Pomysł utworzenia centrum komunikacyjnego w tej części miasta nie jest nowy. Był elementem tzw. Nowego Centrum, które miało przed laty powstać m.in. między ulicami Partyzantów i Stefana Wyszyńskiego. W 1969 r. architekt Jacek Jedynak oraz zespół warszawskich architektów zaprojektował dzielnicę, która miała zajmować 19 hektarów i mieć głównie charakter handlowo-usługowy. Tej wizji nie udało się zrealizować.
W ostatnich latach powrócono do koncepcji budowy węzła komunikacyjnego nieopodal starówki. Wnioskowali o to mieszkańcy.
Jest preumowa
Niedawno Miasto Zamość podpisało z Urzędem Marszałkowskim preumowę na dofinansowanie inwestycji obejmującej budowę węzła komunikacyjnego i doposażenia Miejskiego Zakładu Komunikacji w Zamościu.
W ramach tej inwestycji kupionych zostanie dziesięć nowych autobusów. Pojazdy będą w pełni klimatyzowane, zasilane olejem napędowym, z nowym wyposażeniem, zastąpią najbardziej wysłużone autobusy. Z kolei tak zwany HUB komunikacyjny ((hub – ang. centrum), który powstanie przy ul. Peowiaków, ma integrować transport publiczny: miejski, PKP, BUS, samochody osobowe i rowery.
Na terenie HUB-u powstanie Parking "Park&Ride" ("Parkuj i Jedź"). Ma służyć integracji i tworzeniu przejazdów łączonych samochód-kolej-MZK-rower-BUS. Użytkownicy będą mogli zostawić samochód na wyznaczonym parkingu i przesiąść się na przystanku do autobusu, busu, szynobusu bądź skorzystać z roweru miejskiego.

![IV Gala Wolontariatu w Hrubieszowie. Zobacz kto zasłużył na statuetkę [ZDJĘCIA] IV Gala Wolontariatu w Hrubieszowie. Zobacz kto zasłużył na statuetkę [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/03/19/sm-4x3-iv-gala-wolontariatu-w-hrubieszowie-zobacz-kto-zasluzyl-na-statuetke-zdjecia-1773913301-5.jpg)
![Uczniowie Mechanika i członkowie ZamToP-u ratują cenne murawy na Białej Górze [ZDJĘCIA] Uczniowie Mechanika i członkowie ZamToP-u ratują cenne murawy na Białej Górze [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/03/17/sm-4x3-szaleni-przyrodnicy-ratuja-cenne-murawy-na-bialej-gorze-dzialaja-uczniowie-mechanika-i-zamtop-1773733111-0.jpg)
![Medyczne Centrum Zdrowia i Urody w Zamościu świętuje 6. urodziny [ZDJĘCIA] Medyczne Centrum Zdrowia i Urody w Zamościu świętuje 6. urodziny [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/03/16/sm-4x3-medyczne-centrum-zdrowia-i-urody-w-zamosciu-swietuje-6-urodziny-zdjecia-1773669847-1.jpg)




![Hrubieszów nagrodził ludzi wielkiego serca. IV Gala Wolontariatu za nami [ZDJĘCIA] IV Gala Wolontariatu w Hrubieszowie](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/articles/sm-4x3-hrubieszow-nagrodzil-ludzi-wielkiego-serca-iv-gala-wolontariatu-za-nami-zdjecia-1773914264.jpg)





![Groźny wypadek w biłgorajskim. Fiat 126p rozpadł się na dwie części! W środku był 7-latek [ZDJĘCIA] Trzy osoby zostały przetransportowane do szpitali po zderzeniu Volkswagena i Fiata, do którego doszło podczas wyprzedzania.](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/articles/sm-4x3-grozny-wypadek-w-bilgorajskim-fiat-126p-rozpadl-sie-na-dwie-czesci-w-srodku-byl-7-latek-zdjecia-1773396551.jpg)





Napisz komentarz
Komentarze