„Jánošík 21" to słowacka produkcja długometrażowa z 1921 roku w reżyserii Jaroslava Siakeľa. Premiera filmu odbyła się dzięki staraniom słowackich emigrantów w USA - reżyseria i jego brata Daniela. Krótko po premierze dzieło zaginęło, odnalazło się dopiero w 1970 roku w Chicago.
Film jest pierwszą produkcja opowiadającą o losach legendarnego rozbójnika, którego postać ciągle żywa jest w kulturze ludowej Polski i Słowacji. Juraj Janosik (żył w latach 1688-1713) i był liderem antyhabsburgskiego powstania chłopów w górach Mala Fatra na Słowacji. W fabule filmu „Jánošík 21" grupa turystów w górskim szałasie słucha legendy o Janosiku, opowiadaną przez starego bacę. W miarę rozwoju historii kolejni słuchacze zmieniają się w postacie z legendy.
Ze względu na wartość kulturową i historyczną dzieła, film w 1995 roku wpisano na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Namysłowiacy wykonają muzykę do tego wyjątkowego dzieła wspólnie z instrumentalistami związanymi z Kwartetem Jorgi: Waldemarem Rychłym i Januszem Brychem. Zespół powstał w 1982 i od początku łączy łączy w sobie nurty ludowe, folkowe i klasyczne. W Zamościu wybrzmią orkiestrowe aranżacje opracowane przez Waldemara Rychłego, współgrając z niemym obrazem.
Koncert zaplanowano na sobotę, 18 lipca, godz. 17:00 na Rynku Wodnym. Wejście na wydarzenie możliwe jest z wypełnionym oświadczeniami zdrowotnymi (do pobrania i wydruku na stronie: namyslowiacy.pl/covid). O miejscach będzie decydowała kolejność przybycia z wypełnionymi oświadczeniami.
W przypadku niepogody koncert zostanie przeniesiony do głównej hali Ośrodka Sportu i Rekreacji (ul. Królowej Jadwigi 8) i rozpocznie się pół godziny później - o 17:30.

![Jarmark Susiecki z koncertem Zenka Martyniuka [ZDJĘCIA] Jarmark Susiecki z koncertem Zenka Martyniuka [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/04/28/sm-4x3-jarmark-susiecki-z-koncertem-zenka-martyniuka-zdjecia-1777385119-73.jpg)
![Piekło w Husynnem zaczęło się od wypalania traw [ZDJĘCIA] Piekło w Husynnem zaczęło się od wypalania traw [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/04/28/sm-4x3-pieklo-w-husynnem-zaczelo-sie-od-wypalania-traw-zdjecia-1777371087-0.jpg)
![Zachwycony Roztoczem! Zenek Martyniuk zwiedzał Szumy nad Tanwią [ZDJĘCIA] Zachwycony Roztoczem! Zenek Martyniuk zwiedzał Szumy nad Tanwią [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/04/27/sm-4x3-zachwycony-roztoczem-zenek-martyniuk-zwiedzal-szumy-nad-tanwia-zdjecia-1777293262-0.jpg)










![Zachwycony Roztoczem! Zenek Martyniuk zwiedzał Szumy nad Tanwią [ZDJĘCIA] Zenek Martyniuk po koncercie na Jarmarku Susieckim poznawał uroki Roztocza.](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/articles/sm-4x3-zenek-martyniuk-zwiedzal-szumy-nad-tanwia-zdjecia-1777293202.jpg)





Napisz komentarz
Komentarze