Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 14:32
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Tomaszów Lubelski – Warszawie. W 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Mieszkańcy Tomaszowa Lubelskiego uczcili pamięć o Powstaniu Warszawskim. 1 sierpnia wspólnie z chórem Tomaszowiacy śpiewali powstańcze pieśni i słuchali o historii. Delegacje pod pomnikami złożyły symboliczne wieńce.
1 sierpnia również w Tomaszowie Lubelskim uczczono pamięć o Powstaniu Warszawskim. W parku miejskim śpiewano (nie)zakazane piosenki. Przygrywał chór Tomaszowiacy.
1 sierpnia również w Tomaszowie Lubelskim uczczono pamięć o Powstaniu Warszawskim. W parku miejskim śpiewano (nie)zakazane piosenki. Przygrywał chór Tomaszowiacy.

Autor: Urząd Miasta Tomaszów Lub./Fb

W tym roku mija 79 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego – heroicznego i dramatycznego zrywu ludzi, którzy „chcieli być wolni i wolność chcieli sobie zawdzięczać”.

„31 lipca 1944 r. ok. godz. 18.00 dowódca Armii Krajowej, gen. dyw. Tadeusz Komorowski <>, wydał rozkaz do rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Zaraz po decyzji generała pułkownik Antoni Chruściel udał się na ul. Filtrową 68, gdzie znajdowała się zakonspirowana kancelaria komendy Okręgu Warszawa AK. Tam ok. godz. 19.00 podpisał rozkaz mobilizacyjny dla podległych mu oddziałów. Każdy z egzemplarzy – częściowo zaszyfrowany – zaadresowano do konkretnego odbiorcy” – czytamy relację z przedednia wybuchu powstania w artykule Rafała Brodackiego, pracownika Działu Historycznego Muzeum Powstania Warszawskiego.

Rozkaz został natychmiast przekazany łącznikom. Musiał dotrzeć do ok. 55 tys. żołnierzy – bo tylu służyło na terenie 8 obwodów Okręgu Warszawa AK, obejmujących tereny Śródmieścia, Żoliborza, Woli, Ochoty, Mokotowa, Pragi oraz Okęcia i powiatu warszawskiego. To nie było łatwe zadanie. Wielu żołnierzy dowiedziało się o mobilizacji dopiero 1 sierpnia przed godziną „W”, czyli 17, a nawet po czasie. Niemniej jednak Warszawa stanęła do walki. Walczyła samotnie przez 63 dni, aż do kapitulacji. Poniosła ogromne straty. Czy było warto? „Od nas zależy, czy było warto” – można odpowiedzieć hasłem spotu przygotowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

O tym symbolu polskiego oporu wobec niemieckiego okupanta corocznie pamięta cała Polska. A w obchody rocznicy wybuchu Powstania (w tym roku pod hasłem „Miłość istnieje zawsze”) włączają się wszystkie miasta i miasteczka. Tomaszów Lubelski także je zorganizował.

1 sierpnia kombatanci, władze miasta i powiatu, rekonstruktorzy złożyli wieńce i zapalili znicze pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej w Tomaszowie, przy którym wartę honorową pełnili Strzelcy JS 2019. O godz. 17 w parku rozpoczął się koncert. Z chórem „Tomaszowiacy” wspólnie śpiewano pieśni powstańcze. Pomiędzy (nie)zakazanymi piosenkami Helena Parol recytowała wiersze. Zwięzłą historię powstania przypomniała wiceburmistrz Renata Miziuk. Na koniec zaśpiewano „Rotę”.

Zainteresowanych historią Powstania Warszawskiego odsyłamy do nowo powstałej trasy turystycznej opracowanej przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków. Jest ona dostępna w aplikacji MonumetApp. Na szlaku są 63 lokalizacje, gdzie „śladów Powstania można wręcz dotknąć”.

A  mieszkańców powiatu tomaszowskiego informujemy też, że 13 sierpnia będzie Piknik historyczny "Nasza Tożsamość - Nasza Niepodległość" – od godz. 12 przy Muzeum Regionalnym im. dr. Janusza Petera przy ulicy Wyspiańskiego 8b w Tomaszowie Lubelskim. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama Baner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: FRANEk Treść komentarza: Bardzo dobrze Panie Prezydencie Nawrocki !!!popieram ja i zdecydowana większość Polaków dla których to Polska jest najwazniejszaZarówno Zełeński który odniósł się do Polaków i Polski obelzywie jak i inni tutaj wymienieni na tak wielkie odznaczenia polskie na pewno nie zasłuzyli! Data dodania komentarza: 22.06.2026, 14:04 Źródło komentarza: Prezydent Nawrocki odebrał Zełenskiemu Order Orła Białego. "Nie można czcić ludobójców" Autor komentarza: Z Treść komentarza: Jak będą się z nim tak cackać, to raczej nie zdążą go posadzić zanim kogoś zabije. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 13:42 Źródło komentarza: Trzeszczany: Jaguarem taranował radiowóz. Grozi mu wieloletnie więzienie Autor komentarza: moja rada Treść komentarza: tylko zacytuje co niedawno powiedział były premier Miler Wole byc ruską onucą niz banderowskim pampersem Do takich i jak ZMC JanekDamian Emeryt i podobni do których nie dociera jak wielkim zagrożeniem jest banderowska Ukraina Data dodania komentarza: 22.06.2026, 10:53 Źródło komentarza: Strzały, śledztwo i zatrzymanie. Kulisy akcji służb po zabójstwie Rosjanina Autor komentarza: uspokójcie się Treść komentarza: Masz rację, pamiętajmy też o Burym, o Łupaszko ale " NIE ROZPAMIĘTUJMY!!!!!! bo to nikomu nie służy, chyba ,że "brunatnym". Data dodania komentarza: 22.06.2026, 10:28 Źródło komentarza: Zamość: Modlili się za pomordowanych na Wołyniu Autor komentarza: Totalna Treść komentarza: Komuna wiecznie żywa jak widać z wpisów Data dodania komentarza: 22.06.2026, 08:04 Źródło komentarza: Wrzucisz butelkę, a pieniądze pojawią się na karcie. Rewolucja w systemie kaucyjnym Autor komentarza: Haha Treść komentarza: Pytanie retoryczne jaki starosta mieszka w Prechoryłym hahaaaaaaaaaaa Data dodania komentarza: 22.06.2026, 08:02 Źródło komentarza: Prawie 2 mln zł dla gminy Mircze na przebudowę drogi w Prehoryłem
Reklama
Reklama
Reklama