Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Piątek, 12 sierpnia 2022 11:26
Reklama

Od 1 lipca obniżka podatku. O ile wzrosną emerytury i renty?

Od dziś (1 lipca) zaczyna obowiązywać nowa, niższa stawka PIT. Oznacza to, że m.in. emeryci i renciści otrzymają wyższe świadczenia.
Od 1 lipca obniżka podatku. O ile wzrosną emerytury i renty?
Autor: iStock

Te zmiany to próba naprawiania fiskalnej części Polskiego Ładu. Reforma okazała się tak nieudana, tak skomplikowana, że w efekcie wiele osób - zamiast zarabiać więcej, jak obiecywali rządzący - otrzymali niższe pensje. Dlatego właśnie 1 lipca wchodzą w życie nowe przepisy obniżające stawkę podatkową PIT z 17 do 12 procent. Dotyczy to osób mieszczących się w pierwszym progu podatkowym:

 • pracowników,
 • zleceniobiorców,
 • emerytów,
 • rencistów,
 • części przedsiębiorców.

Celem zmian jest to, żeby wszyscy otrzymywali wyższą wypłatę netto. Jednak rządzący uczulają, że w niektórych przypadkach (chodzi o potrącanie zaliczek na podatek) pensja okaże się niższa. Wszystko jednak ma zostać z nawiązką wyrównane przy rocznym rozliczeniu podatkowym.

Jedną z grup której dotyczą zmiany, są emeryci i renciści. Jak obniżenie PIT wpłynie na wysokość ich świadczeń?

Od razu dodajmy, że osoby pobierające z ZUS do 2500 zł brutto miesięcznie nie płacą od tych pieniędzy podatków.

„W przypadku wyższych świadczeń od lipca będzie z nich potrącana zaliczka na podatek dochodowy według obniżonej stawki 12 proc. Zaliczka będzie pomniejszana miesięcznie o 300 zł” – wyjaśnia ZUS. I tłumaczy, że osoby z emeryturą lub rentą między 2500 zł a 9300 zł brutto w lipcu otrzymają na rękę wypłatę od 1 do 121 złotych wyższą niż w czerwcu.

„Najwyższy zysk pojawi się przy świadczeniu ok. 4920 zł brutto” – precyzują urzędnicy i przedstawiają wyliczenia:

 • dla świadczenia 3000 zł brutto będzie to 25 zł miesięcznie więcej,
 • dla świadczenia 4500 zł brutto będzie to 100 zł miesięcznie więcej,
 • dla świadczenia 5000 zł brutto będzie to 119 zł miesięcznie więcej,
 • dla świadczenia 5500 zł brutto  będzie to 105 zł miesięcznie więcej,
 • dla świadczenia 6000 zł brutto będzie to 91 zł miesięcznie więcej,
 • dla świadczenia 8000 zł brutto będzie to 36 zł miesięcznie więcej.

„Dla osób, których emerytury/renty wynoszą od 9300 do ok. 16 000 zł brutto miesięcznie, wypłaty w drugiej połowie roku będą zmienne. Kwota świadczenia „na rękę” będzie zależała od konkretnego przypadku z uwagi na „wpadanie” świadczeniobiorcy w drugi próg podatkowy i skutek reformy podatkowej. Ci świadczeniobiorcy mają zyskać na reformie w rocznym rozliczeniu podatku” – dodaje ZUS.

Osoby mające świadczenia w wysokości powyżej 16 000 zł brutto na miesiąc zapłacą większy podatek roczny.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Krzysiek 03.07.2022 16:06
Nic nie stoi na przeszkodzie abyś wyjechał na Białoruś i tam realizował swoje marzenia nie czekaj realizuj się z Łukaszenko

Wiem 02.07.2022 11:20
Od 1 lipca Łukaszenka ten niedobry znosi wizy dla Polaków Jedziesz na Białoruś no i co tam widzisz Benzyna 3 zł Papierosy 8 zł Tani chleb i masło Nikt nie wymaga idiotycznych certyfikatów covidowych Ot jaka dyktatura Łukaszenki Jak zyć,

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PfffTreść komentarza: Większych bzdur dawno nie słyszałem, aż jakoś ciężko mi to nawet skomentować, lepiej przemilczeć głupotę władz....Data dodania komentarza: 12.08.2022, 11:14Źródło komentarza: Tomaszów Lubelski: Zbudowali obwodnicę. Kierowcy nie potrafią z niej korzystaćAutor komentarza: XyzTreść komentarza: Ortografia u pani leży, pani Kasiu ;)Data dodania komentarza: 12.08.2022, 11:12Źródło komentarza: Pride of Poland 2022. Jakie konie idą na sprzedaż podczas sławnej aukcji. ZdjęciaAutor komentarza: NiepoprawnyTreść komentarza: Znowu zoo zawitało do Zamościa jak nie z lewa to z prawaData dodania komentarza: 12.08.2022, 10:20Źródło komentarza: Zamość: Solidarna Polska “W obronie chrześcijan”Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Wypowiedziała się fachowiec Miziuk. Szlag mnie trafia niekompetencja rządzących. Aby wyprowadzić ruch po za miasto trzeba dobudować dwa zjazdy z obwodnicy na Ulchówek i Łaszczówke, dopiero wtedy można myśleć o zamknięciu ronda.Data dodania komentarza: 12.08.2022, 10:03Źródło komentarza: Tomaszów Lubelski: Zbudowali obwodnicę. Kierowcy nie potrafią z niej korzystaćAutor komentarza: JannowakaTreść komentarza: nikt nie zauważa że obwodnica jest dla mieszkańców nie korzystna.... z niektórych punktów to trzeba jechać albo m8 kim do Bełżca lub z 6 na ul. Łaszczowiecką a do centrum z każdego zakątka miasta jest maks 3 do 4 km... brak wlotów na ulicy Listopadowej i ściegiennego zamknęło funkcjonalność dla mieszkańców i tyle... obwodnica nie służy miastu... obwodnica służy Tranzytowi...Data dodania komentarza: 12.08.2022, 09:12Źródło komentarza: Tomaszów Lubelski: Zbudowali obwodnicę. Kierowcy nie potrafią z niej korzystaćAutor komentarza: PatrioTreść komentarza: Zniszczenie elewacji? Wybryk chuligański ale trzeba dorabiać ideologię. Bigoteria pełną gębą. W Polsce naprawdę jedt spokój i lepiej nie wnerwiać ludzi bo jak przyjdą problemy to ludzie będą wiedzieć co zrobić. Dlaczego Dworczyka nie ścigają za publikowanie matki boskiej z bronią...z tzw. piorunem. Obłuda i zakłamanieData dodania komentarza: 12.08.2022, 09:09Źródło komentarza: Zamość: Solidarna Polska “W obronie chrześcijan”
Reklama
Reklama