Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 maja 2026 23:46
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Przeciwko lokowaniu imigrantów

Zamość: Nielegalnym imigrantom powiedzieli „NIE”! Radni opozycji: "stanowisko jest ksenofobiczne"

Nie milkną echa ostatniej sesji Rady Miasta Zamość, podczas której radni – przede wszystkim głosami Prawa i Sprawiedliwości oraz Komitetu Wyborczego Wyborców Rafała Zwolaka – podjęli uchwałę w sprawie sprzeciwu lokowania w mieście nielegalnych imigrantów. Według radnych Koalicji Obywatelskiej, podjęte stanowisko przyniesie więcej szkody niż pożytku, ale większość z nich nie zagłosowała przeciw, tylko wstrzymała się od głosu. Mieszkańcy mają coraz większy mętlik w głowach.
– Różnimy się kulturowo, różnimy religijnie, ale nie stygmatyzujmy nikogo – mówiła radna Agnieszka Jaczyńska.
– Różnimy się kulturowo, różnimy religijnie, ale nie stygmatyzujmy nikogo – mówiła radna Agnieszka Jaczyńska.

Uchwała w sprawie wyrażenia stanowiska w zakresie podjęcia działań zmierzających do zatrzymania napływu nielegalnych imigrantów i ich lokowania w województwie lubelskim znalazła się w porządku sesji Rady Miasta Zamość po petycji, która 14 marca wpłynęła drogą elektroniczną do Biura RM Zamość. „Nie chcemy powtarzać błędów, jakie popełniły kraje Zachodu, takie jak Niemcy, Francja czy Wielka Brytania. Zamość do tej pory był miastem bezpiecznym i chcemy, żeby tak pozostało” – czytamy w rzeczonej petycji w sprawie sprzeciwu sprowadzania do miasta Zamość imigrantów.

I nieco dalej: „Gdy Niemcy budują centra deportacyjne przy granicy z Polską, my budujemy centra integracyjne. To aberracja!”.

A że od 14 marca wpłynęło do ratusza ponad 600 identycznych wiadomości, Komisja Skarg, Wniosków i Petycji RM – po zapoznaniu się z opinią prawną i po przeprowadzeniu dyskusji – przygotowała projekt uchwały w sprawie „zarządzenia łącznego rozpatrywania petycji” z prośbą o umieszczenie go w porządku obrad sesji.

Możemy się różnić

Tak też się stało, a po przegłosowaniu 31 marca tej uchwały do porządku obrad wprowadzono projekt uchwały w sprawie wyrażenia stanowiska w zakresie podjęcia działań zmierzających do zatrzymania napływu nielegalnych imigrantów i ich lokowania w województwie lubelskim.

PRZECZYTAJ TEŻ: Zamość: Boją się imigrantów i chcą zamknięcia ośrodka przy ul. Zagłoby. Władze samorządowe uspokajają

Temat wywołał sporo emocji, a dyskusja była długa. Na początku przewodniczący RM Zamość Piotr Błażewicz (PiS) przypomniał, jak trzy lata temu miasto otworzyło się na uchodźców z Ukrainy. Przypomniał o ośrodku przy ul. Zagłoby 8, gdzie aktualnie legalnie przebywa ponad 30 obywateli Ukrainy (głównie kobiety z dziećmi i osoby niepełnosprawne – przyp. red.) i zapewnił, że to nie są „inżynierowie” z krajów Bliskiego Wschodu.

Podczas dyskusji radni opozycji podnosili, że przygotowane stanowisko jest ksenofobiczne i dyskryminujące mniejszości narodowe. 

– Jestem zdziwiona, że w takim trybie projekt tej uchwały zostaje nam przedstawiony i uważam, że nie jest on wyrazem odpowiedzialności rady miasta za spokój mieszkańców – nie kryła zdenerwowania Agnieszka Jaczyńska (KO), która przed drugą turą wyborów samorządowych poparła obecnego prezydenta Zamościa, a później przez kilka miesięcy była przewodniczącą RM. – Różnimy się kulturowo, różnimy religijnie, ale nie stygmatyzujmy nikogo (chodziło o zwrot „obcy kulturowo”, który znalazł się w pierwszej wersji projektu uchwały – przyp. red.).

Radni KO odwoływali się do spuścizny po Janie Zamoyskim, który był założycielem miasta otwartego, wieloreligijnego i wielokulturowego, wskazywali też, że przygotowana uchwała może jedynie wzbudzać niepokoje społeczne. Druga strona zapewniała, że uspokoi mieszkańców. – My nie chcemy wprowadzać nerwowej atmosfery. Chcemy, żeby nikomu nie przyszło do głowy lokować tu imigrantów – powiedziała radna Jolanta Fugiel (KWW Rafała Zwolaka).

Pojawiły się głosy, że sprowadzenie imigrantów wpłynie na wzrost przestępczości, a co za tym idzie, pogorszy bezpieczeństwo mieszkańców. Z drugiej strony wskazywano, że obecnie w Zamościu przebywa legalnie sporo cudzoziemców, nie tylko Ukraińców, którzy tu mieszkają i pracują.

Wstrzymali się od głosu

Ostatecznie – po dokonanej w przerwie modyfikacji – uchwała została podjęta 16 głosami radnych prezydenta Zwolaka, PiS oraz dwóch radnych komitetu byłego prezydenta (Krzysztof Sowa i Zdzisław Wojtak z KWW Andrzeja Wnuka). Rada apeluje w niej do premiera Donalda Tuska o „utrzymanie i zintensyfikowanie działań zmierzających do skutecznej ochrony zachodniej granicy Polski w celu zatrzymania przerzucania przez stronę niemiecką nielegalnych imigrantów”. W dokumencie dodano, że sprzeciw ten jest rezultatem licznych sygnałów napływających od mieszkańców, którzy wyrażają uzasadnione obawy związane z potencjalnymi skutkami pojawienia się dużych grup osób nieznanego pochodzenia. Podkreślono, że we wszystkich krajach zachodniej Europy, które masowo przyjmowały nielegalnych imigrantów, drastycznie wzrosła przestępczość.

PRZECZYTAJ: Zamość: Jednak będą zbiórki starych ciuchów. Mieszkańcu, sprawdź kiedy i gdzie

W uzasadnieniu czytamy, że podjęcie uchwały to krok w stronę zapewnienia bezpieczeństwa, stabilności oraz interesów mieszkańców regionu, który pozwoli „skutecznie uspokoić nastroje społeczne”.

Nikt nie był przeciw. Radni KO – poza Klaudią Bratkowską – nie wzięli udziału w głosowaniu. Bratkowska – podobnie jak Jan Wojciech Matwiejczuk z KWW Andrzeja Wnuka – wstrzymała się od głosu. „W poczuciu odpowiedzialności za nasze miasto i jego mieszkańców oraz podejmowane decyzje, my radni KO po oprotestowaniu trybu i treści tej uchwały, podjęliśmy decyzję, że nie weźmiemy udziału w głosowaniu” – napisała dzień po sesji w mediach społecznościowych radna Jaczyńska.

Dodała, że uchwała jest przykładem instrumentalnego traktowania mieszkańców Zamościa oraz podsycaniem niepokojów społecznych. „Jest to kolejny przykład działań wpisujących się w schemat stosowany przez środowisko Konfederacji i PiS” – czytamy w poście.

Gorący poniedziałek

Tydzień temu w materiale „(Nie)zaleją nas imigranci?” napisaliśmy, że działacze Konfederacji domagają się zamknięcia Centrum Integracji dla obywateli państw trzecich, które działa pod tym samym adresem co ośrodek tymczasowego pobytu dla uchodźców z Ukrainy (przy ul. Zagłoby 8). Ich zdaniem jego działalność doprowadzi do masowego napływu imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu w ramach paktu migracyjnego. I choć prezydent Rafał Zwolak zapewniał niejednokrotnie, że miasto nie planuje przyjmowania uchodźców, a szum wokół tego tematu nazwał „brudną grą polityczną”, to Konfederacja zbiera podpisy pod petycją „Stop imigrantom w Zamościu”.

PRZECZYTAJ: Zamość: To nie żart. Od 1 kwietnia wracają płatne parkingi

31 marca, a więc w dniu, kiedy zamojscy radni podejmowali opisywane wcześniej stanowisko, marszałek województwa lubelskiego zorganizował konferencję prasową dotyczącą faktów i mitów na temat centrów integracji cudzoziemców w Zamościu, Chełmie, Białej Podlaskiej i Lublinie. Marszałek Jarosław Stawiarski (PiS) podkreślił, że w realizowanym projekcie nie ma przewidzianych działań związanych z zakwaterowaniem dla cudzoziemców. „W tych lokalizacjach nie planowano i nie zamierza się planować miejsc pobytowych dla osób legalnie przebywających w Polsce” – czytamy w komunikacie.

A na co mogą liczyć tam legalnie przebywający w Polsce cudzoziemcy? Na wsparcie prawne, wsparcie psychologiczne, naukę języka polskiego, wsparcie asystenta do spraw integracji i adaptacji, szkolenia kompetencyjne, kursy zawodowe czy wsparcie tłumacza. Takie wsparcie do tej pory w Zamościu oraz w trzech pozostałych miastach otrzymało łącznie 669 osób, z czego najwięcej było obywateli Ukrainy (640), Białorusi (17) i Rosji (7), a pojedynczo z Mołdawii, Indonezji, Rumunii, Kazachstanu i Tadżykistanu. Na funkcjonowanie centrów na Lubelszczyźnie przeznaczono 14,5 mln zł.

31 marca to był gorący poniedziałek, bo tego samego dnia zamojski poseł Sławomir Zawiślak (PiS) wystosował do reprezentującego premiera RP wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego (KO) pismo z prośbą o przedstawienie szczegółowych informacji dotyczących planowanej budowy ośrodków dla migrantów na terenie województwa lubelskiego. 

„W obliczu toczącej się dyskusji w sprawie dyslokacji migrantów na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w ramach zatwierdzonego w maju ubiegłego roku przez Radę Unii Europejskiej Paktu migracji i azylu liczę na wyczerpującą, merytoryczną odpowiedź na przesłane pismo. Kopia pisma została przekazana do wiadomości wszystkich samorządowców z terenu województwa lubelskiego. Mieszkańcy i odpowiadający za ich bezpieczeństwo samorządowcy oczekują ostatecznej, uczciwej odpowiedzi na podnoszony coraz intensywniej problem” – napisał w mediach społecznościowych poseł Zawiślak, który czeka na szczegółową odpowiedź na 23 pytania.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Piszę bo chcę 10.04.2025 00:47
Skupmy się na POMOCY Polakom a jak już rozwiążemy własne problemy pomyślimy o tym jak i komu należy pomóc w przyszłości ...

jola 09.04.2025 08:28
przeciw imigrantom z ukrainy

Reklama
Przytulne mieszkanie | Wożuczyn -Cukrownia | 51m2 Cena: 160000 PLNSzukasz gotowego do zamieszkania lokum w spokojnej okolicy, które łączy nowoczesny styl z domowym ciepłem? To mieszkanie w miejscowości Wożuczyn-Cukrownia czeka właśnie na Ciebie!Kluczowe informacje:Powierzchnia: 51,33 m²Piętro: 1. piętroCena: 160 000 zł do negocjacjiUkład pomieszczeń:Mieszkanie zostało zaprojektowane z myślą o maksymalnej funkcjonalności i przestrzeni:Kuchnia z jadalnią: Serce domu, idealne na wspólne posiłki.Salon: Przestronny i jasny, idealny do odpoczynku.Pokój: Ustawna sypialnia lub pokój dla dziecka.Duża łazienka: Komfortowa przestrzeń, która pomieści wszystko, czego potrzebujesz.Przedpokój: Komunikacja łącząca pomieszczenia.Standard wykończenia:Mieszkanie po remoncie, dzięki czemu prezentuje się bardzo świeżo i nowocześnie:Sufity: Efektowne, nowoczesne sufity podwieszane, które nadają wnętrzu charakteru.Podłogi: Praktyczne połączenie paneli (w pokojach) oraz płytek (w kuchni i łazience).Okna: Nowoczesne okna PCV (plastikowe), zapewniające dobrą izolację cieplną.Ogrzewanie: Dwa niezależne źródła ciepła – wydajny piec na ekogroszek oraz klimatyczny kominek, który stworzy wyjątkowy nastrój w zimowe wieczory.Media i udogodnienia:Mieszkanie jest w pełni uzbrojone i gotowe do eksploatacji:Wodociąg miejskiKanalizacjaInstalacja elektrycznaDlaczego warto?Miejscowość Wożuczyn-Cukrownia to lokalizacja dla osób ceniących spokój, a jednocześnie wymagających pełnej infrastruktury technicznej. Niskie piętro (1.) jest ogromnym atutem dla rodzin z dziećmi oraz osób starszych. Mieszkanie nie wymaga nakładów finansowych na start – wchodzisz i mieszkasz!Cena: 160 000 zł do negocjacjiZapraszam do kontaktu i na prezentację mieszkania!Monika Hart723 771 [email protected]ółnoc Biuro Nieruchomości Zamośćul. Żeromskiego 3Bezpłatnie pomagamy w formalnościach związanych z uzyskaniem kredytu na zakup nieruchomości. Nasz doradca kredytowy bezpłatnie sprawdzi Twoją zdolność kredytową i przedstawi najlepsze oferty z ponad 10 banków.Posiadasz podobną nieruchomość? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji – odpowiemy na pytania dotyczące ceny, procesu sprzedaży oraz możliwości poprawy atrakcyjności oferty.Oferujemy również:•⁠ ⁠Pośrednictwo w kupnie, sprzedaży oraz najmie nieruchomości.•⁠ ⁠Pomoc w sprzedaży nieruchomości o skomplikowanej sytuacji prawnej.•⁠ ⁠Rzetelne oceny wartości nieruchomości.•⁠ ⁠Uzyskanie świadectwa energetycznego.Nie zwlekaj, zadzwoń już teraz!Data dodania ogłoszenia: 29.04.2026Przytulne mieszkanie | Wożuczyn -Cukrownia | 51m2
Dom z 7 oddzielnymi apartamentami wysokiej klasy Cena: 2600000 PLNGotowy biznes inwestycyjny w sercu Roztocza – KrasnobródCena - 2 600 000 zł brutto (w tym 23% Vat)Na sprzedaż dochodowa nieruchomość położona w atrakcyjnej turystycznie miejscowości Krasnobród, w regionie Roztocze. To idealna propozycja dla inwestora szukającego gotowego biznesu pod wynajem krótkoterminowy.Najważniejsze atuty nieruchomości:dom w konstrukcji szkieletowej, wybudowany przez właściciela – specjalistę w tej dziedziniewykonanie w wysokim standardzie, z dbałością o detale i trwałośćbudynek zaprojektowany od początku jako obiekt pod wynajem (odkurzacz centralny, oddzielna pralnia)7 niezależnych apartamentów o zróżnicowanej powierzchnikażdy apartament wyposażony w aneks kuchenny i prywatną łazienkęsprzedaż obejmuje pełne, wysokiej klasy wyposażenienieruchomość gotowa do generowania dochodu od pierwszego dniaUdogodnienia dla gości:przestronna, zadbana działkaaltana wypoczynkowaboisko do siatkówkistoły i ławki zewnętrzneklimatyczny leśny zakątekhamaki i strefy relaksuDodatkowy potencjał inwestycyjny:możliwość dokupienia ok. 20 arów działki budowlanejopcja rozbudowy (np. dodatkowe domki pod wynajem) lub powiększenia części rekreacyjnejInformacje formalne:sprzedaż jako gotowy biznesfaktura VAT 23%To nieruchomość, która łączy świetną lokalizację, przemyślany projekt i realny potencjał dochodowy — idealna inwestycja w rozwijającym się regionie turystycznym.Działka i budynek posiadają wszystkie media.Zainteresowany? Zapraszam na prezentację, w trakcie której można zobaczyć potencjałnieruchomości.Bezpłatnie pomagamy w formalnościach związanych z uzyskaniem kredytu na zakupnieruchomości.Nasz doradca kredytowy bezpłatnie sprawdzi Twoją zdolność kredytową i przedstawi najlepszeoferty z ponad 10 banków.Posiadasz podobną nieruchomość? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji – odpowiemy na pytaniadotyczące ceny, procesu sprzedaży oraz możliwości poprawy atrakcyjności oferty.Oferujemy również:• Pośrednictwo w kupnie, sprzedaży oraz najmie nieruchomości• Pomoc w sprzedaży nieruchomości o skomplikowanej sytuacji prawnej• Rzetelne oceny wartości nieruchomości• Uzyskanie świadectwa energetycznegoNie zwlekaj – zadzwoń już dziś!Paweł WyszyńskiDoradca ds. nieruchomościtel. 781 812 827e-mail: [email protected]ółnoc Nieruchomości ZamośćData dodania ogłoszenia: 24.04.2026Dom z 7 oddzielnymi apartamentami wysokiej klasy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JaTreść komentarza: Białoruski reżim ?W Polsce reżim Tuska!!!Data dodania komentarza: 30.04.2026, 21:00Źródło komentarza: Białoruski reżim wypuszcza Andrzeja PoczobutaAutor komentarza: Regionalny kibicTreść komentarza: No to są jaja! Sezon się kończy a kluby będą potrzebować punktów więc Pan Jacek zapewne będzie skóry do rozmów i posypią się karteczki i karneData dodania komentarza: 30.04.2026, 20:30Źródło komentarza: W III lidze występował w trzech zespołach. Dziś jest szkoleniowcem Orkana BełżecAutor komentarza: AMBER GOLDTreść komentarza: Wy tępe lemingi na prawdę myślicie że ten sopocki POdawacz płaszczów coś w sprawie pana Poczobuta zrobił ?! Tacy jesteście naiwni ??? Przecież to oszust ! Jego ten polak tyle obchodzi co oszukani ludzie w Amber Gold !!!Data dodania komentarza: 30.04.2026, 19:26Źródło komentarza: Białoruski reżim wypuszcza Andrzeja PoczobutaAutor komentarza: Z Hrubieszowa.Treść komentarza: Ciebie za to co napisales powinni Cie zgwałcić pała po d.pie zeby Ci mozg zboczeńcu z pranym mózgiem zebys zapamiętał do konca zycia . Oczywiscie za obrażanie stróżów prawa ! Ciemnoto PiSlamu.Data dodania komentarza: 30.04.2026, 19:03Źródło komentarza: Hrubieszowska drogówka odbiera prawa jazdy jedno po drugim!Autor komentarza: Z Laszczowa.Treść komentarza: Typowy stary przydupas ludzi patologi ktora kradła gdzie tylko sie dało któremu zrobiono pranie mozgu i dał sie sprzedac za miskę ryzu . Ślepy z nienawisci i nic nie widzi jak teraz oszuści uciekli za granice na Węgry . Pochodze z tych stron i wstyd mi za Ciebie ze jestes taki naiwny .Data dodania komentarza: 30.04.2026, 18:32Źródło komentarza: Białoruski reżim wypuszcza Andrzeja PoczobutaAutor komentarza: mięso armatnieTreść komentarza: kto na koszarach nie może znaleźć miejsca parkingowego? mieszkańcy czy pracownicy wojska? wszystkie osiedla dookoła jednostki są zastawiane przez samochody pracowników wojska. wojsko to zakład pracy chronionej ? spora część pracowników ma ewidentny problem ze wzrokiem? nie widzi znaków drogowych, czy jednak ma problem ze zrozumieniem ich? badania lekarskie jakim cudem przechodzą? przecież tu ewidentnie albo wzrok albo głowa chora jest.Data dodania komentarza: 30.04.2026, 18:28Źródło komentarza: Co najbardziej irytuje kierowców w Zamościu? Lista, jaką stworzyli czytelnicy, jest długa
Reklama
Reklama
Reklama