Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 3 lipca 2022 11:21
Reklama

500 plus. Złóż wniosek, żeby pieniądze wpłynęły ci na konto

ZUS przypomina: żeby nie stracić ciągłości w wypłacie 500 plus, do końca kwietnia trzeba złożyć wniosek o to świadczenie na kolejny okres rozliczeniowy.
500 plus. Złóż wniosek, żeby pieniądze wpłynęły ci na konto
Autor: Pixabay

Złożenie wniosku o przyznanie tego świadczenia nie wymaga dokumentowania dochodów, bo w tym przypadku nie obowiązuje próg finansowy uprawniający do jego pobierania.

Do niedawna obsługą programu zajmowały się samorządy. Od początku 2022 roku obowiązek ten zaczął przejmować Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który już wypłaca pieniądze części beneficjentów. Urzędy miast i gmin realizują jeszcze część wypłat za poprzedni okres rozliczeniowy, jednak potrwa to nie dłużej niż do 31 maja. Nowy okres rozliczeniowy rozpocznie się 1 czerwca i od tego dnia program w całości będzie już podlegał ZUS.

Żeby mieć zachowaną ciągłość comiesięcznych przelewów 500+, rodzic powinien wysłać do ZUS wniosek o przyznanie świadczenia do końca kwietnia. Jeżeli wniosek wpłynie do ZUS w tym terminie, to pierwsza wypłata z nowego okresu świadczeniowego trafi do rodzica w czerwcu. Jeśli rodzic złoży wniosek później, to wypłata pojawi się na koncie… później. Warto o tym pamiętać.

O 500 plus można się ubiegać jedynie przez internet. W tym celu zostały uruchomione trzy kanały, za pośrednictwem których można wypełnić formularz i kilkoma kliknięciami myszki załatwić formalność na dowolnym urządzeniu mobilnym:

1. Platforma Usług Elektronicznych ZUS,

2. rządowy portal [email protected],

3. bankowość elektroniczna.
Pomoc w przygotowaniu wniosku można uzyskać w placówkach ZUS. Na pytania rodziców odpowiada też infolinia pod numerem 22 290 55 00. Konsultanci dyżurują od poniedziałku do piątku w godz. 8-15.

Dotychczas wnioski na nowy okres rozliczeniowy 500+ (czerwiec 2022 – maj 2023), które wpłynęły  do ZUS, obejmują ponad 4,6 mln dzieci w całej Polsce.

500 plus dla Ukraińców

Natomiast w maju ruszą wypłaty 500 plus dla uchodźców z Ukrainy. ZUS w całej Polsce przyjął już ponad 300 tys. wniosków od obywateli Ukrainy. Dostęp do świadczenia 500 plus, Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego oraz dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania i pobytu z dziećmi w Polsce Ukraińcy uzyskali dzięki specjalnej ustawie.

– Odkąd na Platformie Usług elektronicznych ZUS udostępniliśmy możliwość składania wniosków o 500 plus po ukraińsku, zarejestrowaliśmy około 318 tys. wniosków o to świadczenie obejmujące około 487 tys. dzieci. Wnioski dotyczą obecnego okresu świadczeniowego, który obowiązuje do końca maja, jak też następnego, który rozpocznie się 1 czerwca i potrwa do maja przyszłego roku – wyjaśnia Anna Ilukiewicz z ZUS.
I dodaje: – Po świadczenia mogą sięgać osoby, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po 23 lutego w wyniku wojny, uzyskały numer PESEL UKR, założyły w Polsce rachunek bankowy i mają polski numer telefonu. Do złożenia wniosków, np. o 500 plus, niezbędne jest zarejestrowanie i potwierdzenie profilu na PUE ZUS.

I w tym przypadku – przy składaniu wniosków elektronicznych o świadczenia pomagają pracownicy ZUS.

 

 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Współczesne wojny 23.04.2022 23:50
Koniec Putina przypomina koniec Hitlera hahahah Ostatnie wystapienie Putina to jak Hitler na gruzach Berlina

Współczesne wojny 23.04.2022 23:40
Współczesne wojny to gra służb, Pis odebał postkomunistycznych generałów na wstępie i zastąpił ich swoimi. Ale paraliż kolei i kontroli lotnisk hmmm trzeba weryfikacji tego co trafia na szkółki kontrolerów lotów. To z wysłaniem starych generałów na emeryturę to dobre posunięcie.

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: OloTreść komentarza: No już całkiem kogoś poyebało. Wszystko dajmy Ukraińcom za darmo, ciekawe czy oni też by tak zrobili? Utrzymujmy ich, dawajmy wszystko za darmo a Polak niech na to zapierdala.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 09:12Źródło komentarza: Zamość: Bilety w zoo drożeją od 1 lipca [CENNIK]Autor komentarza: KrzysiekTreść komentarza: Skat takie wyliczenia porównałem je z wyliczanka kiedy rządziła koicja PO i PsL wyszło mi że kosztu obsługi władzy były wyższe od przychodów jakie deklarował w/w rząd skat taka troska i skąd te wyliczanki pNstwo wzięli skoro jeszcze niema danych GUSData dodania komentarza: 03.07.2022, 08:00Źródło komentarza: Każdy z nas musiał dorzucić do wydatków publicznych pond 30 tysięcyAutor komentarza: Zawisza CiemnyTreść komentarza: Siedziało się na trzepaku i się KLEŁO aż przyszedł Donatan i zrobił gwiazdęData dodania komentarza: 03.07.2022, 07:08Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: ElaTreść komentarza: Poprostu dobrych nauczycieli nie ma odeszli, zostali tylko mierni bo oni biorą wszystko co się da żeby zarobić kasę i takie są później efekty nauczania.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:42Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieciAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Mamy nowoą remizieData dodania komentarza: 02.07.2022, 17:34Źródło komentarza: Miliony na wozy dla druhów. Także dla naszychAutor komentarza: AdamTreść komentarza: Ten babszyl ma haka na Wnuka i zniechęcił moja córkę do posłania dziecka do tej szkoły, chociaż mieszkamy 200m od niej, ale jest dobra wiadomość my rodzice tego haka odkryliśmy i zaangażowaliśmy TVN pod koniec lipca lub początek sierpnia będzie reportaż na ten temat, na dzień dzisiejszy trwają jeszcze analizy prawne.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 14:28Źródło komentarza: Zamość: Niech dyrektorka płaci
Reklama