Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 3 lipca 2022 11:08
Reklama

Lasy w całej Polsce z największym stopniem zagrożenia pożarowego!

Jeśli myślisz, że zagrożenie pożarowe występuje w lasach tylko w czasie upałów, jesteś w dużym błędzie. Jego wysoki poziom w Polsce przypada m.in. na początek wiosny.
Lasy w całej Polsce z największym stopniem zagrożenia pożarowego!
Mapa zagrożeń z dnia 22.03.2022
Autor: screen Instytut Badawczy Leśnictwa

Pożar lasu nie tylko okresie letnim

Leśnicy informowali o tym już w ubiegłym roku. Na swojej stronie internetowej wyjaśniali wówczas, że nasz klimat sprzyja zagrożeniu pożarowemu nie tylko latem, ale już od początku wiosny, aż do końca jesieni. Ma to związek z pokrywą śnieżną, która chroni lasy przed rozprzestrzenianiem się ognia tylko w okresie zimowym. Na niebezpieczeństwo wpływają również takie czynniki, jak wilgotność powietrza, temperatura, opady atmosferyczne, natężenie promieniowania słonecznego oraz prędkość, z jaką wieje wiatr.

„Obszary leśne podlegają klasyfikacji pod względem zagrożenia pożarowego lasu według trzystopniowej skali. Zaliczenie lasów do kategorii zagrożenia pożarowego dokonuje się, dla każdego nadleśnictwa, w planach urządzenia lasu. Nadleśnictwa o największym zagrożeniu zaliczane są do pierwszej kategorii zagrożenia pożarowego lasu. Celem tej klasyfikacji jest stworzenie systemu zabezpieczania obszarów leśnych przed pożarami, odpowiedniego do występującego zagrożenia pożarowego” – czytamy w publikacji.

Zachowaj ostrożność i reaguj

Instytut Badawczy Leśnictwa prowadzi na bieżąco aktualizowaną mapę zagrożeń pożarowych. We wtorek obszar objęty szczególnym niebezpieczeństwem objął niemal całą Polskę. Sytuacja teraz jest nieco lepsza, ponieważ czerwone obszary zniknęły z niektórych obszarów, jednak stan zagrożenia nadal obejmuje większość regionów.

Leśnicy alarmują, aby zauważywszy pożar w lesie natychmiast zgłosić ten fakt Straży Pożarnej, a następnie skontaktować się z właściwym dla nadleśnictwa punktem alarmowo -dyspozycyjnym.

Punkt Alarmowo - Dyspozycyjny (PAD) w Nadleśnictwie Elbląg czynny jest w okresie od 18 marca do 30 września pod numerami telefonów: 55 230 85 31 wew.: 444 oraz 55 230 85 43.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: OloTreść komentarza: No już całkiem kogoś poyebało. Wszystko dajmy Ukraińcom za darmo, ciekawe czy oni też by tak zrobili? Utrzymujmy ich, dawajmy wszystko za darmo a Polak niech na to zapierdala.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 09:12Źródło komentarza: Zamość: Bilety w zoo drożeją od 1 lipca [CENNIK]Autor komentarza: KrzysiekTreść komentarza: Skat takie wyliczenia porównałem je z wyliczanka kiedy rządziła koicja PO i PsL wyszło mi że kosztu obsługi władzy były wyższe od przychodów jakie deklarował w/w rząd skat taka troska i skąd te wyliczanki pNstwo wzięli skoro jeszcze niema danych GUSData dodania komentarza: 03.07.2022, 08:00Źródło komentarza: Każdy z nas musiał dorzucić do wydatków publicznych pond 30 tysięcyAutor komentarza: Zawisza CiemnyTreść komentarza: Siedziało się na trzepaku i się KLEŁO aż przyszedł Donatan i zrobił gwiazdęData dodania komentarza: 03.07.2022, 07:08Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: ElaTreść komentarza: Poprostu dobrych nauczycieli nie ma odeszli, zostali tylko mierni bo oni biorą wszystko co się da żeby zarobić kasę i takie są później efekty nauczania.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:42Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieciAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Mamy nowoą remizieData dodania komentarza: 02.07.2022, 17:34Źródło komentarza: Miliony na wozy dla druhów. Także dla naszychAutor komentarza: AdamTreść komentarza: Ten babszyl ma haka na Wnuka i zniechęcił moja córkę do posłania dziecka do tej szkoły, chociaż mieszkamy 200m od niej, ale jest dobra wiadomość my rodzice tego haka odkryliśmy i zaangażowaliśmy TVN pod koniec lipca lub początek sierpnia będzie reportaż na ten temat, na dzień dzisiejszy trwają jeszcze analizy prawne.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 14:28Źródło komentarza: Zamość: Niech dyrektorka płaci
Reklama