pasy” i przejście wymagające „zeza rozbieżnego” Autor komentarza: Odwrotnie . Treść komentarza: Kałem zdradziecka ciemnoto jedziesz na odległość . Data dodania komentarza: 21.06.2026, 11:54 Źródło komentarza: Koniec tajemnicy lekarskich zarobków? Rząd sięga po PESEL
Reklama
Reklama
Reklama