Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 29 września 2022 06:08
Reklama

Powiat hrubieszowski: Gminne drogi przez mękę

Na początku sierpnia zwróciliśmy się do wszystkich gmin powiatu hrubieszowskiego o pomoc w przygotowaniu raportu o stanie lokalnych dróg, którymi administrują tamtejsze samorządy. Wyszło z tego, że – w ocenie gminnych urzędników – wszystkie drogi są przejezdne, ale na wielu z nich daleko do komfortowych warunków jazdy. Samorządy potrzebują milionów złotych, aby doprowadzić je do pożądanego stanu.
Powiat hrubieszowski: Gminne drogi przez mękę
Mieszkańcy okolic drogi z Horodła do Matcza sami ją naprawiają, aby można było przejechać bez groźby uszkodzenia zawieszenia.

Tylko w Hrubieszowie jest prawie 21 km gminnych dróg. W gminie Dołhobyczów łączna ich długość sięga 75 km. Z kolei gmina Horodło ma 252 km gminnych dróg (w tym dojazdowych do pól). W gminie Mircze tamtejsi samorządowcy administrują 135 km dróg, a w gminie Hrubieszów prawie 172,7 km, natomiast gmina Uchanie ma ich prawie 66 km.

W gminie Hrubieszów najpilniejszych remontów wymaga około 80 km gminnych dróg (gruntowe), a w mieście 1,5 km. Samorządowcy z gminy Dołhobyczów mówią o 12 km, które potrzebują remontów, z tego około 6,6, km jest w trakcie realizacji. W UG w Horodle zapewniono nas, że wszystkie gminne drogi prowadzące do budynków mieszkalnych są na bieżąco remontowane.

– Polepszenia przejazdu wymaga około 4,5 km dróg gminnych – usłyszeliśmy od pracownika Urzędu Gminy w Horodle  Andrzeja Danilczuka.

– Nie jesteśmy w stanie określić kilometrażu dróg, które wymagają modernizacji, napraw czy remontu. Nie prowadzimy takiej ewidencji – poinformowano nas w Urzędzie Gminy w Uchaniach.

Korzyści trudne do przecenienia

Przez 2 ostatnie lata gminne samorządy w powiecie hrubieszowskim miały większe szanse na inwestycje drogowe w swoich gminach, bo więcej było możliwości uzyskania różnych dofinansowań, głównie z rządowych programów.

– Inwestycje drogowe w mieście znacząco poprawiły warunki jazdy ulicami: Świerkową, Jodłową, Słowackiego, Sokalską, Sobieskiego, Chmielną, Kruczą, Leśmiana, Czerwonego Krzyża, Kochanowskiego, a także Wyspiańskiego, Króla Zygmunta Augusta, jedną z dróg na Sławęcinie, a także ulicami Diamentową, Storczykową, Konwaliową, Tulipanową, ul. Żeromskiego, boczną ul. Gródeckiej – jednym tchem wymienia Monika Podolak, sekretarz miasta Hrubieszowa.

W gminie Hrubieszów w tym czasie zreperowano ponad 18,5 km dróg za około 5,7 mln zł. Lista miejscowości, które skorzystały, wydaje się imponująca.

– Poprawiono stan dróg: w Ślipczu, Kozodawach, Brodzicy, Kułakowicach Pierwszych, Drugich i Trzecich, a także w Cichobórzu Masłomęczu, Łotoszynach, Koble, Moroczynie, Kosmowie, Moniatyczach wsi i Kolonii, Nowosiółkach, Teptiukowie, Ubrodowicach, Czortowicach, Mienienach, Metelinie, Stefankowiach wsi i Kolonii, Turkowłówce, Wołajowiach, Jankach, Obrowcu, Białoskórach, Czumowie i Szpikołosach – wylicza sekretarz gminy Hrubieszów Robert Palichleb.

W gminie Dołhobyczów remonty dróg wykonano w każdej z 32 miejscowości. W Oszczowie, Białymstoku, Kadłubiskach, Horoszczycach, Dołhobyczowie, Żniatynie i Witkowie wymieniono nawierzchnię na lepszą – poinformowano nas w Urzędzie Gminy w Dołhobyczowie.

W gminie Horodło dzięki remontom dróg znacząco poprawiły się warunki jazdy przez Kopyłów, Poraj, Horodło i Strzyżów. A w gminie Mircze przez ostatnie 2 lata wyremontowano ponad 17 km za ponad 1,7 mln zł.

– Remonty poprawiły warunki jazdy we wszystkich z 29 miejscowości w całej gminie – przekonują gminni urzędnicy z Mircza. Podobne zapewnienia usłyszeliśmy w Uchaniach.

Sporo zrobiono, zostało nie mniej

Z zestawień, jakie na naszą prośbę przygotowała większość gmin w powiecie hrubieszowskim widać, że w ciągu dwóch ostatnich lat wykonano całkiem sporo, ale nie mniej jest jeszcze do zrobienia.

W gminie Hrubieszów na naprawy, remonty i modernizację czeka około 80 km dróg gminnych (głownie drogi gruntowe), a w samym Hrubieszowie około 1,5 km wymaga naprawy.

– W pierwszej kolejności to te przy ulicach Wodnej (na całym odcinku), Przemysłowej, Dworcowej, Ogrodowej, a także ul. Partyzantów i Wyzwolenia – wymienia sekretarz miasta Hrubieszowa, Monika Podolak.

W Dołhobyczowie zapewniono, że wszystkie tamtejsze drogi gminne są przejezdne, ale niektóre z nich wymagają dorocznych remontów. W gminie Horodło w najgorszym stanie jest droga wojewódzka nr 816. Biegnie ona wzdłuż wschodniej granicy państwa i gminy.

Droga ta prowadzi przez Zosin, Łuszków, Janki, Horodło, Bereżnicę i Matcze. – Na prawie 20 km występują liczne ubytki w nawierzchni asfaltowej, a to sprawia, że normalny przejazd tą drogą jest w zasadzie niemożliwy – podsumowuje Andrzej Danilczuk z Urzędu Gminy w Horodle.

Wnioskiem o dotację remontu nie zrobi

Z kolei w gminie Mircze natychmiastowej naprawy wymaga około 40 km dróg gminnych. Najgorzej jest w Smoligowie, Starej Wsi, Małkowie Nowym, Wiszniowie i Mołożowie Kolonii. Z kolei w Urzędzie Gminy w Uchaniach zapewniono nas, że każda z tamtejszych dróg jest przejezdna, a gmina dokłada wszelkich starań, aby wszystkie odcinki utrzymywać w jak najlepszym stanie za pomocą remontów cząstkowych.

To, co łączy wszystkie samorządy, to brak pieniędzy na remonty. – Regularnie składamy wnioski o wszystkie dostępne dofinansowania. Nie wszystkie jednak zostają zakwalifikowane. Brakuje również uregulowanego stanu prawnego niektórych dróg – poinformowano nas w UG w Uchaniach.

Gmina Horodło potrzebuje około 4-5 mln zł na remonty gminnych dróg, podobnie jak gmina Mircze. Natomiast gmina Hrubieszów szacuje swoje potrzeby na poziomie około 50 mln zł. Władze miejskie Hrubieszowa potrzebują na remonty dróg gminnych w mieście prawie 2 mln zł.

– Każdego roku w gm. Dołhobyczów potrzeba na bieżące naprawy gminnych dróg ok. 150-300 tys. zł. Zniszczenia spowodowane są nawalnymi opadami deszczu i uszkodzeniami dróg przez ciężkie pojazdy. Co roku na naprawy dróg wydajemy od 1 do 3 mln zł. Zawsze będziemy je remontować, bez względu na ilość środków na inwestycje drogowe. Nasza gmina to wyjątkowo duży obszar. Jesteśmy w stanie przerobić każde pieniądze na drogownictwo – usłyszeliśmy w Urzędzie Gminy Dołhobyczów.

Ale lokalne drogi w tej gminie zdają się być znacząco mniejszym problemem dla kierowców, niż te łączące Dołhobyczów z Hrubieszowem czy Tomaszowem Lubelskim.

– Paradoksalnie w bardzo złym stanie technicznym są drogi wojewódzkie: z Witkowa do Hrubieszowa, a także z Witkowa do Józefówki (w kierunku Tomaszowa Lub.) – poinformowano nas w Urzędzie Gminy w Dołhobyczowie.

 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Krzysjek 07.09.2022 07:40
Za drogi powiatowe odpowiada powiat a za drogi gminne gmina a za drogi miejskie miasto i te wladze nalerzy rozliczać za ich realizację a nie wszystko wrzucać do jednego worka

Poirytowany mieszkaniec 06.09.2022 08:01
Może zainteresowanie mediów przyczyni się do tego że władze województwa dowiedzą się że taka DW816 istnieje. Bo najwidoczniej pewien poseł i powiem wiceminister ktorzy to lansują się po wszystkich festynach w powiecie jeszcze chyba tą drogą nie podróżowali i nie mieli okazji podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat komfort i bezpieczeństwa z marszałkiem. Chętnie podeślę zdjęcia braku nawierzchni na tej trasie. Droga łącząca przejścia graniczne- wstyd. Że też z lawet jeszcze nie spadają samochody...

Zielone 0 02.09.2022 11:28
Panie Parol zapytaj Starostę Karpiuk kiedy remont drogi w Obrowcu bo podobno najpierw ma być asfalt do Drogojowki

Reklama
Reklama
Reklamaeko zywnosc
KOMENTARZE
Autor komentarza: dooedTreść komentarza: https://www.grawi.com/Conifg/fortnite.html https://issuetracker.google.com/issues/249630869 https://issuetracker.google.com/issues/249630963 https://seacoral2021.com/Fortnite.html https://seacoral2021.com/bupgmobile.html https://seacoral2021.com/robux.html https://seacoral2021.com/netflix.html https://seacoral2021.com/CashApp.html https://seacoral2021.com/tiktok-coins.html seacoral2021.com/Xbox-Gift-Card.html https://issuetracker.google.com/issues/249581036 https://issuetracker.google.com/issues/249581034 https://issuetracker.google.com/issues/249583967 https://issuetracker.google.com/issues/249586849 https://issuetracker.google.com/issues/249591026 https://issuetracker.google.com/issues/249593451 https://issuetracker.google.com/issues/249594969 https://issuetracker.google.com/issues/249595648 https://issuetracker.google.com/issues/249596461 https://issuetracker.google.com/issues/249598127 https://issuetracker.google.com/issues/249600243 https://issuetracker.google.com/issues/249601709 https://issuetracker.google.com/issues/249604072 https://issuetracker.google.com/issues/249608143 https://issuetracker.google.com/issues/249606678 https://seacoral2021.com/Tiktok-Followers.html https://seacoral2021.com/FreeFire.htmlData dodania komentarza: 29.09.2022, 05:02Źródło komentarza: Zamość: 18-letnia zamościanka odpowie za kradzieżAutor komentarza: YyyTreść komentarza: Tępy chuj on trąbi aby ten typ się obudził nie widzisz że zasypiaData dodania komentarza: 29.09.2022, 01:31Źródło komentarza: Miał ponad 3 promile, kierował traktorem i śpiewał [FILM]Autor komentarza: jdher6Treść komentarza: https://github.com/webpodcast/cfsBHGD/blob/main/README.md https://gitlab.com/jemvut/qfmi8udg https://gitlab.uliege.be/J.Fays/simian-XML-filter/-/issues/99 https://t.co/W6bXYC9INR https://zenodo.org/communities/dkhgaytd/?page=1&size=20 https://challonge.com/9embfa3u?ljsth https://www.onfeetnation.com/photo/albums/bgsdtsetew6aa https://www.scoop.it/topic/nxgsetada https://rextester.com/VAS96039 https://codebeautify.org/htmlviewer/y22fcf0e4 https://paiza.io/projects/sC94sWZuzgzTTy2os9gIKA?language=php https://jsfiddle.net/z2kmjp09/ https://paste2.org/wyG1nsKe https://ctxt.io/2/AAAQikuGEg https://authors.curseforge.com/paste/3890c5c6 https://coliru.stacked-crooked.com/a/7a57d3095d28cd13 https://dev.bukkit.org/paste/41903726 https://pastebin.com/BvePUpc4 https://pastelink.net/390u6t94 https://pasteio.com/xX8obyXCcj22 https://geany.org/p/OXYGc/ https://ide.geeksforgeeks.org/74292f54-3c6e-4360-a9b5-623bf5a813c2 https://yamcode.com/iuns4jgzsp https://jsitor.com/SXNFCvdrt https://www.diemucha.at/comment/51857 https://pastebin.com/X7x5ZJtS https://pastelink.net/tvbrxk02 https://authors.curseforge.com/paste/ee2a74d0 https://dotnetfiddle.net/bysPOq https://www.amazon.com/Warum-die-Wahl-eines/dp/B0BG3J1WLV https://www.audible.com/pd/Warum-die-Wahl-eines-Podcast/B0BG3KCR94 https://techplanet.today/post/fghagjdkajkj https://www.theyashelf.com/individuelt-regnskab-handtering-af-din-helt-egen-okonomi/ https://school3-oktb.minobr63.ru/question/comptabilite-individuelle-gerer-vos-propres-finances/ https://jpost.us/news/individuele-boekhouding-omgaan-met-uw-eigen-financien/ https://thetourtimes.com/verzin-een-goed-begrip/ https://1009magic.com/approved/individualni-ucetnictvi-nakladani-s-vlastnimi-financemi/ https://dailybusinesspost.com/contabilidad-individual-como-manejar-sus-propias-finanzas/ https://flipboard.com/article/google-issue-tracker/a-aKwEmJYRQ2i2o7aO4ENKwQ%3Aa%3A3927451503-4371518454%2Fgoogle.com https://flipboard.com/topic/movies/watch-dont-worry-darling-full-2022-onli/a-FlgyFP0NTFm9YDDrLq_jng%3Aa%3A3927451503-ad51b2106b%2Facast.com https://flipboard.com/topic/movies/watch-dont-worry-darling-free-2022-onli/a-i6z9Ywd7TleyQM43U9Y-hQ%3Aa%3A3927451503-5b0f5310bb%2Facast.com https://flipboard.com/topic/movies/watch-dont-worry-darling-free-2022-onli/a-pnJcV9VVTiqvA0LEwg30mA%3Aa%3A3927451503-52e14d8946%2Facast.com https://dotnetfiddle.net/jZgT8K https://rextester.com/EYEPD93257 https://codebeautify.org/htmlviewer/y2264eddb https://www.bihann.com/cast/60.html?hdjhs https://www.nehannn.com/artist-detail/560.html?kfhdu https://pastebin.com/ZPT89DcN https://pastelink.net/uqd8zuzj https://geany.org/p/PKpid/ https://authors.curseforge.com/paste/3e189473Data dodania komentarza: 28.09.2022, 22:47Źródło komentarza: Zamość: 18-letnia zamościanka odpowie za kradzieżAutor komentarza: EgonTreść komentarza: Jeszcze trochę to na serio sprzedam samochód i będę wolnym człowiekiem !!!!!.Data dodania komentarza: 28.09.2022, 22:46Źródło komentarza: Nieznajomość definicji skrzyżowania może kosztować kierowców nawet 1000 złotychAutor komentarza: AntylovelasTreść komentarza: Ala ma różne pomysły ale chyba pora aby te pomysły wdrażała gdzie indziej. Po ostatniej akcji to najpierw do spowiedzi i za pokutę na kolanach powrót do Nowego Sącza. Ciekawe czy ten zastępca Mister Zero od składania kwiatów na imprezach w powiecie kogoś nowego przywiezie w teczce. To co się dzieje w tym starostwie to kpina. Za chwilę to szpitala nie będzie i pewnie w tycu budynkach jakiś DPS zrobią.Data dodania komentarza: 28.09.2022, 21:14Źródło komentarza: Hrubieszów: Szpital wchodzi w wyjątkowo trudny czasAutor komentarza: dfsfsdfsdfTreść komentarza: https://play.acast.com/s/6334695ca98101001306cf44/ https://play.acast.com/s/63346a8f3c8dea0013bffcc2/ https://play.acast.com/s/63346d21559a970014e079e4/ https://play.acast.com/s/633465c1694b730012e7234b https://play.acast.com/s/63346867a204e20014120a83 https://play.acast.com/s/63346ce0694b730012e72ec6 https://play.acast.com/s/6334727c9acc5a0013ffa653 https://play.acast.com/s/6334754e2d76f40013c90524 https://play.acast.com/s/633478632d76f40013c909c4 https://play.acast.com/s/633479ded4b1ef0011c2e9a8 https://play.acast.com/s/63347c62a204e2001412284b https://play.acast.com/s/633463d5a204e200141202e8 https://play.acast.com/s/633464dad4b1ef0011c2c97b https://play.acast.com/s/63345f66a98101001306c022 https://play.acast.com/s/63345e3d9acc5a0013ff86f4 https://play.acast.com/s/63348180694b730012e74e04/ https://play.acast.com/s/6334826b13a43000145f27bb https://play.acast.com/s/6334860869d9d000130c1914 https://play.acast.com/s/633485eca204e200141236b6 https://play.acast.com/s/63348a7ba981010013070017 https://play.acast.com/s/63348a9a13a43000145f3378Data dodania komentarza: 28.09.2022, 20:23Źródło komentarza: Hrubieszów: Szpital wchodzi w wyjątkowo trudny czas
Reklama
Reklama