Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 29 września 2022 06:31
Reklama

Gm. Horodło: 6 lat mija od afery ze śmieciami w Strzyżowie. Odpady dalej tam są!

Od ujawnienia głośnej na całą Polskę afery śmieciowej w Strzyżowie mija dokładnie 6 lat, a do tej pory skazano prawomocnie tylko jedną osobę. Jedynym skazanym jest były dyrektor Wydziału Zasobów Naturalnych i Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Hrubieszowie. Wciąż trwają procesy, w których na ławach zasiadają oskarżeni o składowanie śmieci w nielegalnym wyrobisku śmieci oraz troje policjantów oskarżonych o niedopełnienie obowiązków. Gmina Horodło prowadzi postępowanie administracyjne i domaga się usunięcia odpadów z okolic obszaru chronionego Natura 2000.
Gm. Horodło: 6 lat mija od afery ze śmieciami w Strzyżowie. Odpady dalej tam są!
W trakcie śledztwa ustalono, że na terenie wyrobiska w Strzyżowie co najmniej 42 pojazdy ciężarowe wyładowały niesegregowane odpady komunalne.

Ta bulwersująca od kilku lat sprawa wyszła na jaw w połowie 2017 r., gdy za ciężarówkami wypełnionymi odpadami do Strzyżowa trafili również reporterzy stacji telewizyjnej TVN. Wcześniej wyrobisko piasku kontrolowali urzędnicy ze Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie w asyście policji, ale do śmieci ukrytych w wyrobisku nikt nie potrafili dotrzeć. Dopiero ponad miesięczne dziennikarskie śledztwo TVN w sprawie śmieciowej mafii ujawniło porażającą prawdę o tym, co ukryto w nielegalnym wyrobisku piasku w Strzyżowie.

W sierpniu 2017 r. po emisji programu "Uwaga" do dawnej kopalni piasku wkroczyli prokuratorzy, inspektorzy sanitarni, policja i strażacy. Koparkami przekopano wyrobisko, by sprawdzić, jak wielkie są pokłady śmieci zwiezionych do Strzyżowa. W dołach inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie znaleźli przemieszane śmieci. Prokuratora zdecydowała, że kompleksowym oględzinom zostanie poddany cały ponad 3-hektarowy teren dawnego wyrobiska. Jednocześnie wszczęła śledztwo w kierunku składowania odpadów i substancji, które mogą zagrażać życiu i zdrowiu wielu osób lub spowodować znaczne szkody w środowisku.

Oskarżeni z Łańcuta sądzeni w Rzeszowie

W trakcie śledztwa ustalono, że na terenie wyrobiska w Strzyżowie co najmniej 42 pojazdy ciężarowe wyładowały niesegregowane odpady komunalne. Śledczy ustalili właścicieli tych pojazdów i przesłuchali kierowców. Przeanalizowano dokumenty finansowe i rachunki bankowe spółki Krusz Piask z Leżajska. Powołano biegłego, który oszacował, jaką korzyść majątkową uzyskała spółka na nielegalnym składowaniu śmieci w Strzyżowie.

W lipcu 2019 r. Prokuratura Okręgowa w Zamościu przedstawiła zarzuty dziewięciorgu podejrzanym. Sześcioro z nich: Wioletta L.-N., Wanda L., Adam F., Bartłomiej M., Paweł D. i Mariusz D są to osoby pracujące na rzecz różnych podmiotów, które zwoziły odpady komunalne do Strzyżowa. To pracownicy firm, które zajmują się zagospodarowaniem odpadów komunalnych. Wioletcie L.-N., prezesowi spółki Krusz Piask z Leżajska, zarzucono dopuszczenie do składowania i przetwarzania zmieszanych niesegregowanych odpadów komunalnych w Strzyżowie i poświadczanie nieprawdy w dokumentacji. Sąd zastosował wobec podejrzanej tymczasowy areszt. A wobec pozostałych podejrzanych zastosowano dozór policji, zakaz opuszczania kraju i poręczanie majątkowe (od 10 do 20 tys. zł). Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 12 lat pozbawienia wolności. Akt oskarżenia skierowano do Sądu Rejonowego w Hrubieszowie. Ten wyłączył się z prowadzenia czynności procesowych i sprawę przekazał do rozpoznania przez Sąd Rejonowy w Rzeszowie.

Urzędnik starostwa skazany prawomocnie  

Jedyną prawomocnie skazaną osobą w tej sprawie jest były dyrektor Wydziału Zasobów Naturalnych i Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Hrubieszowie. Pod koniec grudnia 2019 r. Prokuratura Okręgowa w Zamościu zarzuciła Tadeuszowi B. dopuszczenie się trzech przestępstw. Chodzi o niedopełnienie obowiązków, nieprzeprowadzenie szczegółowej kontroli procesu składowania odpadów na działkach w Strzyżowie i niepodjęcie działań, które zmusiłyby firmę zajmującą się rekultywacją tamtych terenów do zaniechania działań, które zagrażały życiu i zdrowiu ludzi, a także mogły spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza, gleby i zniszczenie środowiska w znacznych rozmiarach. Kolejne dwa zarzuty dotyczyły składania fałszywych zeznań w toku dwóch śledztw nadzorowanych przez Prokuraturę Okręgową. Pierwsze w sprawie nielegalnego składowiska odpadów w Strzyżowie, a drugie dotyczyło niedopełnienia obowiązków przez pracowników Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie.

– Niedopełnienie obowiązków polegało na nieprzeprowadzeniu szczegółowej kontroli procesu składowania odpadów i niepodjęciu działań mających na celu wezwanie do zaniechania naruszeń. Pracownik starostwa działał tym samym na szkodę interesu publicznego. Dopuścił do dalszego składowania nielegalnych odpadów, co mogło zagrażać życiu i zdrowiu ludzi, spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza, powierzchni ziemi oraz zniszczenie w świecie roślinnym i zwierzęcym w znacznych rozmiarach – poinformował nas Artur Szykuła, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Zamościu.

Tadeusz B. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień. 24 grudnia 2019 r. akt oskarżenia przeciwko Tadeuszowi B. wpłynął do Sądu Rejonowego w Hrubieszowie. Wyrok przed sądem pierwszej instancji zapadł w 2020 r. Tadeusz B. został uznany za winnego. Sąd w Hrubieszowie skazał go na karę 3 tys. grzywny. Po apelacji sąd drugiej instancji uznał winę Tadeusza B. tylko w zarzucie dotyczącym niemyślnego dopuszczenia do nieodpowiedniego postępowania z odpadam i zasądził mu karę 1,5 tys. zł grzywny.               .

Policjanci nadal się procesują

Śmieciowa afera w Strzyżowie przysporzyła również problemów trójce policjantów z Wydziału Prewencji w Komendzie Powiatowej Policji w Hrubieszowie. Prokuratura Rejonowa w Tomaszowie Lub. prowadziła śledztwo dotyczące nielegalnego wysypiska śmieci w Strzyżowie, a troje policjantów z Hrubieszowa było podejrzewanych o niedopełnienie obowiązków. Śledczy zarzucili im m.in. to, że niewłaściwie prowadzili postępowanie wyjaśniające, a w sprawie nielegalnego wysypiska śmieci nie zostały wykorzystane wszystkie możliwości dowodowe. Tuż przed zakończeniem tego śledztwa czynności przejęła Prokuratura Okręgowa w Zamościu. Policjanci usłyszeli zarzuty niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień, czym spowodowali działanie na szkodę interesu publicznego. Troje policjantów nie przyznało się do winy.

– Wezwani na miejsce policjanci wylegitymowali osoby wysypujące śmieci, ale zaniechano przesłuchania świadków, nie wystąpiono o informację do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska ani nie skierowano o wniosku o ukaranie. W efekcie miejsce zrzucenia śmieci przysypano ziemią – poinformowano nas w Prokuraturze Okręgowej w Zamościu.

W marcu 2020 r. akt oskarżenia dotyczący trojga policjantów z Wydziału Prewencji KPP w Hrubieszowie skierowano do tamtejszego Sądu Rejonowego. A Sąd w Hrubieszowie wyłączył się z rozpoznania tej sprawy i przesłał akta do Sądu Rejonowego w Krasnymstawie.

Gmina Horodło do tej pory prowadzi postępowanie administracyjne w sprawie śmieci, które wciąż wypełniają dawne wyrobisko piasku w Strzyżowie. Urzędnicy z Horodła na bieżąco śledzą proces karny w Rzeszowie, gdzie na ławie oskarżonych zasiadają obwinieni o zwiezienie i ukrycie odpadów oraz fałszowanie dokumentów. Od maja tego roku w Urzędzie Gminy w Horodle trwa kontrola gospodarki odpadami w tej gminie prowadzona przez Najwyższą Izbę Kontroli. 

– Na razie nie wiemy, jakie są wyniki tej kontroli, jeszcze nie otrzymaliśmy protokołu pokontrolnego – poinformował nas Grzegorz Jeżyna, sekretarz gminy Horodło. 

A póki co zawartość ponad 40 naczep tirów z odpadami komunalnymi z całej Polski wciąż wypełnia dawną nielegalną kopalnię piasku w Strzyżowie. 

Więcej interesujących informacji znajdziesz na stronie głównej Kroniki Tygodnia.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
kresowiak 01.09.2022 21:03
Toż te śmieci zrzucali z samolotów tak mówił pewien urzędnik zaufany Józefa K.

matka ziemia 31.08.2022 13:15
Niech się wypowie w tej sprawie Pan Józef K z zeteselu i Pani Aneta K z SolPol.

Z komuny ideologicznej w towarzysko - rodzinno - koleżeńskie układy 30.08.2022 20:52
Krzysjek Sąd jest sądem a prokuratura prokuraturą, Kogo chcesz rozliczać ? I ty rozliczysz jak to działa w granicach prawa na którym sie zna ? To - nie powiem ze mafia - ale za mały nadzór nad tym jest społeczny. Może by tak w wyborach wybierać prezesów NIK. NSA. SN Itd itp

mam to w D...pie niech strzyżów sie martwi kogo wybiera 30.08.2022 20:45
Nie moje wody gruntowe, nie mój smród, i nie moje choroby nowotworowe bo nie wiadomo jaki tam syf zakopany. Całe szczęście w moje okolice zaden z tych dekli nie jest władny , chociaż to najbliższe okolice Hrubieszowa

Krzysjek 29.08.2022 19:45
Czas najwyższy rozliczyć sprawiedliwe sądy za działanie w tej sprawie dalej przy korycie PSL jest pan Kuropatwa

Temida 29.08.2022 15:54
A ci co byli na stołkach dalej tam są hahaha. Taka zmiana na lepsze ze prokuratura za gufno ścija jakieś anty banderowskie wpisy a tych co zorobili sie na zatruwaniu ludzi nie widzi

Pijany po dożynkach 29.08.2022 11:41
Pozdrawiam radnego powiatu Augustynka z gm. Horodło. Mam nadzieję, że mocno tyra jako członek zarządu aby usunąć śmieci.

Pamięć nie zawodzi 26.08.2022 16:57
A kto wówczas rządził powiatem czy nie Józef Kuropatwą obecny koalicjant Pani Anety Karpiuk z Solidarnej Polski.

ekolog 26.08.2022 13:41
smieci oczywiscie ekologiczne made in germany w ramach POmocy z UE

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: hadfaweyTreść komentarza: www.podchaser.com/lists/watch-fall-2022-fullmovie-free-online-on-streaming-107u2DMa5D www.podchaser.com/lists/watch-aftersun-2022-fullmovie-free-online-on-streaming-107u2DMr8D www.podchaser.com/lists/watch-barbarian-2022-fullmovie-free-online-on-streaming-107u2DMr8L www.podchaser.com/lists/watch-the-woman-king-2022-fullmovie-free-online-on-stream-107u2DMrCN www.podchaser.com/lists/watch-bullet-train-2022-fullmovie-free-online-on-streamin-107u2ESlsd www.podchaser.com/lists/watch-dragon-ball-super-super-hero-2022-fullmovie-free-o-107u2ESlwe www.podchaser.com/lists/watch-one-piece-film-red-2022-fullmovie-free-online-on-s-107u2ESlwg www.podchaser.com/lists/watch-top-gun-maverick-2022-fullmovie-free-online-on-str-107u2ET2va www.podchaser.com/lists/watch-avatar-remaster-re-release-2022-fullmovie-free-on-107u2ET2vd www.podchaser.com/lists/watch-avatar-remaster-re-release-2022-fullmovie-free-on-107u2ET2vf www.podchaser.com/lists/watch-dont-worry-darling-2022-fullmovie-free-online-on-s-107u2ET33u www.podchaser.com/lists/watch-brahmastra-part-one-shiva-2022-fullmovie-free-onli-107u2ET3GF www.podchaser.com/lists/watch-x-2022-fullmovie-free-online-on-streaming-107u2ET3GI www.podchaser.com/lists/watch-minions-the-rise-of-gru-2022-fullmovie-free-online-107u2ETKFC www.podchaser.com/lists/watch-the-invitation-2022-fullmovie-free-online-on-stream-107u2ETKFD www.podchaser.com/lists/watch-where-the-crawdads-sing-2022-fullmovie-free-online-107u2ETaxW www.podchaser.com/lists/watch-dio-dreamers-never-die-2022-fullmovie-free-online-107u2ETaxc www.podchaser.com/lists/watch-beast-2022-fullmovie-free-online-on-streaming-107u2ETb1h www.podchaser.com/lists/watch-thor-love-and-thunder-2022-fullmovie-free-online-o-107u2ETrsM www.podchaser.com/lists/watch-blonde-2022-fullmovie-free-online-on-streaming-107u2ETs4k www.podchaser.com/lists/watch-confess-fletch-2022-fullmovie-free-online-on-strea-107u2ETs4l www.podchaser.com/lists/watch-bros-2022-fullmovie-free-online-on-streaming-107u2ETsLI www.podchaser.com/lists/watch-clerks-3-2022-fullmovie-free-online-on-streaming-107u2ETsPK www.podchaser.com/lists/watch-the-silent-twins-2022-fullmovie-free-online-on-stre-107u2ETsPL pastebin.com/WAY8hG2T th.cpp.sh/6ll7y pastebin.com/Xhj5rCGk th.cpp.sh/9ckbj pastebin.com/JQG7S3Q2 th.cpp.sh/6qawvData dodania komentarza: 29.09.2022, 06:08Źródło komentarza: Miał ponad 3 promile, kierował traktorem i śpiewał [FILM]Autor komentarza: dooedTreść komentarza: https://www.grawi.com/Conifg/fortnite.html https://issuetracker.google.com/issues/249630869 https://issuetracker.google.com/issues/249630963 https://seacoral2021.com/Fortnite.html https://seacoral2021.com/bupgmobile.html https://seacoral2021.com/robux.html https://seacoral2021.com/netflix.html https://seacoral2021.com/CashApp.html https://seacoral2021.com/tiktok-coins.html seacoral2021.com/Xbox-Gift-Card.html https://issuetracker.google.com/issues/249581036 https://issuetracker.google.com/issues/249581034 https://issuetracker.google.com/issues/249583967 https://issuetracker.google.com/issues/249586849 https://issuetracker.google.com/issues/249591026 https://issuetracker.google.com/issues/249593451 https://issuetracker.google.com/issues/249594969 https://issuetracker.google.com/issues/249595648 https://issuetracker.google.com/issues/249596461 https://issuetracker.google.com/issues/249598127 https://issuetracker.google.com/issues/249600243 https://issuetracker.google.com/issues/249601709 https://issuetracker.google.com/issues/249604072 https://issuetracker.google.com/issues/249608143 https://issuetracker.google.com/issues/249606678 https://seacoral2021.com/Tiktok-Followers.html https://seacoral2021.com/FreeFire.htmlData dodania komentarza: 29.09.2022, 05:02Źródło komentarza: Zamość: 18-letnia zamościanka odpowie za kradzieżAutor komentarza: YyyTreść komentarza: Tępy chuj on trąbi aby ten typ się obudził nie widzisz że zasypiaData dodania komentarza: 29.09.2022, 01:31Źródło komentarza: Miał ponad 3 promile, kierował traktorem i śpiewał [FILM]Autor komentarza: jdher6Treść komentarza: https://github.com/webpodcast/cfsBHGD/blob/main/README.md https://gitlab.com/jemvut/qfmi8udg https://gitlab.uliege.be/J.Fays/simian-XML-filter/-/issues/99 https://t.co/W6bXYC9INR https://zenodo.org/communities/dkhgaytd/?page=1&size=20 https://challonge.com/9embfa3u?ljsth https://www.onfeetnation.com/photo/albums/bgsdtsetew6aa https://www.scoop.it/topic/nxgsetada https://rextester.com/VAS96039 https://codebeautify.org/htmlviewer/y22fcf0e4 https://paiza.io/projects/sC94sWZuzgzTTy2os9gIKA?language=php https://jsfiddle.net/z2kmjp09/ https://paste2.org/wyG1nsKe https://ctxt.io/2/AAAQikuGEg https://authors.curseforge.com/paste/3890c5c6 https://coliru.stacked-crooked.com/a/7a57d3095d28cd13 https://dev.bukkit.org/paste/41903726 https://pastebin.com/BvePUpc4 https://pastelink.net/390u6t94 https://pasteio.com/xX8obyXCcj22 https://geany.org/p/OXYGc/ https://ide.geeksforgeeks.org/74292f54-3c6e-4360-a9b5-623bf5a813c2 https://yamcode.com/iuns4jgzsp https://jsitor.com/SXNFCvdrt https://www.diemucha.at/comment/51857 https://pastebin.com/X7x5ZJtS https://pastelink.net/tvbrxk02 https://authors.curseforge.com/paste/ee2a74d0 https://dotnetfiddle.net/bysPOq https://www.amazon.com/Warum-die-Wahl-eines/dp/B0BG3J1WLV https://www.audible.com/pd/Warum-die-Wahl-eines-Podcast/B0BG3KCR94 https://techplanet.today/post/fghagjdkajkj https://www.theyashelf.com/individuelt-regnskab-handtering-af-din-helt-egen-okonomi/ https://school3-oktb.minobr63.ru/question/comptabilite-individuelle-gerer-vos-propres-finances/ https://jpost.us/news/individuele-boekhouding-omgaan-met-uw-eigen-financien/ https://thetourtimes.com/verzin-een-goed-begrip/ https://1009magic.com/approved/individualni-ucetnictvi-nakladani-s-vlastnimi-financemi/ https://dailybusinesspost.com/contabilidad-individual-como-manejar-sus-propias-finanzas/ https://flipboard.com/article/google-issue-tracker/a-aKwEmJYRQ2i2o7aO4ENKwQ%3Aa%3A3927451503-4371518454%2Fgoogle.com https://flipboard.com/topic/movies/watch-dont-worry-darling-full-2022-onli/a-FlgyFP0NTFm9YDDrLq_jng%3Aa%3A3927451503-ad51b2106b%2Facast.com https://flipboard.com/topic/movies/watch-dont-worry-darling-free-2022-onli/a-i6z9Ywd7TleyQM43U9Y-hQ%3Aa%3A3927451503-5b0f5310bb%2Facast.com https://flipboard.com/topic/movies/watch-dont-worry-darling-free-2022-onli/a-pnJcV9VVTiqvA0LEwg30mA%3Aa%3A3927451503-52e14d8946%2Facast.com https://dotnetfiddle.net/jZgT8K https://rextester.com/EYEPD93257 https://codebeautify.org/htmlviewer/y2264eddb https://www.bihann.com/cast/60.html?hdjhs https://www.nehannn.com/artist-detail/560.html?kfhdu https://pastebin.com/ZPT89DcN https://pastelink.net/uqd8zuzj https://geany.org/p/PKpid/ https://authors.curseforge.com/paste/3e189473Data dodania komentarza: 28.09.2022, 22:47Źródło komentarza: Zamość: 18-letnia zamościanka odpowie za kradzieżAutor komentarza: EgonTreść komentarza: Jeszcze trochę to na serio sprzedam samochód i będę wolnym człowiekiem !!!!!.Data dodania komentarza: 28.09.2022, 22:46Źródło komentarza: Nieznajomość definicji skrzyżowania może kosztować kierowców nawet 1000 złotychAutor komentarza: AntylovelasTreść komentarza: Ala ma różne pomysły ale chyba pora aby te pomysły wdrażała gdzie indziej. Po ostatniej akcji to najpierw do spowiedzi i za pokutę na kolanach powrót do Nowego Sącza. Ciekawe czy ten zastępca Mister Zero od składania kwiatów na imprezach w powiecie kogoś nowego przywiezie w teczce. To co się dzieje w tym starostwie to kpina. Za chwilę to szpitala nie będzie i pewnie w tycu budynkach jakiś DPS zrobią.Data dodania komentarza: 28.09.2022, 21:14Źródło komentarza: Hrubieszów: Szpital wchodzi w wyjątkowo trudny czas
Reklama
Reklama