Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 czerwca 2026 00:00
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Jak dobrze dogadywać się z seniorem podczas pracy w opiece?

Każdy, kto miał już kontakt z seniorami, czy to podczas pracy zawodowej czy też prywatnie, zdaje sobie sprawę, że komunikacja wygląda nieco inaczej niż z ludźmi młodszymi. Jako opiekunka osób starszych będziesz pracowała z podopiecznymi w różnym stanie zdrowia, a każdy z nich ma inne potrzeby, także komunikacyjne. Co zrobić, żeby wspólny czas był satysfakcjonujący dla was obojga?
  • 22.12.2021 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak dobrze dogadywać się z seniorem podczas pracy w opiece?

Wiedza i umiejętności językowe przede wszystkim

Szukając ofert pracy na stanowisko opiekunki nad osobami starszymi w Niemczech, przede wszystkim wymagane jest doświadczenie i język niemiecki. Przynajmniej podstawowa jego znajomość daje punkt wyjścia do sukcesu. Dla chętnych przygotowane są specjalne kursy, a w dzisiejszych czasach Internet również niesamowicie pomaga w rozwijaniu zdolności językowych. To dzięki temu porozumiesz się nie tylko z seniorem, ale i jego rodziną i personelem medycznym.

Decydując się na pracę z tym właśnie seniorem, zapoznaj się z jego dokumentacją medyczną. Dowiedz się o jego stan zdrowia: jakie przebył choroby i co dolega mu obecnie. Sprawdź, jakie przyjmuje lekarstwa. Warto, o ile to możliwe porozmawiać z lekarzem bądź pielęgniarką, jeżeli taka opiekuje się osobą starszą. Wiedząc z jakimi chorobami się zmaga, łatwiej przygotujesz się na trudniejsze sytuacje. Seniorzy bardzo często mają problem z pamięcią, które są spowodowane wieloma czynnikami. Stąd, nawet po kilku tygodniach, podopieczny może wziąć Cię za osobę zupełnie obcą. Należy wtedy wykazać się wyjątkową delikatnością, ponieważ zbyt otwarte podejście może spowodować lęk lub blokadę. Opiekunowie spotykają się czasem także z odmową przyjęcia lekarstw, czy niechęcią do poddania się zabiegom higienicznym. Odpowiednie podejście i zbudowanie zaufania powinno usunąć ten problem. W tym celu porozmawiaj także z rodziną, która opowie o swoim bliskim: co lubi, czego się boi, jaki jest jego charakter. Z takim bagażem wiadomości łatwiej będzie Ci dotrzeć do podopiecznego.


 

Rozmowa z seniorem podczas pracy

Usługi opiekuńcze obejmują dbanie o kondycję fizyczną , ale także komfort psychiczny. A ten można zapewnić w głównej mierze dzięki rozmowom. Seniorzy powinni mieć stały kontakt ze swoimi opiekunami. Wypracowanie zaufania sprawi, że nie będzie tematów tabu. Mieszkając razem należy mówić o wszystkim, zwłaszcza, że opieka nad seniorami dotyczy niejednokrotnie delikatnych sfer życia. Pamiętaj, że prosty i jasny przekaz okazuje się najlepszy, a dla osoby starszej ważne jest zrozumienie jej potrzeb. Czasami zdarza się, że podopieczny ma kłopoty z mówieniem lub/i rozumieniem słów. Wtedy niezwykle pomocna jest komunikacja niewerbalna- gesty, w tym uśmiech działają cuda. Również osoba starsza w ten sposób okazuje swoje emocje i daje znać, czego potrzebuje oraz jakie ma problemy. W związku z tym do zadań opiekunów należy też dokładne obserwowanie podopiecznych- nawet kontakt wzrokowy lub mimika jest formą rozmowy.

Jak i o czym rozmawiać z podopiecznym

Osoba, która podejmuje się pracy w opiece osób starszych powinna mieć pewne, szczególne cechy. Najlepiej sprawdzą się ludzie wyrozumiali, cierpliwi i otwarci na potrzeby innych. Niezwykle istotna jest empatia i wykazywanie maksymalnej akceptacji w stosunku do seniorów. Zdarza się, że chory zadaje kilka razy z rzędu to samo pytanie lub jego odpowiedzi nie mają sensu. W niektórych schorzeniach pacjent ma trudności w przypomnieniu sobie słów lub wyraża swoje myśli mało precyzyjnie. Sprawność intelektualna nie jest taka jak u ludzi młodych. Nie poganiaj wtedy, a spokojnie poczekaj lub dyskretnie podpowiedz o jaki wyraz chodzi, lub skieruj rozmowę na właściwy tor. Używaj krótkich i prostych zdań. Dotyczy to zwłaszcza poleceń wydawanych seniorom. Nie można pominąć problemów ze słuchem, jakie często występują w podeszłym wieku, a które znacząco wpływają na komunikację. Nawet mimo sprawności intelektualnej podopieczni mają wtedy kłopot z porozumiewaniem się z otoczeniem. Może to prowadzić do frustracji, dlatego należy wypracować najlepszą metodę- często pomaga odpowiednio głośne i wyraźne mówienie. Z otoczenia warto usunąć niepotrzebne dźwięki, które zagłuszają głos. Warto też zasięgnąć opinii lekarza i np. wymienić aparat słuchowy.

Tematy rozmów dostosuj do możliwości intelektualnych podopiecznego, pamiętając o tym, że stymulacja umysłu jest bardzo ważna. Zawsze możecie porozmawiać o jego i Twoich bliskich, obejrzanym wspólnie programie lub audycji radiowej. W rozmowie trenuj pamięć seniora: pytaj o dzieci zainteresowania, ale także opowiadaj o swoich. Najważniejsze jest, żeby zachęcać do mówienia i wykazywać stałe zainteresowanie, co nie dopuści do uczucia samotności.

ATERIMA MED - https://www.aterima-med.pl/

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama Baner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ja Treść komentarza: Słuchajcie barany Czy wy nie widzicie że to reżim Tuska niszczy Polskę?Wypisujecie takie idiotyzmy że szok Data dodania komentarza: 26.06.2026, 22:07 Źródło komentarza: "Nie jestem radnym PiS, a to nagonka na lekarzy". Dyrektor szpitala w Tomaszowie o swoich zarobkach i szumie wokół nich Autor komentarza: Z Treść komentarza: Szpital to nie biuro, ani fabryka gwoździ, a praca lekarza to nie jest taka zwykła praca, tylko rodzaj służby. Tak, tak, przecież to Służba Zdrowia. A tam, gdzie jest służba, 24-godzinne dyżury to normalna rzecz. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 19:35 Źródło komentarza: "Nie jestem radnym PiS, a to nagonka na lekarzy". Dyrektor szpitala w Tomaszowie o swoich zarobkach i szumie wokół nich Autor komentarza: Emerytka . Treść komentarza: Taka jest prawda bo widze to na codzien w mojej rodzinie ! Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:38 Źródło komentarza: Debata w SP7 w Zamościu: czy szkoła bez telefonów jest możliwa? Autor komentarza: Miejscowy 48L. Treść komentarza: PiSuaru patologia reka ,reke myje nie dadza sie sprzedac . Jak takie dranstwo moze tyle zarabiać ! Wytłumaczenie bezszczelne patologi bo brakuje lekarzy ! Cała mafia oszustow w tych stronach pozostała i sie panoszą na wysokich stanowiskach . Wstyd i hanba ludzi bez ambicji na ścianie wschodniej skad pochodze i nie da sie na to patrzec ze narod ich tutaj jeszcze popiera . Zrobiono im pranie mozgu i zachowuja sie jak sekta . Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:33 Źródło komentarza: Zarząd Powiatu nie przyjął rezygnacji dyrektora szpitala w Tomaszowie. Cenią jego pracę Autor komentarza: Ocena . Treść komentarza: Truteń patologi 8- letniej mafii jaka pastwiła sie oszustwami na niespotykana skale szukaja oszczerstw aby tylko wygrac wybory , gdyż brakuje im wypasionego koryta i powrotu oszustow z zagranicy . A czlowiek z tv . Zero to blazen propagandy pisowskiej jak Republika i w Polsce 24 pod dyktatura czlowieka z Żoliborza . Hipokryto hańby ! Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:06 Źródło komentarza: „Tam giną ludzie, bo ktoś się uczy”. Szokujące słowa byłego ordynatora szpitala w Warszawie Autor komentarza: Mieszkaniec Treść komentarza: Brak słów na obecne zarządzanie ...nic się nie da bo to bo tamto a kasa na stołki leci a co mają powiedzieć mieszkańcy którzy nie mają tu pracy??? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:35 Źródło komentarza: Zamość: TBS w ogniu krytyki. Przez impas w budownictwie radni rozważają likwidację spółki
Reklama
Reklama
Reklama