O burzy wokół wieży widokowej pisaliśmy na łamach „Kroniki Tygodnia” kilka razy. Przypomnijmy. Obiekt na wzgórzu zamkowym w Szczebrzeszynie otwarto pod koniec 2023 r. Kilka miesięcy później ówczesny burmistrz Henryk Matej podpisał umowę na dzierżawę lokalu na parterze o powierzchni prawie 160 m². Najemczyni otworzyła tam „Kawiarnię na Wzgórzu”.
Umowa kończyła się 31 grudnia 2024 r., ale najemczyni, która zainwestowała niemałe środki w rozwój lokalu, była przekonana, że zostanie przedłużona, zwłaszcza że pod koniec listopada szczebrzeszyńscy radni wyrazili zgodę na zawarcie umowy najmu lokalu na kolejne 4 lata. W międzyczasie dzierżawą wzmiankowanego lokalu zainteresował się jeszcze jeden przedsiębiorca.
PRZECZYTAJ TEŻ: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisów
– W sytuacji, gdy istnieje więcej niż jeden zainteresowany przedsiębiorca, przyznanie dzierżawy bez przetargu byłoby niesprawiedliwe, dlatego przed podjęciem uchwały informowałem radnych o konieczności przeprowadzenia otwartego postępowania. Moje uwagi zostały jednak zignorowane i dzisiaj mamy to, co mamy, czyli internetową falę hejtu – przekazał nam przed sylwestrem obecny burmistrz Szczebrzeszyna Rafał Kowalik.
Wojewoda lubelski wydał rozstrzygniecie nadzorcze stwierdzające nieważność listopadowej uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy najmu opisywanego lokalu. Według niego, uchwała została podjęta z istotnym naruszeniem przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami poprzez „zaniechanie sporządzenia i podania do publicznej wiadomości wykazu nieruchomości do oddania w najem dotyczącego nieruchomości będącej przedmiotem uchwały przed jej podjęciem”.
Nie pomogła petycja w sprawie utrzymania „Kawiarni na Wzgórzu”, pod którą podpisało się w ciągu kilku dni ponad 1 200 osób. Uchwała trafiła do kosza, najemczyni musiała opuścić lokal, a burmistrz ogłosił przetarg ustny nieograniczony na dzierżawę lokalu o powierzchni 151 m² na 4 lata.
PRZECZYTAJ TEŻ: Kto wygra wybory prezydenckie w Polsce? Zagłosuj w przedwyborczej sondzie!
Do przetargu dopuszczono 5 przedsiębiorców. Wygrał mąż poprzedniej najemczyni, który zaoferował czynsz w kwocie 3 997,50 zł brutto miesięcznie. – Przed świętami wielkanocnymi podpisaliśmy umowę, a lokal powinien być otwarty 1 maja – mówi burmistrz Szczebrzeszyna. – Mnie zależało na tym, żeby było uczciwie i transparentnie – zapewnia burmistrz Kowalik. – Gmina będzie miała większe wpływy i nadal będzie pomagać w organizacji koncertów, festiwali filmowych i innych wydarzeń kulturalnych na wieży widokowej.

![Gm. Mircze: Tego nie da się nazwać budą! 16 psów w dramatycznych warunkach [ZDJĘCIA] Gm. Mircze: Tego nie da się nazwać budą! 16 psów w dramatycznych warunkach [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/01/30/sm-4x3-gm-mircze-tego-nie-da-sie-nazwac-buda-16-psow-w-dramatycznych-warunkach-zdjecia-1769767796-1.jpg)
![„Call center” było wabikiem, handlowali ludźmi i narkotyki [ZDJĘCIA] „Call center” było wabikiem, handlowali ludźmi i narkotyki [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/01/29/sm-4x3-call-center-bylo-wabikiem-handlowali-ludzmi-i-narkotyki-policje-powiadomil-mezczyzna-ktoremu-ud-1769669722-0.jpg)









![S17 w okolicach Tomaszowa płatna od 1 lutego. Więcej płatnych dróg w systemie e-TOLL [LISTA] Od 1 lutego 2026 r. będzie więcej dróg płatnych w Polsce. Zmieni się też wysokość stawek opłaty elektronicznej w systemie e-TOLL.](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/articles/sm-4x3-s17-w-okolicach-tomaszowa-platna-od-1-lutego-wiecej-platnych-drog-w-systemie-e-toll-lista-1769677676.jpg)






Napisz komentarz
Komentarze