Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 16:20
Przeczytaj!
Reklama
Reklama Baner A1 SMS Zamość

KGW powalczą o atrakcyjne nagrody

REGION Do 31 marca Koła Gospodyń Wiejskich z województwa lubelskiego mogą zgłaszać swój udział w kolejnej edycji konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa – 2022”, którego organizatorem jest Lubelski Urząd Marszałkowski. Na nagrody, w tym roku przeznaczono ponad 100 tys. zł. Wydarzenie patronatem objęła Pierwsza Dama – Agata Kornhauser-Duda, Małżonka Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W Lubelskim Centrum Konferencyjnym 1 lutego odbyła się konferencja inaugurująca konkurs. W czasie jej trwania Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Zdzisław Szwed, zaznaczył, że czwarta odsłona konkursu „Kobiety Gospodarnej Wyjątkowej” jest ukłonem w stronę Kół Gospodyń Wiejskich – „To na nich spoczywa pielęgnowanie tradycji i przekazywanie dziedzictwa kulturowego naszego regionu kolejnym pokoleniom” – podkreślił Zdzisław Szwed.
KGW powalczą o atrakcyjne nagrody
Zdzisław Szwed – Członek Zarządu Województwa Lubelskiego, zaznaczył, że czwarta odsłona konkursu „Kobiety Gospodarnej Wyjątkowej” jest ukłonem w stronę Kół Gospodyń Wiejskich – „To na nich spoczywa pielęgnowanie tradycji i przekazywanie dziedzictwa kulturowego naszego regionu kolejnym pokoleniom ".

Będą konkurować w trzech kategoriach
Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu jest kasza, ale konkurs obejmuje trzy kategorie: „Potrawy z kaszą” – na najlepszy produkt z użyciem kaszy, „Ciasto z owocami”, gdzie zostanie wybrany najlepszy wyrób cukierniczy oraz „Malowane na drewnie” – czyli wybór najpiękniejszego rękodzieła.
W pierwszej kategorii zatytułowanej „Potrawy z kaszą”, chodzi o wybranie najlepszego produktu z użyciem kaszy. Wyroby i potrawy zgłaszane do konkursu w tej kategorii powinny zawierać w przepisie kaszę. Może być to kasza gryczana, jaglana, perłowa, pęczak czy manna. W kwestii doboru produktu uczestnicy mają pełną dowolność i inwencję. Komisja konkursowa oceni zarówno smak, jak i estetykę podania potrawy, a także związek z tradycją kulinarną regionu.
Druga kategoria czyli „Ciasto z owocami”, to konkurencja, w której zostanie wybrany najlepszy wyrób cukierniczy. W tej kategorii komisja konkursowa będzie oceniać wypieki i desery pod kątem smaku i podania, ale też zastosowania rodzimych owoców, więc do wypieków warto użyć jabłek, gruszek, wiśni czy śliwek.
W trzeciej kategorii będzie oceniane nie danie, ale inwencja twórcza wykorzystana do stworzenia rękodzieła. „Malowane na drewnie” oznacza konkurs na najpiękniejsze rękodzieło, wykonane z drewna. Organizatorzy podkreślają, że praca powinna być inspirowana sztuką ludową i regionalnymi tradycjami. Zgłoszone do konkursu prace należy wykonać techniką rękodzielniczą – ozdabiając drewno poprzez malowanie, wypalanie wzoru czy obrazu.
Terminy i miejsca półfinałów
Członkinie Kół Gospodyń Wiejski zmierzą się najpierw w półfinałach, na szczeblach powiatów, w których komisja konkursowa wybierze zwycięskie koła, w każdej z trzech kategorii. Półfinały zaplanowane są w Zamościu – 23-24 kwietnia 2022 r. w Ośrodku Sportu i Rekreacji, dla KGW z powiatów: biłgorajskiego, hrubieszowskiego, janowskiego, tomaszowskiego, zamojskiego. Z kolei w Chełmie półfinał odbędzie się 7-8 maja 2022 r. w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. W nim wezmą udział KGW z powiatów: chełmskiego, krasnostawskiego, włodawskiego. W Białej Podlaskiej półfinał będzie miał miejsce 19-20 maja 2022 r. w Dworku Helena w Porosiukach. Będą w nim brały udział KGW z powiatów: bialskiego, łukowskiego, parczewskiego i radzyńskiego. W Lublinie półfinał zostanie zorganizowany 4-5 czerwca 2022 r. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Przyjadą na niego KGW z powiatów: kraśnickiego, lubartowskiego, lubelskiego, łęczyńskiego, opolskiego, puławskiego, ryckiego, świdnickiego. Terminy mogą ulec zmianie, są uzależnione od sytuacji pandemicznej.

Jakiej wysokości będą nagrody?
Na szczeblach powiatowych laureatkom konkursu zostaną przyznane nagrody pieniężne o wartości: I miejsce – 500 zł; II miejsce – 400 zł; III miejsce – 300 zł. Wartość nagród w półfinałach wynosi 72 tysiące złotych. Podczas finału konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa – 2022”, spośród wszystkich laureatów wyłonieni zostaną zwycięzcy etapu wojewódzkiego. Autorki najlepszych potraw z kaszą, ciast z owocami i rękodzieła otrzymają nagrody pieniężne w wysokości: I miejsce – 3000 zł; II miejsce – 2000 zł; III miejsce – 1000 zł. Zostanie też przyznanych siedem wyróżnień po 500 zł w każdej z kategorii. Suma nagród w finale wynosi ponad 28 tysięcy złotych. Laureatki i laureaci półfinałów spotkają się podczas finału konkursu, który odbędzie się 18 czerwca w Zamościu.

Województwo w czołówce kraju
Województwo lubelskie znajduje się w czołówce, pod względem liczby Kół Gospodyń Wiejskich. Utworzono 1326 kół i stowarzyszeń działających na prawach KGW, które są zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Województwo lubelskie zajmuje drugie miejsce w kraju pod względem liczby produktów wpisanych na Ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych. Znajduje się na niej aż 243 wyrobów, z czego 31 produktów zawiera w swojej recepturze kaszę, czyli motyw przewodni tegorocznej edycji konkursu. Wiele z tych produktów od lat cieszy się uznaniem i niesłabnącą popularnością wśród miłośników regionalnej kuchni, to m.in. chleb gryczany, kulebiak z Perkowic, golasy izbickie, kulasza z Księżpola czy chodelskie gołąbki. Obecnie o wpis na ministerialną listę czekają dwie regionalne potrawy z kaszą – laureatki poprzednich edycji konkursu – kisielica skierbieszowska z kluseczkami z mąką gryczaną oraz kaczka faszerowana kaszą z Wilkowa.

Jak wyglądały zeszłoroczne zmagania?
Na przestrzeni trzech lat w konkursie pojawiały się lubelskie jabłka i lubelskie zioła oraz tradycyjne receptury cukiernicze.
W zeszłorocznej edycji również rywalizowano w trzech kategoriach. Pierwsza z nich miała temat „Ciasto jak dawniej”, chodziło o wybór najlepszego tradycyjnego wypieku cukierniczego. Ciasta zgłaszane do konkursu musiały posiadać co najmniej 25-letnią recepturę. Tytuł drugiej kategorii to „Ziołowe skarby kulinarne”, zgłaszane do konkursu wyroby zawierały w przepisie zioła. W trzeciej kategorii powalczono w konkurencji pt. „Serweta inspirowana tradycją”. Wówczas wybrano najpiękniejszy wyrób rękodzielniczy. Serwetka mogła być wykonana dowolną techniką włókienniczą.
W tym roku zgłoszenia do konkursu można nadsyłać do 31 marca. Wszystkie informacje, regulamin i karty zgłoszeń znajdują się na stronie internetowej www.lubelskie.ksow.pl.


Anna Chodyka, fot. Urząd Marszałkowski w Lublinie


TERMINY I MIEJSCA PÓŁFINAŁÓW
Członkinie Kół Gospodyń Wiejskich zmierzą się najpierw w półfinałach, na szczeblach powiatów, w których komisja konkursowa wybierze zwycięskie koła, w każdej z trzech kategorii. Półfinały zaplanowane są w Zamościu 23-24 kwietnia 2022 r. w Ośrodku Sportu i Rekreacji, dla KGW z powiatów: biłgorajskiego, hrubieszowskiego, janowskiego, tomaszowskiego, zamojskiego. Z kolei w Chełmie półfinał odbędzie się 7-8 maja 2022 r.
w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Wezmą w nim udział KGW z powiatów: chełmskiego, krasnostawskiego, włodawskiego. W Białej Podlaskiej półfinał będzie miał miejsce 19-20 maja 2022 r. w Dworku Helena w Porosiukach. Będą w nim brały udział KGW z powiatów: bialskiego, łukowskiego, parczewskiego i radzyńskiego. W Lublinie półfinał zostanie zorganizowany 4-5 czerwca 2022 r. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Przyjadą na niego KGW z powiatów: kraśnickiego, lubartowskiego, lubelskiego, łęczyńskiego, opolskiego, puławskiego, ryckiego, świdnickiego. Terminy mogą ulec zmianie, są uzależnione od sytuacji pandemicznej.


„Ciasto z owocami”, to konkurencja, w której zostanie wybrany najlepszy wyrób cukierniczy. W tej kategorii komisja konkursowa będzie oceniać wypieki i desery pod kątem smaku i podania, ale też zastosowania rodzimych owoców.

W trzeciej kategorii będzie oceniane nie danie, ale inwencja twórcza wykorzystana do stworzenia rękodzieła. „Malowane na drewnie” oznacza konkurs na najpiękniejsze rękodzieło, wykonane z drewna.

Województwo lubelskie znajduje się w czołówce, pod względem liczby Kół Gospodyń Wiejskich. Utworzono 1326 kół i stowarzyszeń działających na prawach KGW, które są zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Celem konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa” jest promocja dziedzictwa kulturowego regionu w aspekcie kulinarnym, jak również propagowanie lubelskiej sztuki ludowej, a także typowych dla województwa produktów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama Baner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: chodźmy na ławeczke Treść komentarza: Taki ukrop na dworze a wy ciągle tylko pieniądze i pieniądze, na co tyle pieniędzy seniorom, dają wnukom, dzieciom jakby oni byli niepełnosprawni i nie potrafią sami zarobić. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 13:32 Źródło komentarza: Wiemy, kiedy ZUS wypłaci czternastki. Tyle dostaną seniorzy w tym roku Autor komentarza: Tswl Treść komentarza: Niech Kupczyk się pochwali za ile kupił mieszkania od wojska? Data dodania komentarza: 25.06.2026, 11:27 Źródło komentarza: Zamość: TBS w ogniu krytyki. Przez impas w budownictwie radni rozważają likwidację spółki Autor komentarza: Katastrofa Treść komentarza: Gratulacje odwagi wpisania mojego wpisu, artykułu afery brak strach zrozumiały my też tak się czujemy Data dodania komentarza: 25.06.2026, 08:12 Źródło komentarza: Noc Świętojańska w Hrubieszowie. Wianki, ognisko i śpiew nad Huczwą [ZDJĘCIA] Autor komentarza: Patoliczny system tbs Treść komentarza: Tbsy mają jak widać słusznie fatalną renomę. Zawyżone koszty zarządzania i uwieszenie kosztów "wybrańców" latami na szyji pracujących obywateli. Zależy jakie majm zarobki prezes, rada nadzorcza i księgowość. Miejmy nadzieję, że podobne do większości mieszkańców. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:46 Źródło komentarza: Zamość: TBS w ogniu krytyki. Przez impas w budownictwie radni rozważają likwidację spółki Autor komentarza: Z TL. Treść komentarza: Panie Galecki powinien zes sie czlowieku tylko wstydzic i sie glupio nie tłumaczyć za swoje czyny bo jestescie w tym zdolni jak cała patologia Pis. Ważna była kabza dla swojego wypasionego koryta nie patrzac na okropne zadłużenie niespotykana skale szpitala . Data dodania komentarza: 24.06.2026, 20:06 Źródło komentarza: "Nie jestem radnym PiS, a to nagonka na lekarzy". Dyrektor szpitala w Tomaszowie o swoich zarobkach i szumie wokół nich Autor komentarza: asd Treść komentarza: Ale jak trzeba było mandat i punkty przyjąć, to dzwonił do Karwana, żeby ten zagadał z komendantem drogówki... Jaki uczciiiiwyyy! Data dodania komentarza: 24.06.2026, 16:25 Źródło komentarza: "Nie jestem radnym PiS, a to nagonka na lekarzy". Dyrektor szpitala w Tomaszowie o swoich zarobkach i szumie wokół nich
Reklama
Reklama
Reklama