Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 czerwca 2026 02:35
Przeczytaj!
Reklama
Reklama Baner A1 SMS Zamość

Powiat biłgorajski na półmetku kadencji 2018-2023

Szanowni Państwo! Właśnie mijają trzy lata od kiedy powierzyliście mi funkcję starosty powiatu biłgorajskiego. Był to dla mnie okres wytężonej pracy na rzecz mieszkańców. Zawsze starałem się wykonywać swoje obowiązki najlepiej jak potrafię, wcielając w życie zasadę, że praca w samorządzie to przede wszystkim służba mieszkańcom. Dziękuję wszystkim osobom, z którymi miałem i mam przyjemność współpracować, bo to dzięki Waszemu wsparciu możliwe było osiągnięcie wielu sukcesów. Przepraszam wszystkich tych, których oczekiwaniom nie zdołałem dotychczas sprostać. Przed nami kolejne lata pracy, więc proszę wszystkich o wsparcie, bo sukces możliwy jest tylko przy dobrej współpracy! Krótkie podsumowanie minionych trzech lat przedstawiam Państwu w tekście poniżej, a ocenę moich (naszych) działań pozostawiam Państwu. Andrzej Szarlip, starosta biłgorajski
 Powiat biłgorajski na półmetku kadencji 2018-2023
Andrzej Szarlip - Starosta powiatu biłgorajskiego

 

Szanowni Państwo z roku na rok coraz większe środki przeznaczamy na rozwój infrastruktury powiatowej.

Rok 2019 – 25,7 mln zł.

Rok 2020 – prawie 39 mln zł, dodatkowo 31,5 mln zł w ramach wsparcia dla przedsiębiorców, mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych w ramach Tarczy Antykryzysowej.

Rok 2021 (wg planu) – 58 mln zł.

Łącznie to 124,5 mln zł i 31,5 mln zł dla przedsiębiorców.

Ostatnio inwestujemy w infrastrukturę drogową, pozyskując środki zewnętrzne, wydatkując środki własne i współfinansując inwestycje z samorządami.

Rok 2019 – nakłady na drogi 15,1 mln zł.

Rok 2020 – nakłady na drogi 19,5 mln zł.

Rok 2021 (wg planu) – nakłady na drogi 22 mln zł.

Łącznie to ponad 56,6 mln zł. Dla nas każda część powiatu jest ważna, każda droga powiatowa ma wpływ na jego rozwój i bezpieczeństwo mieszkańców.

 

ROK 2019 – 19,5 MLN ZŁ:

Zmodernizowano 22,8 km dróg. Wybudowano chodniki na łącznej dł. 7,8 km. W ramach FDS zrealizowaliśmy przebudowę dróg w miejscowości Dorbozy i Olchowiec oraz na odcinku Dorbozy – Obsza (ok. 5 km nowych nawierzchni oraz 2 km chodnika). Rozpoczęliśmy także dwie inwestycje:

Przebudowa ciągu dróg powiatowych na trasie Gródki – Gilów – Hosznia – Teodorówka – Komodzianka – Chłopków (ok. 18 km),

Przebudowa drogi powiatowej Biszcza – Tarnogród (ok. 6 km).

Zrealizowane zostały także:

1. remont drogi w Chłopkowie, dł. 1,1 km,

2. remont drogi w Tarnawie Dużej, dł. 1,1 km.

 

Rok 2019:

Zadania z funduszy samorządowych:

Przebudowa drogi na odcinku Majdan Nowy – Majdan Stary (ok. 1 km),

Przebudowa drogi w Hucie Turobińskiej (ok. 1 km),

Przebudowa drogi na odcinku Dyle – Kajetanówka (ok. 1 km),

Przebudowa drogi w miejscowości Borowiec (ok. 0,4 km),

Remont drogi w m. Lipiny Górne-Borowina (0,94 km),

Remont drogi w m. Kondraty 0,4 km.

W 2019 roku powiat opracował pilotażowy program poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, tzw. „program chodnikowy”. W ramach programu sześć gmin otrzymało dotację na budowę chodników na łączną kwotę 650 tys. zł. W ramach programu powstało ponad 3,4 km nowych chodników.

 

ROK 2020 – 25,5 MLN ZŁ:

Zmodernizowano 36,2 km dróg. Wybudowano chodniki na łącznej długości 10,9 km.

Zakończono inwestycje z FDS, rozpoczęte w 2019 roku:

przebudowa ciągu dróg powiatowych na trasie Gródki – Gilów – Hosznia – Teodorówka – Komodzianka – Chłopków (ok. 18 km),

przebudowa drogi Biszcza – Tarnogród (ok. 6 km).

Rozpoczęto trzy duże inwestycje w ramach FDS, których okres realizacji upłynął w 2021 roku:

przebudowa dróg na trasie Zagroble – Załawcze – Rokitów – Żurawie – Gaj Czernięciński – Wólka Czernięcińska (10,5 km),

przebudowa dróg na trasach: Długi Kąt – w kierunku na Krasnobród oraz Szopowe – Górniki – Stanisławów (razem 12,5 km),

przebudowa dróg na odcinku Babice – Dorbozy (5 km nowych nawierzchni i 5 km chodników).

Rok 2020:

Oprócz zadań z FDS wykonano:

Przebudowę skrzyżowania ul. Lubelskiej i ul. Nadstawnej w Biłgoraju,

Remont chodnika przy ul. Bartoszewskiego,

Remont drogi powiatowej na trasie Lipiny Dolne – Potok Górny (ok. 1,5 km),

Remont drogi powiatowej w m. Wola Kulońska (1 km),

Remont drogi powiatowej na odcinku Majdan Stary – Zanie (1,1 km),

Remont drogi powiatowej w miejscowości Zagrody Dąbrowickie (0,23 km).

W ramach naboru uzupełniającego w roku 2020 złożony został wniosek na remonty dróg w miejscowościach Kolonia Teodorówka, Smoryń, Pulczynów, Wola Kątecka w kierunku do Żelebska (długość 13,2 km). Zadanie otrzymało dofinansowanie i zostało rozpoczęte.

 

Rok 2020:

W 2020 roku w ramach pilotażowego programu poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, tzw. „programu chodnikowego” 7 gmin otrzymało dotację od Powiatu o łącznej kwocie 893 tys. zł na budowę chodników. W ramach programu powstanie ponad 5,6 km nowych chodników. W ramach zadań realizowanych z FDS wykonano 4,5 km chodników. Trzy gminy realizowały chodniki poza programem chodnikowym o długości 0,8 km.

 

ROK 2021 – 22 MLN ZŁ:

Zmodernizowano 39,2 km dróg. Wybudowano chodniki na łączną długość 5,5 km.

Zrealizowano rozpoczęte remonty dróg w miejscowościach Kol. Teodorówka, Smoryń, Pulczynów, Wola Kątecka w kierunku do Żelebska (długość 13,2 km). Zadania realizowane w ramach Rządowego Fundusz Rozwoju Dróg, na które pozyskano środki finansowe:

Budowa i przebudowa drogi powiatowej Nr 2944 L Podsośnina Łukowska – Tarnogród – 4,9 km,

Przebudowa drogi powiatowej Nr 2908 L Bononia – Wola Radzięcka – 6,3 km,

Przebudowa drogi powiatowej Nr 2929 L Dereźnia – Budziarze – 3,2 km.

 

Rok 2021:

Ponad 1 mln zł przyznanej dotacji w ramach „pilotażowego programu poprawy bezpieczeństwa pieszych uczestników ruchu i rowerzystów przy drogach powiatowych powiatu biłgorajskiego” – edycja 2021.

Jesteśmy również po przetargu na przebudowę ulicy Nadstawnej w Biłgoraju wraz z wyniesionymi przejściami dla pieszych. Realizacja (przy wsparciu miasta Biłgoraj) w roku 2022.

Opracowano bądź są w opracowaniu dokumentacje projektowe, m.in. przebudowy przejść dla pieszych czy przebudowy dróg Księżpol – Harasiuki, Łukowska – Tarnogród, Zastawie – Hosznia, Krzeszów – Dąbrowka, Wola Różaniecka – Różaniec i ul. Polnej w Biłgoraju.

 

Rok 2021:

Na remont hali sportowej w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju, z programu Sportowa Polska pozyskaliśmy ok. 1,3 mln zł. Wartość zadania to ponad 2,5 mln zł.

Prace obejmowały remont 2 pomieszczeń połączonych ze sobą: dużej i małej hali sportowej, w tym: wykonanie nowych sufitów z płyt akustycznych, wytłumienie ścian, wymianę stolarki drzwiowej, naprawę płyt boisk, remont sanitariatów, remont korytarzy pod trybunami przy dużej hali, roboty elektryczne, wykonanie instalacji sanitarnej, profesjonalne nagłośnienie.

Door-to-door. Z PFRON na bezpłatny transport dla mieszkańców powiatu biłgorajskiego (projekt: „Usługi indywidualnego transportu door-to-door oraz poprawa dostępności architektonicznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych”) – ok. 1 mln zł.

 

SZANOWNI PAŃSTWO

pozyskaliśmy także wsparcie na duże inwestycje:

z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na inwestycje w biłgorajski szpital – 19 mln zł,

z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na realizację inwestycji Muzeum Partyzantów w Osuchach – 2,2 mln zł,

z Programu Inwestycji Strategicznych – Rządowy Funduszu Polski Ład na remont i modernizację biłgorajskiego Autodromu – 15 mln zł,

w ramach RPO WL na lata 2014-2020 na projekt „Wysokie kompetencje pewna przyszłość zawodowa uczniów szkół zawodowych powiatu biłgorajskiego” – 4,7 mln zł.

 

 


Starosta Andrzej Szarlip odbiera czek na dofinansowanie projektu „Seniorzy na start”.

Starosta Andrzej Szarlip odbiera czek na dofinansowanie projektu „Seniorzy na start”.

 Uroczyste otwarcie ciągu drogowego Kolonia Teodorówka – Smoryń – Pulczynów – Wola Kątecka w kierunku Żelebska.

Uroczyste otwarcie ciągu drogowego Kolonia Teodorówka – Smoryń – Pulczynów – Wola Kątecka w kierunku Żelebska.

Door to door, bezpłatny transport dla mieszkańców.

Door to door, bezpłatny transport dla mieszkańców.

 Wręczenie stypendiów uczniom powiatowych szkół.

Wręczenie stypendiów uczniom powiatowych szkół.

 Starosta Andrzej Szarlip z posłem Beatą Strzałką i wicewojewodą Robertem Gmitruczukiem.

Starosta Andrzej Szarlip z posłem Beatą Strzałką i wicewojewodą Robertem Gmitruczukiem.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kinga 18.12.2021 09:57
Chwali się nie swoimi rzeczami,premier rozdaje kasę ,glapiński drukuje grosz i wyszło drożyzna ,prąd dwa razy gaz trzy razy ,jedzenie niemiłosiernie zdrożało,to efekt rozdawnictwa , Kink

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama Baner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ja Treść komentarza: Słuchajcie barany Czy wy nie widzicie że to reżim Tuska niszczy Polskę?Wypisujecie takie idiotyzmy że szok Data dodania komentarza: 26.06.2026, 22:07 Źródło komentarza: "Nie jestem radnym PiS, a to nagonka na lekarzy". Dyrektor szpitala w Tomaszowie o swoich zarobkach i szumie wokół nich Autor komentarza: Z Treść komentarza: Szpital to nie biuro, ani fabryka gwoździ, a praca lekarza to nie jest taka zwykła praca, tylko rodzaj służby. Tak, tak, przecież to Służba Zdrowia. A tam, gdzie jest służba, 24-godzinne dyżury to normalna rzecz. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 19:35 Źródło komentarza: "Nie jestem radnym PiS, a to nagonka na lekarzy". Dyrektor szpitala w Tomaszowie o swoich zarobkach i szumie wokół nich Autor komentarza: Emerytka . Treść komentarza: Taka jest prawda bo widze to na codzien w mojej rodzinie ! Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:38 Źródło komentarza: Debata w SP7 w Zamościu: czy szkoła bez telefonów jest możliwa? Autor komentarza: Miejscowy 48L. Treść komentarza: PiSuaru patologia reka ,reke myje nie dadza sie sprzedac . Jak takie dranstwo moze tyle zarabiać ! Wytłumaczenie bezszczelne patologi bo brakuje lekarzy ! Cała mafia oszustow w tych stronach pozostała i sie panoszą na wysokich stanowiskach . Wstyd i hanba ludzi bez ambicji na ścianie wschodniej skad pochodze i nie da sie na to patrzec ze narod ich tutaj jeszcze popiera . Zrobiono im pranie mozgu i zachowuja sie jak sekta . Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:33 Źródło komentarza: Zarząd Powiatu nie przyjął rezygnacji dyrektora szpitala w Tomaszowie. Cenią jego pracę Autor komentarza: Ocena . Treść komentarza: Truteń patologi 8- letniej mafii jaka pastwiła sie oszustwami na niespotykana skale szukaja oszczerstw aby tylko wygrac wybory , gdyż brakuje im wypasionego koryta i powrotu oszustow z zagranicy . A czlowiek z tv . Zero to blazen propagandy pisowskiej jak Republika i w Polsce 24 pod dyktatura czlowieka z Żoliborza . Hipokryto hańby ! Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:06 Źródło komentarza: „Tam giną ludzie, bo ktoś się uczy”. Szokujące słowa byłego ordynatora szpitala w Warszawie Autor komentarza: Mieszkaniec Treść komentarza: Brak słów na obecne zarządzanie ...nic się nie da bo to bo tamto a kasa na stołki leci a co mają powiedzieć mieszkańcy którzy nie mają tu pracy??? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:35 Źródło komentarza: Zamość: TBS w ogniu krytyki. Przez impas w budownictwie radni rozważają likwidację spółki
Reklama
Reklama
Reklama