Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 15:17
Reklama

Hrubieszów: Ku pamięci podporucznika

Na klombie obok Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, uczniowie szkoły posadzili dąb poświęcony pamięci porucznika Witolda Szumiaty, hrubieszowianina, którego Sowieci zamordowali w Katyniu w 1940 roku.
Hrubieszów: Ku pamięci podporucznika
Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie włączyło się do programu edukacyjnego „Katyń… ocalić od zapomnienia”.

Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie włączyło się do programu edukacyjnego „Katyń… ocalić od zapomnienia”. W całej Polsce sadzone są Dęby Pamięci – „Jeden Dąb, jedno nazwisko z Listy Katyńskiej”. Uczniowie i nauczyciele hrubieszowskiego "Staszica" upamiętnili podporucznika Witolda Szumiatę z Hrubieszowa.

Witold Szumiata urodził się14 lutego 1907 r. Był synem Józefa i Józefy z Łuniów. W 1928 r. ukończył gimnazjum we Włodzimierzu Wołyńskim, a w 1929 r. Szkołę Podchorążych Rezerwy Artylerii, również we Włodzimierzu. Był sekretarzem Zarządu Miejskiego w Łucku (*obecnie te dwa miasta położone są na Ukrainie). 1 stycznia 1934 r. Szumiacie nadano stopień podporucznika. Oficer został przydzielony do 27 Pułku Artylerii Lekkiej, a potem przeniesiony go do 13 PAL. Hrubieszowianin został zamordowany w Katyniu. Jest zarejestrowany na liście wywozowej: L.W. 029/2 IV 1940.

Cały artykuł przeczytasz w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CiekawyTreść komentarza: LisaData dodania komentarza: 04.07.2022, 14:12Źródło komentarza: Zmiany w przeglądach rejestracyjnych samochodów. Rzęch nie przejdzie już badańAutor komentarza: CiekawyTreść komentarza: Hej POMedia. Liczba wyjebali z Newsweeka. Co wy na to szczujnio ?Data dodania komentarza: 04.07.2022, 14:11Źródło komentarza: Zmiany w przeglądach rejestracyjnych samochodów. Rzęch nie przejdzie już badańAutor komentarza: ZamościankaTreść komentarza: Powinniśmy się cieszyć, że Akademia Zamojska tak szybko się rozwija, powstają nowe kierunki, odbywają się konferencje, przyjeżdżają naukowcy z całej Polski. Malkontenci - na terapię!Data dodania komentarza: 04.07.2022, 13:08Źródło komentarza: Zamość: Żakom się poprawi. Akademia szykuje milionową inwestycjęAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Przy Elektryku chyba lepsze warunki dla zajęć sportowych typu basen itp. Po co adoptować na ten cel zupełnie nieprzystosowany do tego budynek po GS? 2. Co z budynkami po dawnej filii Akademii Rolniczej i d. rektoratem WSZiA na Starym Mieście, może i je Akademia mogłaby nabyć??Data dodania komentarza: 04.07.2022, 11:37Źródło komentarza: Zamość: Żakom się poprawi. Akademia szykuje milionową inwestycjęAutor komentarza: rowerzystaTreść komentarza: zalew a pompowanie kół rowerów - brakuje mi nad zalewem zamojskim takiego urzadzenia jak przy myjniach samochodowych do pompowania rowerów (dobra rzecz), sporo osób przyjezdza nad zalew rowerem, mozna by podpompować powietrza jakby spadło by bezpieczniej jezdzicData dodania komentarza: 04.07.2022, 11:27Źródło komentarza: Zamość: Akcja poszukiwawcza 17-latka na zamojskim zalewie zakończona. Niestety, chłopak nie żyjeAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: W tym roku dzieje się to samo od strony Nawoza tysiące sztuk już dryfuje po powierzchni..... ( lipiec 2022 )Data dodania komentarza: 04.07.2022, 11:20Źródło komentarza: Nielisz: Dlaczego zdechły małże?
Reklama
Reklama