Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Sobota, 2 lipca 2022 13:34
Reklama

Gm. Telatyn: Warsztaty kulinarne w Łykoszynie (ZDJĘCIA)

,,W kuchni u Świeżawskich” – pod takim tytułem 6 i 7 października 2021r. odbył się w Wiejskim Centrum Turystyki i Promocji Wsi w Łykoszynie dwudniowy cykl warsztatów kulinarnych.
Gm. Telatyn: Warsztaty kulinarne w Łykoszynie (ZDJĘCIA)
Autor: Fot. Organizatorzy

Miały one na celu odtworzenie smaków kuchni, która królowała na stole u wywodzącego się z Łykoszyna Stefana Świeżawskiego.

W warsztatach uczestniczyło 40 osób, które zostały podzielone na dwie grupy po 20 osób. Po kulinarnej wędrówce, szlakiem dawnej kuchni prowadzili nas państwo Elżbieta i Jerzy Wójcikowie właściciele Restauracji Koncertowa z Lublina, którzy są miłośnikami polskiego, tradycyjnego gotowania i produktów regionalnych. Razem z uczestnikami, w warsztatach uczestniczyli: gospodarz miejsca Wójt Gminy Telatyn pan Dariusz Kozłowski i Sekretarz Gminy pan Mieczysław Szaruga a także zaproszeni goście: Sekretarz Powiatu pan Dariusz Czop i Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tomaszowie Lubelskim pani Stanisława Koper.

Dwa dni warsztatów sprawiły, że uczestnicy poznali dawne smaki – dania inne, zupełnie inaczej przyprawione i przygotowane, aczkolwiek smaczne i bardzo oryginalne. Inspiracją do powstałych dań stała się książka ,,Spis sekretów kulinarnych Stefana Świeżawskiego”- powstała na podstawie rękopisu, który tworzony był od połowy XVII do roku 1930.

Na jego kartach pokolenia rodu Świeżawskich zapisywały tajniki swojej kuchni oraz rozmaite praktyczne sposoby na gospodarskie kłopoty. To bardzo oryginalna i niepowtarzalna pozycja zwłaszcza dla nas, współcześnie żyjących. Z książki można dowiedzieć się m.in. jak przyrządzić staropolskie miszkulancje, mickiewiczowskie arkasy, jajecznicę z winem, jak upiec babę sarmacką i pierogi hreczanne oraz jak zrobić doskonałe pączki. Przepisy bardzo niecodzienne na współczesne czasy, nad którymi trzeba bardzo popracować by uzyskać ich dawny smak.

Podczas warsztatów udało się to w 100%. To wielka zasługa naszych restauratorów oraz pań i panów uczestniczących w warsztatach. W ciągu dwóch dni udało się przygotować prawdziwe rarytasy: Ryby sadzane albo po czesku, Blinki, Ptaszki duszone, Wątróbkę duszoną z konfiturą z cebuli, Grzanki z pomarańczową nutą, Pasztet z kurczaka i Galantynę z pomidorów czyli rajskich jabłek.

Organizatorem wydarzenia była Biblioteka Publiczna Gminy Telatyn.

,,Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu ,,Patriotyzm Jutra”Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Marek JakubowskiTreść komentarza: Ochotnicza straż pożarna OSP kolonia Ostrówek gmina Milejów nowy wóz naczelnikData dodania komentarza: 02.07.2022, 12:16Źródło komentarza: Miliony na wozy dla druhów. Także dla naszychAutor komentarza: xyzTreść komentarza: A wszystko przez to, że pensja nauczyciela jest stanowczo za mała. Wielu młodych ludzi rezygnuje z tej ścieżki zawodowej, dlatego że rząd robi pod górkę. Ciało pedagogiczne się starzeje, a z mijającymi latami traci zapał i pasje do przekazania wiedzy. Zamiast ciekawie uczyć to tylko wymagają jak najwiecej (oczywiście nie wrzucam wszystkich do jednego worka, bo są ludzie, którzy uczą z pasji). Często korepetycje to jedyna droga do zrozumienia, a nie wkuwania na pamięć materiału.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 12:15Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieciAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Niech nie robią z nas idiotów!Musisz mieć to tamto Talon na balon Jak pieca nie zgłosiłeś KARA I taniej węgla nie kupisz Cholerna pisowska władza Mają nas za nivData dodania komentarza: 02.07.2022, 11:56Źródło komentarza: Tańsze paliwo. Nie tylko Orlen kusi zniżkamiAutor komentarza: WiemTreść komentarza: Od 1 lipca Łukaszenka ten niedobry znosi wizy dla Polaków Jedziesz na Białoruś no i co tam widzisz Benzyna 3 zł Papierosy 8 zł Tani chleb i masło Nikt nie wymaga idiotycznych certyfikatów covidowych Ot jaka dyktatura Łukaszenki Jak zyć,Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:20Źródło komentarza: Od 1 lipca obniżka podatku. O ile wzrosną emerytury i renty?Autor komentarza: JaTreść komentarza: BĄDŹ SOLIDARNY Z POLSKĄ!Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:05Źródło komentarza: Zamość: Jeśli nie będzie tunelu dla pociągów, zburzą domyAutor komentarza: KrkTreść komentarza: W tym wypadku do zdarzenia przyczyniły się 2 osoby zarówno kobieta która nieprawidłowo przechodziła przez jezdnię jak i kierujący którego reakcja była opóźniona , kara będzie adekwatna do zarzutu , i od ustalenia usprawiedliwienia są biegli , a nie pierwszy lepszy człowiek którym kieruje ego i myśli że posiadał wszystkie rozumy pozdrawiamData dodania komentarza: 02.07.2022, 10:19Źródło komentarza: Krasnobród: Potrącił kobietę na przejściu dla pieszych. Trafiła do szpitala
Reklama