Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 18 marca 2026 19:43
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Egzamin ósmoklasisty 2023. Terminy, zasady, czas trwania

Nie można go nie zdać, ale trzeba go zdawać. Przed uczniami ostatnich klas szkół podstawowych egzamin ósmoklasisty.

To egzamin kończący naukę w szkole podstawowej. Musi do niego podejść każdy uczeń, który chce sfinalizować ten etap edukacji. 

Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. To oznacza, że nawet jeżeli ktoś otrzyma 0 punktów, to i tak kończy podstawówkę. Jednak od liczby punktów (plus te ze świadectwa) zależy, do jakiej szkoły i klasy ponadpodstawowej się dostanie. Im więcej punktów, tym większa szansa na najlepszą szkołę.

Kumulacja roczników: walka o miejsce

A to w 2023 roku bardzo ważne, bo – tak jak w 2022 – mamy kumulację roczników. Chętnych do szkół ponadpodstawowych będzie dwa razy więcej niż zazwyczaj.

Wystarczy sobie przypomnieć ubiegły rok szkolny, żeby zrozumieć, z jakimi problemami znowu będą się mierzyć absolwenci podstawówek. Miejsce w szkołach będzie dla każdego ucznia, ale nie zawsze uda się dziecku dostać do tej wybranej. Przez większą niż zwykle konkurencję.

I jeszcze jedna ważna kwestia. Jeżeli ktoś nie przystąpi do egzaminu, będzie musiał powtarzać VIII klasę.

Egzamin przeprowadzany jest wyłączenie w formie pisemnej.

Egzaminie ósmoklasisty 2023 – przedmioty

  • Język polski, 
  • matematyka, 
  • język obcy nowożytny.

Językiem obcym na egzaminie może być:

  • język angielski,
  • język francuski,
  • język hiszpański,
  • język niemiecki,
  • język rosyjski,
  • język włoski.

Egzamin ósmoklasisty 2023 r. – terminy

Potrwa 3 dni. Każdego dnia uczeń przystąpi do egzaminu z jednego przedmiotu. Egzamin rozpoczyna się w całej Polsce w tym samym czasie: o godzinie 9:00.

  • Język polski – 23 maja (wtorek),
  • matematyka – 24 maja (środa),
  • język obcy – 25 maja (czwartek).

Są także terminy dodatkowe. Ale nie jest to – jak w przypadku matury – poprawka, bo tego egzaminu nie można poprawić. Z terminu dodatkowego można skorzystać tylko w wyjątkowych okolicznościach. 

Może to zrobić uczeń, który:

  • z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpił do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym może;
  • przerwał lub któremu przerwano i unieważniono egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym z przyczyn losowych lub zdrowotnych;
  • któremu dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej lub dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej unieważnił egzamin z danego przedmiotu lub przedmiotów.

Terminy dodatkowe:

  • język polski – 12 czerwca (poniedziałek),
  • matematyka – 13 czerwca (wtorek),
  • język obcy – 14 czerwca (środa).

Egzamin ósmoklasisty 2023 – czas trwania

W przypadku języka polskiego to 120 minut i 180 minut w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony. 

Z matematyki trwa 100 minut (150 minut przedłużony). 

Język obcy to 90 minut (135 minut przedłużony).

Prawo do wydłużenia czasu mają m.in. uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność. 

To także osoby posiadające orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania. 

Na tej liście są także osoby posiadające opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, o specyficznych trudnościach w uczeniu się, w tym z dysleksją, dysgrafią, dysortografią, dyskalkulią.

I jeszcze jedna ważna uwaga: uczeń nie może mieć ze sobą telefonu, kalkulatora, maskotek. Powinien mieć wyłączenie czarny długopis lub pióro i linijkę. Nie można opuszczać sali podczas egzaminu (dopuszczalne tylko w wyjątkowych sytuacjach).

Egzaminu ósmoklasisty 2023 – wyniki

Wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 3 lipca i opublikowane na stronie wyniki.edu.pl

Uwaga, każdy uczeń otrzyma w szkole login i hasło do logowanie się na tej stronie.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: puknijcie sięTreść komentarza: Widzę po komentarzach ,że wszyscy tu są znawcami, historykami, specjalistami, ekspertami w każdej dziedzinie, nawet jeśli ich nie było na świecie jeszcze to już wszystko wiedzą najlepiej.Data dodania komentarza: 18.03.2026, 10:40Źródło komentarza: Grabowiec tablicą pamiątkową uczcił ofiary akcji ReinhardtAutor komentarza: Miejscowy .Treść komentarza: Ciemnoto klasy O .Data dodania komentarza: 18.03.2026, 09:56Źródło komentarza: Pani wójt na medal. Monika Podolak doceniona przez Wojewodę LubelskiegoAutor komentarza: Emeryt.Treść komentarza: Ciemnoto propagandy widac po Tobie kto Cie zrobil nieuku z pod ciemnej gwiazdy . BRAWO- nieudaczniku.Data dodania komentarza: 18.03.2026, 09:54Źródło komentarza: Coraz mniejsze braki kadrowe w policji. Rośnie zainteresowanie służbąAutor komentarza: Lublin.Treść komentarza: Dziurę nieuku zrobili Twoi mafiozi ktorzy rzadzili blaznie przez 8- lat i nie moga pogodzić sie teraz tym gdyż brakuje im wypasionego koryta . Ale widac po Tobie ze jestes ofiara sekty i piszesz trzy po trzy . Sieroto!Data dodania komentarza: 18.03.2026, 09:44Źródło komentarza: Kto zrobi najpiękniejsze palmy w powiecie tomaszowskim? Bełżec ogłasza konkursAutor komentarza: Emerytka.Treść komentarza: Śmieszny jest Ten czlowiek na tym zdjęciu .Data dodania komentarza: 18.03.2026, 09:18Źródło komentarza: Były prezydent Zamościa Andrzej Wnuk komentuje kontrolę NIK i sprawę zaginionej teczkiAutor komentarza: Klaudiusz 35.Treść komentarza: Frajerem idioto jestes Ty z pod budki z piwem ochlaptusie PiSuaru.Data dodania komentarza: 18.03.2026, 09:13Źródło komentarza: Znaleziono fragmenty niezidentyfikowanego obiektu. Sprawą zajmuje się Żandarmeria Wojskowa
Reklama
Reklama
Reklama