Uroczystość odbyła się 11 października. Inaugurację roku akademickiego rozpoczęto uroczystą mszą świętą w kościele św. Katarzyny w Zamościu, natomiast główne uroczystości inauguracyjne odbyły się w sali widowiskowej Zamojskiego Domu Kultury.
– Tak jak historyczna Akademia Zamojska, współczesna Akademia jest miejscem, gdzie każdy bez względu na status i sytuację materialną ma możliwość rozwoju i zdobycia wyższego wykształcenia – powiedział rektor AZ dr hab. Paweł Skrzydlewski. – Jako uczelnia państwowa oferujemy bezpłatne studia stacjonarne. Studenci mogą również skorzystać z szerokiego wachlarza pomocy finansowej, czy to w postaci stypendiów, czy też bardzo taniego i wygodnego miejsca w akademiku. Tego nie może zaoferować studentom wiele bardzo dużych uczelni w kraju, mających swoje siedziby w metropoliach.
Rektor podzielił się też dobrą wiadomością: uczelnia otrzymała zgodę na uruchomienie w przyszłym roku akademickim nowych kierunków studiów: 5-letnich, jednolitych studiów magisterskich na kierunku fizjoterapia oraz 3-letnich studiów licencjackich na kierunku ratownictwo medyczne.
W uroczystej immatrykulacji, czyli ślubowaniu studentów I roku i przyjęcie ich w poczet społeczności akademickiej udział wzięli przedstawiciele wszystkich kierunków studiów na Akademii Zamojskiej: bezpieczeństwo narodowe, filologia angielska, finanse i rachunkowość, informatyka, logistyka, mechanika i budowa maszyn, pedagogika, pielęgniarstwo, położnictwo, prawo, rynek sztuki i zarządzanie w kulturze, turystyka i rekreacja.
– Na naszej uczelni każdy student bez wyjątku jest traktowany jak osoba – powiedziała przewodnicząca Rady Samorządu Studenckiego AZ Wiktoria Puzio, która pogratulowała młodszym kolegom decyzji i wyboru uczelni. – Jesteś tutaj kimś, jesteś traktowany jak człowiek z imienia i z nazwiska, ponieważ twój numer w indeksie widnieje tylko na legitymacji i w dokumentach.
Wykład inauguracyjny pt. „Czy Akademia Zamojska powinna kształcić ludzi honoru?” wygłosił prof. dr hab. Mirosław Lenart z Uniwersytetu Opolskiego. W imieniu ministra edukacji i nauki czek na kwotę 2 mln zł przekazał na ręce rektora AZ poseł Sławomir Zawiślak. Wydarzenie uświetnił występ zespołu Fletnia Pana z Włodawy.
W roku akademickim 2023/24 w Akademii Zamojskiej studia rozpoczęło ponad pół tysiąca studentów pierwszego roku studiów magisterskich, licencjackich i inżynierskich.

![Uroczysta gala z okazji 30. rocznicy utworzenia Związku Gmin Lubelszczyzny [GALERIA ZDJĘĆ] Uroczysta gala z okazji 30. rocznicy utworzenia Związku Gmin Lubelszczyzny [GALERIA ZDJĘĆ]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2025/12/17/sm-4x3-uroczysta-gala-z-okazji-30-rocznicy-utworzenia-zwiazku-gmin-lubelszczyzny-galeria-zdjec-1765968180-16.jpg)
![The Voice of Głowacki - IX Przesłuchania w Ciemno za nami [GALERIA ZDJĘĆ] The Voice of Głowacki - IX Przesłuchania w Ciemno za nami [GALERIA ZDJĘĆ]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2025/12/17/sm-4x3-the-voice-of-glowacki-ix-przesluchania-w-ciemno-za-nami-galeria-zdjec-1765968608-35.jpg)
![Przedstawiciele Lubelszczyzny w Radzie Rolnictwa przy Prezydencie RP [ZDJĘCIA] Przedstawiciele Lubelszczyzny w Radzie Rolnictwa przy Prezydencie RP [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2025/12/17/sm-4x3-przedstawiciele-lubelszczyzny-w-radzie-rolnictwa-przy-prezydencie-rp-zdjecia-1765967904-14.jpg)












![Lubelskie: Śmiertelne potrącenie 84-latki. Kierujący busem nie ustąpił pierwszeństwa [WIDEO] Tragicznie zakończyło się potrącenie pieszej na drodze krajowej numer 17.](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/articles/sm-4x3-smiertelne-potracenie-84-latki-w-suchodolach-wideo-1765537122.jpg)






Napisz komentarz
Komentarze