Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 09:49
Reklama

Euro NCAP: Najbezpieczniejsze samochody 2021 roku wybrane

Niezależna organizacja zajmująca się badaniem bezpieczeństwa wyłoniła modele samochodów, które na podstawie testów zderzeniowych zostały uznane za najbezpieczniejsze w 2021 roku. Pojazdy podzielono na sześć kategorii. Jedno z aut zdobyło tytuł zwycięzcy w dwóch segmentach.
Euro NCAP: Najbezpieczniejsze samochody 2021 roku wybrane
Autor: screen / Youtube Euro NCAP

Ranking NCAP powstał na podstawie przetestowanych w ubiegłym roku modeli samochodów. Oceny przydzielane w postaci gwiazdek pozwoliły wyłonić kilka pojazdów, które wypadły w testach zderzeniowych szczególnie dobrze pod względem bezpieczeństwa. Autorzy raportu zaznaczają, że każdy z nich oceniany był jedynie w swojej klasie, aby oceny były jak najbardziej obiektywne.

Pod uwagę wzięto cztery obszary ocen: dorosły pasażer i dziecko, pieszy oraz asystent bezpieczeństwa. Następnie wyliczono średnią, dzięki której powstał ogólny obraz jakości weryfikowanych modeli. Co ważne, eksperci nie brali pod uwagę dodatkowego wyposażenia samochodów, a jedynie zabezpieczenia oferowane w standardowej ofercie.

Bezdyskusyjnym zwycięzcą został Mercedes EQS, który zdobył tytuł najlepszego w dwóch kategoriach: „Executive car” (limuzyny) oraz „Pure electric” (napęd elektryczny). W poszczególnych obszarach samochód ten osiągnął następujące wyniki:

- dorosły pasażer – 96 proc.
- pasażer dziecko – 91 proc.
- pieszy – 76 proc.
- asystent bezpieczeństwa – 80 proc.

Wśród samochodów terenowych, tj. w kategorii „Large Off-Road” najwyższe noty otrzymała Škoda ENYAQ iV, w której bezpieczeństwo dorosłych pasażerów oceniono na 94 proc.; ochronę dzieci na 89 proc.; piesi chronieni są według rankingu w 71 proc., a automatyczne systemy bezpieczeństwa spełniają swoją rolę w 82 proc.

Wśród małych samochodów rodzinnych w kategorii „Small Family Car” najlepsze wyniki odnotowała Skoda Fabia, która zebrała następujące oceny:

- dorosły pasażer – 85 proc.
- pasażer dziecko – 81 proc.
- pieszy – 70 proc.
- asystent bezpieczeństwa – 71 proc.

Kolejną kategorią opisywaną w rankingu organizacji jest „Small MPV”, czyli minivan. Tu najwyższe oceny przypadły Toyocie Yaris Cross o nieco podwyższonym zawieszeniu. Na 86 proc. ocenione zostało w niej bezpieczeństwo dorosłych pasażerów; dzieci zaś na 84 proc. Piesi chronieni są w 78 proc. a asystent bezpieczeństwa zapewnia ochronę w 81 proc.

Ostatnim badanym segmentem był „Small Off-Road”, czyli samochody typu crossover. Nagroda przypadła w tej kategorii Nissanowi Qashqai, który osiągnął następujące wyniki:

- dorosły pasażer – 91 proc.
- pasażer dziecko – 91 proc.
- pieszy – 70 proc.
- asystent bezpieczeństwa – 95 proc.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Emeryt z ZamościaTreść komentarza: Cnoty niewieście w akcji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 22:39Źródło komentarza: Zamość: Uczelnia ma swój banknotAutor komentarza: wpadkaTreść komentarza: A większość zaburzonych koniet stara się jeszcze prowokować zeby czuć sie ofiaramiData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:58Źródło komentarza: „Będziesz s..ą”. Sms-y znanego księdza do młodej kobietyAutor komentarza: PytanieTreść komentarza: Kobieta * Znasz facetów chyba. Do 20 z powołaniem a po tym wieku zaczyna działać instynkt. I nie ważne czy ksiądz czy policjant czy wojskowy jak nie uporządkuje sonie instynktów to ma zaburzeniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:56Źródło komentarza: „Będziesz s..ą”. Sms-y znanego księdza do młodej kobietyAutor komentarza: KlerTreść komentarza: Znacie aferę a Kleszczewa na trasie Hrubieszów Zamoście. To jest wypadkowa trzymania celibatu dla księży, Chce być w celibacie to zakon a tak afera za aferąData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:51Źródło komentarza: „Będziesz s..ą”. Sms-y znanego księdza do młodej kobietyAutor komentarza: Jak to w kabarecie byłoTreść komentarza: Hahaha nawet mój autorytet dopadli, Pewnie sprawa w Otwocku.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 19:46Źródło komentarza: Waszczykowski zakpił z materiału „Wiadomości”. Teraz się tłumaczyAutor komentarza: Państwo w PaństwieTreść komentarza: szpitaleData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:42Źródło komentarza: Wpadka „Wiadomości” TVP. Rozszerzyli Unię Europejską
Reklama
Reklama