Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 14 grudnia 2025 09:39
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

Czym jest faktura imienna i kiedy można ją wystawić?

Faktury można obecnie podzielić na wiele różnych rodzajów. Jednym z nich jest faktura imienna, którą wystawia się wtedy, gdy jedna ze stron jest osobą fizyczną, lecz nie dokonuje transakcji dla celów związanych z prowadzeniem swojej działalności gospodarczej. Druga ze stron to firma, która również bierze udział w danej transakcji. Faktura jest dowodem jej dokonania. W tego typu dokumentach nie ma konieczności występowania numeru identyfikacji podatkowej zainteresowanej osoby, ponieważ w świetle obowiązującego prawa nie jest ona płatnikiem VAT.
  • 14.02.2019 09:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czym jest faktura imienna i kiedy można ją wystawić?

Jakie są warunki do wydania faktury imiennej?

Jak widać faktura imienna nie zawsze może zostać wydana, dlatego osoby wydające je muszą dobrze znać się na poszczególnych rodzajach faktur, aby nie popełniać rażących zaniedbań z tym związanych. Przede wszystkim fakturę imienną otrzymują osoby, które chcą ją uzyskać. W pozostałych przypadkach transakcja dokonywana pomiędzy obiema stronami ewidencjonowana jest przy pomocy kasy fiskalnej. Takie działanie okazuje się być w stu procentach wystarczające. 

Faktura, która ma zostać wystawiona klientowi w wersji imiennej nie powinna być wystawiona później niż do 15. dnia kolejnego miesiąca po miesiącu sprzedażowym. Warto trzymać się takich terminów, ponieważ w przeciwnym razie można narobić sobie niemałych problemów, na czym ucierpi cała firma. Warunkiem w tym przypadku jest jednak zgłoszenie chęci jej otrzymania w tym samym miesiącu, w którym dokonana została transakcja. Jeśli nastąpi to w późniejszym terminie, wtedy też osoba wystawiająca fakturę imienną ma 15 dni na to, aby ją wystawić klientowi, niezależnie czy ma z nim styczność pierwszy raz, czy jest to jakiś stały kontrahent, którego dobrze się zna. Faktury imiennej nie trzeba wystawiać, jeśli klient nie zażyczy sobie jej otrzymania w ciągu trzech pierwszych miesięcy po dokonanej transakcji. Każda ze stron powinna więc rzetelnie pilnować takich terminów, aby się zbyt późno nie obudzić.

Z czego składa się faktura imienna?

Faktura imienna, jak każdy inny rodzaj faktury składa się z kilku podstawowych elementów. Zaliczyć można do nich: datę wystawienia, oznaczenia związane z obiema stronami dokonywanej transakcji, numer faktury, nazwę sprzedanego/zakupionego towaru, cenę netto, stawkę podatku, ilość towarów, czy też ogólną kwotę należną. Są to podstawowe dane, które muszą znaleźć się na każdej fakturze imiennej, inaczej będzie ona niekompletna i do niczego się nie przyda. 

Wystawiane są one klientom, którzy potrzebują faktury imiennej do celów prywatnych. Te mogą być bardzo zróżnicowane, a osoba sprzedająca towar lub usługę nie powinna w to wnikać. Na fakturze imiennej powinno się też znaleźć miejsce na informacje o dacie dostawy zamówionego towaru, jeśli dostarczało się go do klienta. Takich sytuacji jest przecież mnóstwo, nie zawsze klient zabiera ze sklepu towar ze sobą, czasami nie pozwalają na to gabaryty, innym razem stawia się po prostu na wygodniejsze rozwiązania. Warto więc podejść profesjonalnie do tematu wystawiania takich faktur imiennych, aby nie mieć w późniejszym terminie problemów z różnymi organami. Klient sam musi jednak poinformować sprzedającego o tym, że chce dostać taką fakturę, w innym przypadku sprzedawca nie ma obowiązku jej wystawiania, nie jest do tego zobligowany. Jeśli jednak klient chce mieć jakiekolwiek potwierdzenie zawartej transakcji powinien zdecydować się na wystąpienie o fakturę imienną, nigdy nie wiadomo do czego może się ona później klientowi przydać. Lepiej mieć ją przy sobie w domu.

Udzielona rada o wystawianiu faktur pochodzi z portalu Faktury.pl oferującego usługę wystawiania faktur online.

--- Artykuł sponsorowany ---


ReklamaBaner reklamowy - orange
Reklama
Reklama
Kawalerka 29 m²–świetna lokalizacja i niski czynsz Cena: 215000 PLNSprzedam przytulną kawalerkę o powierzchni 29 m², zlokalizowaną na I piętrze w budynku przy ul. Dąbrowskiego w Zamościu. To mieszkanie ma wszystko, czego trzeba do komfortowego życia – albo jako gotowy już lokal pod wynajem. Układ mieszkania- Salon- Kuchnia- Łazienka z WC- Przedpokój  Dlaczego warto Lokalizacja – mieszkanie znajduje się niedaleko ważnej jednostki wojskowej, co zapewnia stały popyt na najem. Dobry dojazd i bliskość punktów usługowych.Niski czynsz – wspólnota, niskie koszty utrzymania – idealnie nadaje się pod inwestycję.Gotowy lokal pod wynajem / dla singla lub pary – kompaktowy metraż, prosty układ i lokalizacja gwarantują szybki najem. Dla kogo- Inwestorzy – szukasz mieszkania, które szybko wynajmiesz? To idealna opcja.- Singiel lub para – kompaktowa przestrzeń, minimalne koszty utrzymania, blisko centrum i atrakcyjnej infrastruktury.Zainteresowany? Zapraszam na prezentację, w trakcie której można zobaczyć potencjał nieruchomości.Bezpłatnie pomagamy w formalnościach związanych z uzyskaniem kredytu na zakup nieruchomości.Nasz doradca kredytowy bezpłatnie sprawdzi Twoją zdolność kredytową i przedstawi najlepsze oferty z ponad 10 banków.Posiadasz podobną nieruchomość? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji – odpowiemy na pytania dotyczące ceny, procesu sprzedaży oraz możliwości poprawy atrakcyjności oferty.Oferujemy również:•⁠ ⁠Pośrednictwo w kupnie, sprzedaży oraz najmie nieruchomości•⁠ ⁠Pomoc w sprzedaży nieruchomości o skomplikowanej sytuacji prawnej•⁠ ⁠Rzetelne oceny wartości nieruchomości•⁠ ⁠Uzyskanie świadectwa energetycznegoNie zwlekaj – zadzwoń już dziś! Tomasz JuszczakDoradca ds. nieruchomościtel. 504 288 990e-mail: [email protected]ółnoc Nieruchomości ZamośćData dodania ogłoszenia: 03.12.2025Kawalerka 29 m²–świetna lokalizacja i niski czynsz
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Cena: Do negocjacjiKoniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/Data dodania ogłoszenia: 02.12.2025Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat
ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KapralTreść komentarza: No tak. Przeciez on sie do wojska nie nadaje, zresztą podobno żona go bije... Taka władza w Chrubieszowie!Data dodania komentarza: 13.12.2025, 23:13Źródło komentarza: Hrubieszowscy zwiadowcy uczą bezpieczeństwa. Ty wybierasz terminAutor komentarza: AmenTreść komentarza: To może dobrze, że coś o gminie dobrze piszą. Miernoty kończą z opaskami czarnymi na oczach. Hejterzy niech się zaangażują w coś bardziej sensownego no ich oblicze właśnie widać w komentarzach. Onuca i dno społeczne.Data dodania komentarza: 13.12.2025, 22:49Źródło komentarza: Artysta fotografik i społecznik. Marek Ryś, kolejnym bohaterem cyklu „Pasjonaci z Gminy Trzeszczany”Autor komentarza: asdasdTreść komentarza: Skierowanie do Radecznicy gdzieś zapodziałeś?Data dodania komentarza: 13.12.2025, 22:32Źródło komentarza: Nowy samochód bojowy dla OSP KSRG Tyszowce! [ZDJĘCIA]Autor komentarza: RODZICTreść komentarza: A może tak posłom i senatorom zmniejszyć dochody o połowę zlikwidować kilometrówki zmniejszyć na biura poselsko- senatorskie podróże zagraniczne ograniczyć kadencyjność nie szukać oszczędności u biednych Polaków komuna wracaData dodania komentarza: 13.12.2025, 21:07Źródło komentarza: Lewica chce ratować ochronę zdrowia podatkiem tłuszczowymAutor komentarza: Czekam na mieszkanieTreść komentarza: Kup sobie tą na starozamojskiej - jeszcze większa i tańsza. Jak tak dalej pójdzie to DPS- y trzeba będzie w TL stawiać , bo młodych nie uświadczysz… równia pochyłaData dodania komentarza: 13.12.2025, 18:42Źródło komentarza: Budowa czynszówek w Tomaszowie Lubelskim pod znakiem zapytania. SIM chce innej działkiAutor komentarza: Obserwator .Treść komentarza: Dajcie Narodowi wódki ochlaptusom się wszystko podoba i narzekać przestaną .Data dodania komentarza: 13.12.2025, 18:30Źródło komentarza: Masłomęcz: Minister rozmawiała z rolnikami pod Hrubieszowem
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama