To było kolejne już spotkanie władz powiatów bieszczadzkiego, jarosławskiego, lubaczowskiego, przemyskiego i tomaszowskiego. Tym razem odbyło się 7 lutego w zabytkowych wnętrzach Kamienicy Orsettich w Jarosławiu. Są już jego pierwsze „owoce”.
Czytaj też: Tomaszów Lubelski: Klub wyłącznie dla kobiet. "Bez oceniania i złych emocji"
Marek Andruch – starosta bieszczadzki, Kamil Dziukiewicz – starosta jarosławski, Barbara Broź – starosta lubaczowski, Bożena Ryczan – starosta przemyski i Henryk Karwan – starosta tomaszowski podpisali list intencyjny o współpracy powiatów.
Sygnatariusze zadeklarowali wolę utworzenia Związku Powiatów Południowo-Wschodnich „Przestrzeń Pogranicza”, którego celem będzie ochrona dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, wspieranie rozwoju turystyki, lokalnej gospodarki i edukacji ekologicznej oraz budowanie relacji transgranicznych.
Wspólne działania mają przyczynić się do dynamicznego rozwoju wymienionych powiatów, wzrostu ich atrakcyjności inwestycyjnej i turystycznej, a także poprawy jakości życia mieszkańców.
Przeczytaj: Samorządowcy z powiatu tomaszowskiego mówią o sukcesach i porażkach roku 2024
Pomysłów mają wiele i są one różne, ale od czegoś trzeba zacząć. Zdecydowano, że skupią się na turystyce i sprawdzą, czy podołają współpracy na tym polu.
– Planujemy stworzyć wspólny szlak turystyczny, który będziemy promować w każdym powiecie. Myślę, że to jest dobry krok. Na szlaku turystycznym chcemy promować poszczególne miejscowości – przedstawia Henryk Karwan.
Starosta mówi, że na początkowym etapie nie będzie to wymagało nakładów finansowych. Szlak ma być promowany głównie za pomocą mediów społecznościowych. Jeśli współpraca przy promowaniu turystyki będzie się dobrze układać, wtedy powiaty stworzą wspomniany Związek.
– Jeśli powstanie stowarzyszenie czy związek, to pomyślimy o funduszach ponadregionalnych na nasze pomysły.
Starosta wylicza, że następne spotkanie odbędzie się w okolicach kwietnia. Wtedy szlak turystyczny zostanie dopracowany.
Czytaj: Powiat tomaszowski wyznacza standardy. Wywiad z Henrykiem Karwanem, starostą tomaszowskim

![Tragiczny wypadek w Wielączy. Na miejscu zginął 72-latek [ZDJĘCIA] Tragiczny wypadek w Wielączy. Na miejscu zginął 72-latek [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2025/12/05/sm-4x3-z-ostatniej-chwili-tragiczny-wypadek-w-wielaczy-na-miejscu-zginal-mieszkaniec-gm-szczebrzeszyn-z-1764922957-0.jpg)
![Zamość: Posiedzenie Zarządu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych [ZDJĘCIA] Zamość: Posiedzenie Zarządu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2025/12/04/sm-4x3-zamosc-posiedzenie-zarzadu-zwiazku-kombatantow-rp-i-bylych-wiezniow-politycznych-zdjecia-1764851715-11.jpg)
![W Zamościu na święta jak w Disneylandzie [ZDJĘCIA] W Zamościu na święta jak w Disneylandzie [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2025/12/04/sm-4x3-w-zamosciu-na-swieta-jak-w-disneylandzie-zdjecia-1764847581-4.jpg)

![Z ostatniej chwili: Tragiczny wypadek w Wielączy. Na miejscu zginął mieszkaniec gm. Szczebrzeszyn [ZDJĘCIA] 5 grudnia 2025. Wielącza. Potrącony pieszy zmarł na miejscu wypadku.](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/articles/sm-4x3-z-ostatniej-chwili-tragiczny-wypadek-w-wielaczy-na-miejscu-zginal-mieszkaniec-gm-szczebrzeszyn-1764922905.jpg)

















Napisz komentarz
Komentarze