Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 09:25
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Gm. Ulhówek: Siedemdziesiątka OSP z Wasylowa Wielkiego

Ochotnicza Straż Pożarna w Wasylowie Wielkim świętowała 70. rocznicę powstania swojej jednostki. W ramach prezentu wielu druhów otrzymało medale. Do tego strażakom uroczyście przekazano nowiutki, warty blisko miliona samochód bojowy marki MAN 13-290.
OSP Wasylów Wielki należy do KSRG. Jednostce na pewno przyda się taki samochód.
OSP Wasylów Wielki należy do KSRG. Jednostce na pewno przyda się taki samochód.

Jednostka OSP Wasylów Wielki powstała w 1954 roku. Założyli ją Józef Mucha (został pierwszym prezesem), Michał Ożga (naczelnik) i Mikołaj Mróz (sekretarz). Stowarzyszenie liczyło 10 członków. Skarbnikiem był druh Michał Jaśków. Od tamtego czasu w jednostce wiele się zmieniło. Wielu druhów odeszło, wielu też przybyło.

Obecnie OSP Wasylów Wielki działa w strukturach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Ma 34 członków, w tym 3 kobiety. Najstarszy strażak (honorowy) ma 89 lat, a najmłodszy 17 lat. Do udziału w akcjach jest uprawnionych 18 ratowników, z czego 4 posiada kwalifikacje ratowników medycznych. W zarządzie tej straży są: prezes druh Łukasz Mucha, naczelnik druh Janusz Myszkowski, zastępca naczelnika druh Dominik Jaśków, skarbnik druh Łukasz Lorek, sekretarz druh Damian Nizioł, gospodarz druh Sebastian Matysiak.

Podczas obchodów 70-lecia doceniono zasłużonych strażaków.

Przy okazji święta 70-lecia OSP Wasylów Wielki prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Tomaszowie Lubelskim – druh Stanisław Kielech wręczył zasłużonym strażakom medale (otrzymali je też druhowie z innych jednostek).

Odznakę „Wzorowy Strażak” otrzymali: Daniel Pardus, Paweł Jaśków, Patryk Matysiak, Bartłomiej Kolbuch, Weronika Fedorowicz i Magdalena Myszkowska Magdalena (wszyscy z OSP Wasylów); Wojciech Kawalec, Stanisław Gontarski, Przemysław Dziedzic, Piotr Greszta, Łukasz Teterycz, Marek Żarski (wszyscy z OSP Ulhówek).

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Lubelskiego w Lublinie Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa dostali: Łukasz Mucha (OSP Wasylów), Marek Kolbuch – OSP Wasylów i Łukasz Kłębek (OSP Rzeplin), Marek Dąbrowski (OSP Ulhówek). 

Srebrny Medal odebrali: Łukasz Lorek, Piotr Lorek, Tomasz Mucha, Dominik Jaśków, Damian Nizioł, Rafał Fedorowicz – z jednostki OSP Wasylów; Kamil Buchta, Łukasz Mołdoch i Mateusz Piękny – z OSP Ulhówek.

Brązowy Medal przyjęli: Wojciech Kolbuch, Maciej Korga, Sebastian Matysiak, Piotr Pardus, Grzegorz Skoczylas i Wojciech Wożniak (OSP Wasylów); Maciej Gruszecki i Ryszard Żarski (OSP Ulhówek).

Odznaczono też druhów-jubilatów za wysługę lat. I tak za służbę ludziom przez 55 lat odznakę dostali: Jan Mucha, Jan Jaśków, Teodor Fedorowicz. Za wysługę 50 lat – Zbigniew Ożga. Za wysługę 45 lat: Tadeusz Kolbuch, Tadeusz Sachajko, Józef Lorek, Franciszek Lorek i Marian Lorek. Za 40 lat wysługi odznakę otrzymał Andrzej Celiński, za 35 lat: Czesław Bałkota, Andrzej Żuk, Janusz Myszkowski, Wiesław Mucha, za 30 lat – Ryszard Mucha, za 25 lat – Marek Kolbuch, Tomasz Mucha. Odznaczenia dostali też: Łukasz Mucha, Dominik Jaśków, Rafał Fedorowicz, Łukasz Lorek i Piotr Lorek – za wysługę 20 lat; Wojciech Kolbuch, Grzegorz Skoczylas, Damian Nizioł – za wysługę 15 lat; Wojciech Wożniak, Maciej Korga, Piotr Pardus, Sebastian Matysiak, Patryk Matysiak, Paweł Jaśków, Magdalena Myszkowska i Weronika Fedorowicz – za wysługę 10 lat.

Spotkanie sprawiło druhom tym większą radość, że oficjalnie przejęli swój nowy samochód ratowniczy. MAN kosztował prawie 966 tysięcy złotych. 400 tys. zł na zakup wozu przekazał Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie. 565 tys. 550 złotych dołożyła gmina Ulhówek.

Po części oficjalnej, nie mogło zabraknąć biesiady. Był wspólny obiad, a potem tańce i dobra zabawa w miłym towarzystwie.

Czytaj też:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama Baner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Totalna Treść komentarza: Komuna wiecznie żywa jak widać z wpisów Data dodania komentarza: 22.06.2026, 08:04 Źródło komentarza: Wrzucisz butelkę, a pieniądze pojawią się na karcie. Rewolucja w systemie kaucyjnym Autor komentarza: Haha Treść komentarza: Pytanie retoryczne jaki starosta mieszka w Prechoryłym hahaaaaaaaaaaa Data dodania komentarza: 22.06.2026, 08:02 Źródło komentarza: Prawie 2 mln zł dla gminy Mircze na przebudowę drogi w Prehoryłem Autor komentarza: asdd Treść komentarza: Likwidacja świateł na skutek budowy w wielu wypadkach niepotrzebnych i bardzo kosztownych rond to ogromny błąd. W zasadzie, kto ma pierwszeństwo na rondzie - i tutaj robi się ciekawie i absurdalnie. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 23:52 Źródło komentarza: Zamość: Radni alarmują: „Znikające pasy” i przejście wymagające „zeza rozbieżnego” Autor komentarza: JAN Treść komentarza: Takich mankamentów w Zamościu jest ogrom np. przejście na ul Ogrodowa wejście za rogu budynku prosto na przejście to tylko jeden przykład a jest ich mnóstwo za taki stan rzeczy odpowiedzialność ponoszą władze miasta planiści i inne służby którzy co dzień widzą a nie reagują gdzie są wybrani radni z miasta Data dodania komentarza: 21.06.2026, 15:56 Źródło komentarza: Zamość: Radni alarmują: „Znikające pasy” i przejście wymagające „zeza rozbieżnego” Autor komentarza: ZMC Treść komentarza: Nie wstyd tam zatwierdzać pro rosyjskie komentarze?! Data dodania komentarza: 21.06.2026, 14:22 Źródło komentarza: Strzały, śledztwo i zatrzymanie. Kulisy akcji służb po zabójstwie Rosjanina Autor komentarza: 2zł. Treść komentarza: na karcie TV Republika. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 14:17 Źródło komentarza: Wrzucisz butelkę, a pieniądze pojawią się na karcie. Rewolucja w systemie kaucyjnym
Reklama
Reklama
Reklama