sobota, 11 maja 2024 17:13

Piłkarska 4 liga: Czuli się skrzywdzeni

Lubelski Związek Piłki Nożnej zapewne uznał wtorkową rywalizację Łady 1945 Biłgoraj ze Stalą Kraśnik za „mecz kolejki”, skoro wyznaczył do prowadzenia tych zawodów sędziego ze swojej „najwyższej półki”.

Na stadionie OSiR w Biłgoraju „gwizdał” pierwszoligowiec Jacek Małyszek – jeden z trzech lubelskich arbitrów z grupy Top Amator A.

Gospodarze wygrali 2:1, ale ten sukces nie przyszedł im łatwo. Objęli prowadzenie już w 5 minucie po bramce zdobytej przez Patryka Dorosza, a później już niemal przez całe spotkanie tylko się bronili. Przyjezdni grali nieźle, potwierdzali swoje trzecioligowe aspiracje, ale długo nie mogli znaleźć sposobu na uważnie grającą defensywę miejscowych. A jak już przeszli biłgorajską obronę, to byli stopowani przez świetnie interweniującego bramkarza Antona Alfimowa. W końcu doprowadzili do remisu, ale wynik 1:1 utrzymywał się tylko przez cztery minuty. Z wolnego idealnie przymierzył Michał Skiba.

Były piłkarz Łady Jurij Perin zapewnił Janowiance najniższe z możliwych zwycięstwo nad Tomasovią. Ukrainiec strzelił gola w 83 minucie. Zespół z Janowa Lubelskiego miał wyborną okazję do objęcia prowadzenia w 34 minucie. Wówczas sędzia Mikołaj Rowiński uznał, że Przemysław Orzechowski sfaulował na polu karnym Michała Mistrzyka. Poszkodowany zaprzepaścił jednak karnego. Jego strzał obronił Karol Krawczyk. Przyjezdni od 56 minuty grali w dziesięciu, a od 68 minuty – w dziewięciu. Najpierw z boiska usunięty został Bartłomiej Pleskacz, później – Orzechowski.

W obu przypadkach czerwona kartka była konsekwencją dwóch żółtych. Taka sama kara spotkała w 75 minucie przebywającego na ławce rezerwowych Arkadiusza Smołę

– Ten mecz był dla nas bardzo trudny. Tak jak się tego spodziewaliśmy, Tomasovia przyjechała do nas na mecz z mocnym postanowieniem poprawy wizerunku po przegranej z Ładą. Czerwone kartki dla zawodników tego zespołu wynikały z ambitnej i walecznej postawy. Piłkarze z Tomaszowa mieli pretensje do sędziego. Udzieliły im się negatywne emocje, bo nie często Tomasovia rozpoczynała sezon od dwóch porażek. Dało się wyczuć, że czują się bardzo skrzywdzeni decyzjami sędziego. Mieli okazje strzeleckie, ale my też zagrażaliśmy ich bramce. Nie wykorzystaliśmy kilku dogodnych sytuacji podbramkowych, bo bardzo dobrze w bramce Tomasovii spisywał się Krawczyk – komentuje Ireneusz Zarczuk z Biłgoraja, szkoleniowiec Janowianki.

Dwaj pozostali nasi czwartoligowcy, czyli Gryf Gmina Zamość i Kryształ Werbkowice, w Święto Wojska Polskiego walczyły o punkty na boiskach w powiecie opolskim. Obie nasze drużyny wywiozły stamtąd komplet punktów – Gryf z Opola Lubelskiego, a Kryształ z Poniatowej.

Podopieczni trenera Sebastiana Luterka strzelili trzy gole, a nie dali sobie wbić ani jednego.

– Wygraliśmy z Opolaninem, bo wykazaliśmy się większym wyrachowaniem niż przeciwnik. Dociskaliśmy rywala w tych momentach, w których trzeba było to zrobić. Górowaliśmy nad zespołem z Opola także pod względem doświadczenia boiskowego. Pierwsza połowa była jeszcze w miarę wyrównana, ale po przerwie uzyskaliśmy zdecydowaną przewagę. Mogliśmy strzelić więcej goli, ale nasz bramkarz Kamil Tomczyszyn też miał co robić. Zaliczył kilka udanych interwencji – mówi Sebastian Luterek, trener Gryfa.

Kryształ wygrywał 2:0. Wydawało się, że zespół z Werbkowic kontroluje sytuację na boisku, jednak niespodziewanie w końcówce miejscowi zdobyli kontaktową bramkę.

– Stal zwietrzyła wtedy swoją szansę, ale wybroniliśmy się przed jej naporem. Gdybyśmy byli skuteczniejsi, to wygralibyśmy nie 2:1, a 5:1. To był bardzo dobry mecz w naszym wykonaniu, mimo nerwowej końcówki. Pokazaliśmy wysoką piłkarską jakość – twierdzi trener Piotr Welcz.

Łada 1945 Biłgoraj – Stal Kraśnik 2:1 (1:0)

Gole: 1:0 Dorosz 5, 1:1 Wdowiak 64, 2:1 Skiba 68.

Łada: Alfimow – M. Chmura, Błajda, D. Chmura, Nawrocki (58 Kuliński) – Kubik (52 Mucha), Pawluk, Skiba, Gonczarewicz (79 Josue), Paćkowski (89 Skubis) – Dorosz (81 Czerniuk); trener Babiarz.

Żółte kartki: Dorosz, Gonczarewicz, Czerniuk, Kuliński (Łada), Lucyk (Stal). Sędziował: Małyszek (Lublin).

Janowianka Janów Lub. – Tomasovia 1:0 (0:0)

Gol: 1:0 Perin 83.

Tomasovia: Krawczyk – Orzechowski, Jaworski, Łuczkowski, Pleskacz – Białek, Krosman, Słotwiński, Kurzępa (60 Błajda), Szuta – Paduk (80 Baran); trener Bławacki.

Żółte kartki: Gajór, Birut (Janowianka), Pleskacz – dwie, Orzechowski – dwie, rezerwowy Smoła – dwie, Słotwiński (Tomasovia). Czerwone kartki: Pleskacz 56, Orzechowski 68, Smoła 75 (Tomasovia). Sędziował: Rowiński (Lublin).

Opolanin Opole Lub. – Gryf Gmina Zamość 0:3 (0:1)

Gole: 0:1 Kycko 18, 0:2 M. Grzęda 75, 0:3 Gierała 88.

Gryf: Tomczyszyn – Wolanin (88 Kurzawa), Dobromilski, Tomasiak (74 Posikata), Wołoch – Gierała, Kycko (68 Bryk), Pupeć (60 Kierepka), Grzęda (85 Zawadzki), Panas (88 Gabryel) – Pryliński (62 Sałamacha); trener Luterek.

Żółte kartki: Banachiewicz, Wszołek, Sobstyl (Opolanin), Pupeć, Dobromilski, Kycko, Gierała, M. Grzęda (Gryf). Sędziował: Karol Szczołko (Lublin).

Stal Poniatowa – Kryształ Werbkowice 1:2 (0:1)

Gole: 0:1 M. Zieliński 33, 0:2 Welman 75, 1:2 Wrzyszcz 85

Kryształ: Suchodolski – Niewiński, Rybka, M. Zieliński, Gierowski (80 Lis) – Welman (90 Janicki), Kucybała, Buczek (69 J. Jarosz), Michalak (88 D. Jarosz), Pędlowski (67 Staruszkiewicz) – Pacek (60 Karwacki); trener Welcz.

Żółte kartki: Żurek, Sowiński (Stal), Rybka, Kucybała (Kryształ). Sędziował: Misiura (Włodawa).