Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Sobota, 2 lipca 2022 01:39
Reklama

Na dzieci, na starszych, na zwierzęta… Komu oddasz swój 1 procent?

Do 2 maja trzeba rozliczyć się z fiskusem ze swoich zarobków. A zatem to najlepszy czas, aby osoby, które jeszcze nie złożyły formularza PIT, wybrały organizację, którą chcą wesprzeć.
Na dzieci, na starszych, na zwierzęta… Komu oddasz swój 1 procent?
Autor: iStock

Dla przypomnienia: każdy podatnik musi do 2 maja 2022 roku rozliczyć swój PIT. Może to zrobić elektronicznie na stronie podatki.gov.pl lub złożyć papierowy formularz w swoim urzędzie skarbowym. Warto pamiętać, że niezależnie od metody, 1 procent podatku można przekazać organizacji pożytku publicznego (OPP). Wystarczy w odpowiedniej rubryce wpisać nazwę takiej organizacji i jej numer KRS.

Można powiedzieć, że ze społecznego punktu widzenia możliwość przekazywania 1 proc. podatku organizacjom OPP jest przejawem demokracji bezpośredniej. Dzięki niemu każdy polski podatnik może samodzielnie zadecydować, do kogo trafi część podatku dochodowego, który powinien zapłacić państwu. Korzystając z tej możliwości, "wspomagamy" ministra finansów w dystrybucji środków publicznych. Jeśli nie zdecydujemy się na przekazanie 1 proc. organizacji pożytku publicznego, podatek za dany rok trafi do "wspólnego worka", o którego przeznaczeniu decyduje rząd i sejm” – wyjaśnia portal poradnik.ngo.pl.

Tłumaczy też, że z finansowego punktu widzenia ten 1 procent to pieniądze należące się państwu, ale od 2003 r. Polacy mogą sami decydować, na co przeznaczyć część ich podatku. To w pewnym senesie skorzystanie z „uprzejmości” państwa, a nie wyjmowanie pieniędzy ze swojej kieszeni – podatnik, wpierając OPP, nic na tym nie traci.

Z roku na rok rośnie liczba osób, które wspierają różne organizacje, i rośnie kwota, jaka jest na nie przeznaczana. Za 2020 rok było to 972,7 mln zł, czyli o około 65 mln zł więcej niż 12 miesięcy wcześniej (szczegóły na grafice powyżej).

„Przeciętna kwota przekazana na rzecz tych organizacji wyniosła 63 zł” – informuje Ministerstwo Finansów.

W 2004 r. było to tylko 10 mln zł, a na taki krok zdecydowało się tylko 80 tys. podatników w całej Polsce. W ubiegłym roku OPP wsparło już 15,3 mln osób. Najwięcej otrzymała Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą, następnie: Avalon - Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym i Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Słoneczko" (szczegóły na grafice powyżej).

Jeżeli ktoś nie wie, kogo chciałby wesprzeć w tym roku, lub jeśli chciałby sprawdzić, czy wytypowana organizacja ma prawo otrzymać 1 procent, może to zrobić na tej stronie internetowej.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AntypisTreść komentarza: Co za debilizm miliony wydawać na 20 metrowy beton wał na wale przeznaczycie te pieniądze na skate park będzie więcej atrakcjiData dodania komentarza: 01.07.2022, 22:56Źródło komentarza: Wolica Śniatycka: To będzie ogromny pomnik! Czy zostanie atrakcją turystyczną?Autor komentarza: SzwagierTreść komentarza: No niestety. Miączyn nie do ruszenia hahahaData dodania komentarza: 01.07.2022, 20:14Źródło komentarza: Kto odchodzi? Kto przychodzi? Zmiany w parafiach w regionie [LISTA]Autor komentarza: Mieszkaniec gminyTreść komentarza: Jestem bardzo Ciekaw kto stał za powstrzymaniem zamknięcia szkoły. Rodzice dzieci uczących się w łączonych klasach czy bardziej pracownicy szkoły. Nawiązując do informacji jakie zabrałem na ten temat najbardziej niezadowolony jest jeden Pan który miał w szkole 2 ( woźny, palacz) praca pod domem... Żyć nie umierać... Ale szkoda tych dzieci które były opóźnione poprzez łączone klasy. PozdrawiamData dodania komentarza: 01.07.2022, 19:22Źródło komentarza: W gminie Tarnawatka zostaje tylko jedna szkołaAutor komentarza: Waldek KusTreść komentarza: Artysta Łukasz kiedyś śpiewał na różny.ch scenach i dorobek ma bardzo bogaty, miło, że dotarł też do HrubieszowaData dodania komentarza: 01.07.2022, 17:03Źródło komentarza: Hrubieszów: Łukasz Zagrobelny zagra na powitanie wakacjiAutor komentarza: Waldek KusTreść komentarza: Teraz Złoci Jubilaci do godów Dębowych to już szybko zleci, Wszystkim zdrowia życzę.Data dodania komentarza: 01.07.2022, 16:47Źródło komentarza: Gorajec/Dzielce: Złote pary na złotych godachAutor komentarza: Szkolny kabaretTreść komentarza: No właśnie. Dobry uczeń nauczy się bez korepetycji. Bo jest dobry.Data dodania komentarza: 01.07.2022, 16:39Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieci
Reklama