Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 2 lipca 2026 01:18
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Szczebrzeszyn znów Stolicą Języka Polskiego. Impreza potrwa do 9 sierpnia

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie od ponad dekady skupia wybitnych twórców literatury, sztuki i teatru. Jedenasta edycja wydarzenia rozpoczęła się 3 sierpnia Dniem Zamojskim w… Zamościu, od 4 sierpnia miejscem festiwalu jest Szczebrzeszyn. Impreza potrwa do 9 sierpnia.
Tegorocznej edycji festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie patronuje Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy) i z tej okazji organizatorzy zapraszają na pasmo poświęcone patronowi.
Tegorocznej edycji festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie patronuje Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy) i z tej okazji organizatorzy zapraszają na pasmo poświęcone patronowi.

Tegorocznej edycji festiwalu patronuje Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy) i z tej okazji organizatorzy zapraszają na pasmo poświęcone patronowi. Kuratorem tego pasma jest prof. Tomasz Bocheński, wybitny literaturoznawca, eseista i krytyk literacki. 

– Witkacy był artystą własnego istnienia, a w jego życiu inwencja odgrywała zasadniczą rolę – mówi prof. Bocheński i dodaje, że podczas Festiwalu poznamy Witkacego jako artystę życia, który każdą chwilę wykorzystywał do tworzenia.

Jednym z gości pasma patrona będzie Przemysław Pawlak, autor biografii Witkacego. W ramach festiwalowego programu planowane są również spotkania w ramach pasma językowego, którego myśl przewodnia w tym roku brzmi „Przygody i żywot człowieka mówiącego – co język mówi o nas?”. 

NIE PRZEGAP TEŻ: 

– Ostatnie miesiące i lata to czas dwóch przeciwstawnych zjawisk – z jednej strony uczłowieczanie rzeczy, roślin i zwierząt, z drugiej strony odczłowieczanie – zastępowanie osób sztuczną inteligencją i innymi technologiami. Pojawiają się zatem pytania o miejsce człowieka we współczesnym języku i komunikacji – mówi prof. Paweł Nowak, kurator pasma językowego, które jest przygotowywane we współpracy z UMCS w Lublinie.

Miłośnicy literatury będą mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w szeregu spotkań autorskich z docenianymi i cieszącymi się popularnością pisarkami i pisarzami organizowanych w ramach dwóch pasm: „Po sąsiedzku”, którego kuratorką jest Grażyna Lutosławska, i „Ważnych książek” z kuratorem Jakubem Morozem. Tradycją festiwalu jest też wręczenie Nagrody Człowieka Słowa, która przyznawana jest wybitnym osobowościom. W tym roku nagroda trafi do Krzysztofa Zanussiego, znanego bardzo dobrze w Zamościu wybitnego reżysera filmowego, scenarzysty, producenta i intelektualisty, którego twórczość na stałe wpisała się w kanon europejskiego kina artystycznego.

PRZECZYTAJ: Transgraniczny Festiwal w Suścu: CLEO porwała tłumy, a Grabowiczanki i Harmonicus zgarnęli pierwsze miejsca [ZDJĘCIA]

Jak co roku organizatorzy wydarzenia zapraszają też najmłodszych na Małą Stolicę Języka Polskiego (kuratorka Anita Wawryk) i trochę starszych do Przestrzeni Inspiracji (kurator prof. Józef Olejniczak).

Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie to festiwal ogólnopolski, cieszący się popularnością i uznaniem. Jego organizatorem jest Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń. Pełen program wydarzenia można znaleźć na stronie www.stolicajezykapolskiego.pl.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kronika Tygodnia

Chcesz częściej widzieć nasze newsy?

Dodaj Kronikę Tygodnia do preferowanych źródeł w Google i bądź bliżej najważniejszych spraw z regionu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Drosed
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Baner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Z Treść komentarza: Czasem organizm bywa o wiele bardziej nagrzany niż nawet taka "gorąca" woda. Data dodania komentarza: 1.07.2026, 13:11 Źródło komentarza: Tragedia nad zalewem w Zamościu. Nie żyje 22-latek. Miasto apeluje do mieszkańców Autor komentarza: Niestety Treść komentarza: Zdążyłeś spojrzec na atlas Europy ale sie zblazniles jak czlowiek z Pinokia ! Data dodania komentarza: 1.07.2026, 11:40 Źródło komentarza: Piekło na szynach w okolicach Zamościa! W pociągu było 37°C Autor komentarza: Tv. Republika . Treść komentarza: Oczywiscie ze holenderskie , ale ciemnota słucha za duzo na codzien propagande w ich tv. na ktora wpłacają ostatnie pieniadze a pozniej mowia ze maja skromna emeryturkę . Zrobiono im pranie mozgu przez kompromitujących tutaj ludzi jak bezszczelny Czarnek ktory pcha sie do wypasionego koryta bo Ci ludzie z tego słyną . Tak Roztocze ! Data dodania komentarza: 1.07.2026, 11:33 Źródło komentarza: Piekło na szynach w okolicach Zamościa! W pociągu było 37°C Autor komentarza: MIESZKANKA Treść komentarza: gdzie mogę zapoznać i w jakim sklepie w Zamościu wsady mięsa i dodatków w wędlinach gdzie kontrole Data dodania komentarza: 1.07.2026, 11:18 Źródło komentarza: Mięso mielone do kontroli. Wykryli wieprzowinę w „wołowym” Autor komentarza: wontera Treść komentarza: Hahahaha, i ta starsza kobieta w kamizelce " ruch obrony granic" i z KRZYŻEM w ręku, Nie obraża to waszych uczuć religijnych ? Szastają symbolami kościelnymi , wycierają sobie gęby Panem Bogiem, co to za osobniki, gonić to tałatajstwo na czele z brunatnym chuliganem Bąkiewiczem !!!! Data dodania komentarza: 1.07.2026, 11:17 Źródło komentarza: Bąkiewicz składa zawiadomienie na urzędników Zamościa. Chodzi o sesję Rady Miasta Autor komentarza: Ha ha . Treść komentarza: Skórek z twojego fajfusa pacholku ! Data dodania komentarza: 1.07.2026, 11:10 Źródło komentarza: Pożar pociągu z Hrubieszowa do Krakowa. Ewakuowano 250 pasażerów
Reklama
Reklama
Reklama