Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 31 stycznia 2026 22:29
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Gmina Werbkowice: Piorun grzmotnął w oborę i zabił 8 krów. Trwa zbiórka pieniędzy

Podczas nawałnicy w gospodarstwie rolnym Barbary i Andrzeja Cisło w Terebiniu (gmina Werbkowice) od uderzenia pioruna padło 8 krów, czyli połowa inwentarza w tym gospodarstwie. Szacunkowe straty wynoszą około 60 tys. zł. Padłe zwierzęta nie były ubezpieczone. Radna powiatowa Danuta Muzyczka z Werbkowic założyła internetową zbiórkę pieniędzy dla poszkodowanej rodziny rolników z Terebinia.
Gmina Werbkowice: Piorun grzmotnął w oborę i zabił 8 krów. Trwa zbiórka pieniędzy
Na miejsce przyjechali strażacy z Hrubieszowa. Pomogli wyciągnąć martwe krowy z obory. Padłe zwierzęta przebadał lekarz weterynarii.

W ciągu minionego weekendu przez nasz region przeszły gwałtowne burze z nawalnym deszczem. Zawodowi strażacy z Hrubieszowa i druhowie z jednostek OSP w powiecie kilkanaście razy byli wzywani do usuwania skutków nawałnic. Przede wszystkim z dróg usuwano powalone wiatrem drzewa i konary. W Werbkowicach przy ul. 3 Maja podmuchy uszkodziły dach na budynku mieszkalnym.

Czytaj też: Wystarczyło 10 minut, aby Szczebrzeszyn znalazł się pod wodą [ZDJĘCIA]

– Porywisty wiatr zerwał kilka elementów dachowego poszycia. Strażacy z Hrubieszowa i ochotnicy w Werbkowic zabezpieczyli dach plandeką przed opadami deszczu – relacjonuje mł bryg. Kamil Zamościński, zastępca komendanta powiatowego PSP w Hrubieszowie.

"Jeszcze ciepła, bez oznak życia"

Do najbardziej dotkliwych skutków nawałnicy z 13 lipca doszło w Terebiniu (gmina Werbkowice). Tam wczesnym wieczorem piorun uderzył w budynek inwentarski. Świadkowie usłyszeli potężny, ogłuszający huk, a chwile potem rozległo się przerażające ryczenie zwierząt.

Wystraszeni właściciele gospodarstwa pobiegli do obory, a tam leżało 8 martwych krów. Zaalarmowano służby. Na miejsce przyjechali strażacy z Hrubieszowa. Pomogli wyciągnąć martwe krowy z obory. Padłe zwierzęta przebadał lekarz weterynarii.

"Po intensywnych wyładowaniach atmosferycznych – burza z piorunami w miejscowości Terebiń – padłe sztuki były jeszcze ciepłe, ale bez oznak życia. Brak było ruchów oddechowych klatki i brzucha. (...) Można podejrzewać, że przyczyną upadku zwierząt było wyładowanie atmosferyczne, tj. uderzenie pioruna w zabudowania inwentarskie" – napisał w zaświadczeniu lekarz weterynarii z Hrubieszowa.

Padłe od pioruna krowy były połową stada bydła mlecznego, jakie hodowała rodzina rolników z Terebinia. Zwierzęta nie były ubezpieczone. Właściciele stada nie otrzymają ani grosza. Ich straty sięgają szacunkowo około 60 tys. zł.

Na taką kwotę założono zbiórkę pieniędzy na portalu zrzutka.pl. Zrobiła to Danuta Muzyczka, radna powiatu hrubieszowskiego, znana z różnych charytatywnych inicjatyw.

"Bożena i Andrzej Cisłowie z Terebinia od wielu lat prowadzą gospodarstwo rolne. Głównie zajmują się hodowlą krów mlecznych i z tego się utrzymują. Burza, jaka przeszła w tamtym rejonie 13 lipca, okazała się dla nich tragiczna w skutkach. Od porażenia piorunem w gospodarstwie rodziny rolników padło 8 krów, czyli połowa tamtejszej hodowli' – napisano pod postem o zbiórce pieniędzy dla poszkodowanych z Terebinia.

Bardzo skromni i pracowici ludzie

– Nie spodziewali się tego, że głośny huk uderzenia pioruna i przeraźliwy ryk zwierząt zakończy się dla nich – jako hodowców – tak ogromną stratą. Niestety, bydło nie było ubezpieczone. Poszkodowana rolnicza rodzina z Terebinia, to bardzo skromni i pracowici ludzie. Dzięki swojej ciężkiej pracy zawsze sobie jakoś radzili. Pomimo tego, że wychowują chorą córeczkę, nigdy nie korzystali z jakiejkolwiek pomocy. Pani Bożena z ogromną nieśmiałością zwróciła się o pomoc do ludzi. Tak więc prosimy o wsparcie finansowe dla rodziny z Terebinia. Ich miesięczne dochody spadły o połowę, a koszty hodowli pozostały do spłaty. Pomóżmy im na początek, niech się odbiją po wypadku w gospodarstwie – mówi Danuta Muzyczka.

Przeczytaj: Nowy wicekomendant policji w Hrubieszowie. Wcześniej kierował Wydziałem Kryminalnym

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

XXXL 18.07.2024 13:01
Dlaczego kronika pokazuje bez zamazania tak drastyczne zdjęcia?

Trw 18.07.2024 01:47
Strata stratą, ale szkoda samych zwierząt.

ReklamaBaner reklamowy - orange
Reklama
ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PytamTreść komentarza: To jak sama strzela czy coData dodania komentarza: 31.01.2026, 16:01Źródło komentarza: Najpierw postrzeliła dziecko, potem wystrzeliła na komendzieAutor komentarza: Z Lublina .Treść komentarza: Ostatnio w Niemcach byłem !Data dodania komentarza: 31.01.2026, 13:39Źródło komentarza: S17 w okolicach Tomaszowa płatna od 1 lutego. Więcej płatnych dróg w systemie e-TOLL [LISTA]Autor komentarza: mecenasTreść komentarza: Tylko tyle i jak głupio!co tu ma piernik do wiatraka? Uciekł na Węgry i słusznie !Dzisiaj w tym wymiarze ni esprawiedliwości siedziałby wiele miesiecy w areszcie bez wyroku i nawet aktu orkarzenai!Data dodania komentarza: 31.01.2026, 11:06Źródło komentarza: Stop bandytom drogowym. Nowe przepisy mają ich wyeliminować z ruchuAutor komentarza: Seba z Zamościa.Treść komentarza: Powinni Ciebie storpedować od tylu Twoi kolesi z ktorymi chlejesz bydlaku na codzien. Zwyrodnialcu ktory obrazasz ludzi ktorzy pilnują porzadku na codzien . Tego nie rozumiesz bo jestes codziennie naćpany i belkotasz trzy po trzy. Do Ciebie patologio BRAWO ten wpis .Data dodania komentarza: 30.01.2026, 14:24Źródło komentarza: Lubelska Policja w 2025 roku: 1. miejsce w kraju w wykrywalności bójek i kradzieży samochodówAutor komentarza: Tylko tyle .Treść komentarza: Gdybys tak uczył jak sie tytulujesz to widac ze cos Ci brakuje . Propaganda w tv. Republika zrobiła Ci pranie mozgu i o naprawę juz jest za pozno zeby sie leczyc. Zapomniałeś jak z patologii oszustow PiSmak ciągnął psa za swoim autem az padł w męczarniach. Jak zachowywał sie czlowiek ktory uciekł na Węgry .Data dodania komentarza: 30.01.2026, 12:32Źródło komentarza: Stop bandytom drogowym. Nowe przepisy mają ich wyeliminować z ruchuAutor komentarza: Lubelskie Smakuje i SzanujeTreść komentarza: Dobrze że ty z Lublyna czasami do Świdnika jeździsz bo byś nie wiedział jak wygląda prawdziwe miasto !!!Data dodania komentarza: 30.01.2026, 12:13Źródło komentarza: S17 w okolicach Tomaszowa płatna od 1 lutego. Więcej płatnych dróg w systemie e-TOLL [LISTA]
Reklama
Reklama
Reklama