Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 18 marca 2026 19:21
Przeczytaj!
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Ktoś serio wpadł na taki pomysł. To piesi powinni uważać na autobusy [WIDEO]

Kontrowersyjny spot władz miasta. Udowadnia, że to piesi ponoszą winę za wypadki z udziałem pojazdów komunikacji miejskiej.
Kontrowersyjny spot władz miasta. Udowadnia, że to piesi ponoszą winę za wypadki z udziałem pojazdów komunikacji miejskiej.
Zdjęcie ze spotu reklamowego. Kontrowersyjny spot władz miasta. Udowadnia, że to piesi ponoszą winę za wypadki z udziałem pojazdów komunikacji miejskiej.

Autor: screen FB

„Cześć, ja nazywam się Adrian Rzytki, jestem zawodowym kierowcą autobusu oraz tiktokerem” – tak zaczyna się nowy spot reklamowy miasta Tychy. 

Widać na nim młodego człowieka w autobusie. Rzytki tłumaczy, że to ciężki pojazd i prowadzenie go nie jest łatwą sprawą. Tak samo jak zahamowanie takim pojazdem.

„”Jego droga hamowania jest znacznie wydłużona w takich warunkach pogodowych – mówi na nagraniu tiktoker i radzi, żeby przed wejściem na pasy, pieszy dobrze się rozejrzał i szczególnie uważał na autobusy. Bo ciężki pojazd może z człowieka zrobić „marmoladę”. Tak właśnie określono to w filmie.

To piesi odpowiadają za kierowców?

Niby nic nowego, ale spot wzbudził poważne kontrowersje. „Za złe zachowanie kierowców autobusów odpowiadają piesi?” – stawia pytanie branżowy serwis brd24.pl.

„Wydawałoby się, że już wszyscy w Polsce zrozumieli, jak dojeżdżać do przejść dla pieszych. Miasto Tychy właśnie pokazało, że nie wszyscy. Chyba nie zrozumieli tego jeszcze kierowcy miejskich autobusów w tym mieście. Urzędnicy opublikowali bowiem na Facebooku spot, w którym pokazali niepoprawne zachowanie kierowcy dużego pojazdu i… pouczają w tej sprawie pieszych” – czytamy w artykule.

Dziwna reakcja na zmianę przepisów

Autor tekstu punktuje, że w spocie jest pokazane, że kierowca autobusu (który nagle hamuje) nie zna przepisów. Te bowiem nakazują, dojeżdżając do  przejścia, zachować szczególną ostrożność.

Słów oburzenia jest więcej. 

„Młody człowieku! Grożenie pieszym na przejściach śmiercią to dziwna reakcja na zmianę przepisów” – to jeden z komentarzy pod filmem.

Kolejna reakcja: „Czy tylko mi coś tu nie gra? Proponuję dostosować prędkość do warunków pogodowych i nikt z nikogo nie zrobi marmolady. Do tego pieszy ma pierwszeństwo, a w okolicach przejść kierujący powinien zwolnić”.

Materiał dla studentów: jak nie robić takich spotów

Są też uwagi innej natury: „Gratuluję, świetny spot! Będzie pokazywany studentom jako przykład wielkich wtop!”.

I dalej: „Macie niedouczonych ludzi od marketingu! Ale oni nie są aż tak dużym problemem. Gorzej, że właśnie pokazujecie, że macie niedouczonych kierowców, którzy chyba sieją postrach na drogach. Naprawdę, lepiej wydajcie pieniądze na szkolenia dla kierowców, zamiast robić (dla przypomnienia) z pełnoprawnych użytkowników dróg sprawców. 

Nie wiem, czy wam się wydaje, że wciąż żyjecie w średniowieczu, ale przepisy dawno się zmieniły. Jeśli wasz kierowca nie potrafi dostosować stylu jazdy do warunków na drogach, to oznacza, że się na niego nie nadaje”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

hetmanek 09.12.2023 19:47
"w spocie jest pokazane, że kierowca autobusu (który nagle hamuje) nie zna przepisów. Te bowiem nakazują, dojeżdżając do przejścia, zachować szczególną ostrożność." Trzeba pamiętać, że mimo pierwszeństwa, pieszy też ma obowiązek zachowania szczególnej ostrożności, a wtargnięcie na przejście stanowi wykroczenie. O wtargnięciu możemy mówić w sytuacji, kiedy pieszy nie rozgląda się, wchodzi na zebrę gdy pojazd znajduje się tuż przed przejściem, a kierujący nie ma czasu na bezpieczne wyhamowanie auta. Ponadto, zgodnie ze znowelizowanymi przepisami kodeksu drogowego pieszego obowiązuje zakaz używania urządzeń elektronicznych w czasie przechodzenia przez pasy. Przepis ten dotyczy szczególnie smartfonów i tabletów.

proste 09.12.2023 08:32
niech zrobią przejscia podziemne

XxX 08.12.2023 13:37
Fizyki nie oszuka żaden paragraf ani stan umysłu.

Darek_zmc 07.12.2023 23:36
I słuszny spot , piesi zachowują się jak święte krowy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: puknijcie sięTreść komentarza: Widzę po komentarzach ,że wszyscy tu są znawcami, historykami, specjalistami, ekspertami w każdej dziedzinie, nawet jeśli ich nie było na świecie jeszcze to już wszystko wiedzą najlepiej.Data dodania komentarza: 18.03.2026, 10:40Źródło komentarza: Grabowiec tablicą pamiątkową uczcił ofiary akcji ReinhardtAutor komentarza: Miejscowy .Treść komentarza: Ciemnoto klasy O .Data dodania komentarza: 18.03.2026, 09:56Źródło komentarza: Pani wójt na medal. Monika Podolak doceniona przez Wojewodę LubelskiegoAutor komentarza: Emeryt.Treść komentarza: Ciemnoto propagandy widac po Tobie kto Cie zrobil nieuku z pod ciemnej gwiazdy . BRAWO- nieudaczniku.Data dodania komentarza: 18.03.2026, 09:54Źródło komentarza: Coraz mniejsze braki kadrowe w policji. Rośnie zainteresowanie służbąAutor komentarza: Lublin.Treść komentarza: Dziurę nieuku zrobili Twoi mafiozi ktorzy rzadzili blaznie przez 8- lat i nie moga pogodzić sie teraz tym gdyż brakuje im wypasionego koryta . Ale widac po Tobie ze jestes ofiara sekty i piszesz trzy po trzy . Sieroto!Data dodania komentarza: 18.03.2026, 09:44Źródło komentarza: Kto zrobi najpiękniejsze palmy w powiecie tomaszowskim? Bełżec ogłasza konkursAutor komentarza: Emerytka.Treść komentarza: Śmieszny jest Ten czlowiek na tym zdjęciu .Data dodania komentarza: 18.03.2026, 09:18Źródło komentarza: Były prezydent Zamościa Andrzej Wnuk komentuje kontrolę NIK i sprawę zaginionej teczkiAutor komentarza: Klaudiusz 35.Treść komentarza: Frajerem idioto jestes Ty z pod budki z piwem ochlaptusie PiSuaru.Data dodania komentarza: 18.03.2026, 09:13Źródło komentarza: Znaleziono fragmenty niezidentyfikowanego obiektu. Sprawą zajmuje się Żandarmeria Wojskowa
Reklama
Reklama
Reklama