Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 1 lutego 2026 15:10
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Wojna informacyjna. Gwałtowny wzrost liczby fake newsów o Ukrainie

W ciągu zaledwie kilku dni polski internet zalała fala nieprawdziwych informacji o sytuacji w Ukrainie. Z analiz wynika, że prym wiodą w tym antyszczepionkowcy.
Wojna informacyjna. Gwałtowny wzrost liczby fake newsów o Ukrainie

Autor: iStock

Portale internetowe, serwisy społecznościowe, komunikatory. Wszystkie są teraz wypełnione doniesieniami z Ukrainy. Co chwila pojawia się nowa wiadomość o walkach, stratach, zabitych, zniszczeniach. Kiedy tylko Rosja rozpoczęła inwazję, wiadomo było, że zaczyna wojnę nie tylko na lądzie i w powietrzu, ale także w przestrzeni informacyjnej.

CERT – rządowa instytucja stojąca na straży polskiego internetu – alarmowała już, że oszuści wykorzystują sytuację, publikując np. na Facebooku filmy z inwazji Rosji na Polskę. W postach znajdują się linki służące do hakowania komputerów i przejmowana danych.

Jednak jeszcze większy wymiar przyjmuje fala fake newsów dotyczących wojny w Ukrainie.

„W ostatnich 24 godzinach odnotowano ponad 120 000 prób dezinformacji w przestrzeni polskich social media w temacie Ukraina, wojna, Rosja” – alarmuje Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych.

Wyjaśnia, że w stosunku do 1 lutego tego roku zaobserwowano wzrost incydentów aż o 20 tysięcy procent. Prym wiedzie w tym Facebook (69 proc. przypadków).

„W badanym okresie obserwujemy drastyczną radykalizację grup antyuchodźczych działających na kanałach osób sceptycznie nastawionych do szczepień. Główny przekaz: budowa zagrożenia wewnętrznego na terenie kraju” – informują eksperci.

I dodają, że od 21 do 22 lutego uwagę analityków IBIMS zwrócił fakt ponadnormatywnej aktywności publikacyjnej w postaci interakcji fraz:

  • "banderowcy" w kontekście negatywnym rozumianym jako "to nie ludzie", "psy", "mordercy", "dzieciobójcy";
  • "UPA" w kontekście "mordercy Polaków";
  • "Ukraińcy" w kontekście słów "mordować Polaków";
  • "ukraińscy uchodźcy" w kontekście negatywnym "rynek pracy", "bezrobocie";
  • wulgaryzmów w różnych wariacjach, odnoszących się w sposób negatywny do obywateli #UKR;
  • "ludobójstwo" w kontekście negatywnych odwołań historycznych ws. #UKR;
  • wyrażane bezpośrednio kontekstowo poparcie dla działań Prezydenta #RUS;
  • dynamicznie zwiększający się wzrost fraz negujących spójność sojuszu NATO, poniżających i wyśmiewających najważniejszych liderów europejskich w zestawieniu z Prezydentem #RUS.

Kolejna analiza wskazuje, że wiele z takich kont w sposób jawny popiera działania Konfederacji albo działania tzw. Kamratów (opowiadających się za ruchem pansłowiańskim), „Konta te na przestrzeni ostatnich miesięcy nawoływały także do unormowanie relacji z Białorusią i usprawiedliwiały działania Prezydenta #BY” – dodają analitycy.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaBaner reklamowy - orange
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZTreść komentarza: Nie dość, że sama strzela, to jeszcze sama się załadowuje. Albo bawili się chcąc sprawdzić, o co chodzi, albo ten który "zabezpieczał" materiał dowodowy, nie nie zgadł, że trzeba ją rozładować (o ile to broń samopowtarzalna) .Data dodania komentarza: 31.01.2026, 21:07Źródło komentarza: Najpierw postrzeliła dziecko, potem wystrzeliła na komendzieAutor komentarza: PytamTreść komentarza: To jak sama strzela czy coData dodania komentarza: 31.01.2026, 16:01Źródło komentarza: Najpierw postrzeliła dziecko, potem wystrzeliła na komendzieAutor komentarza: Z Lublina .Treść komentarza: Ostatnio w Niemcach byłem !Data dodania komentarza: 31.01.2026, 13:39Źródło komentarza: S17 w okolicach Tomaszowa płatna od 1 lutego. Więcej płatnych dróg w systemie e-TOLL [LISTA]Autor komentarza: mecenasTreść komentarza: Tylko tyle i jak głupio!co tu ma piernik do wiatraka? Uciekł na Węgry i słusznie !Dzisiaj w tym wymiarze ni esprawiedliwości siedziałby wiele miesiecy w areszcie bez wyroku i nawet aktu orkarzenai!Data dodania komentarza: 31.01.2026, 11:06Źródło komentarza: Stop bandytom drogowym. Nowe przepisy mają ich wyeliminować z ruchuAutor komentarza: pianaTreść komentarza: Boże, spuść nogę i kopnij w d..ę kolejno tych pieniaczy ,którzy mówią nie wiadomo w jakim języku.Data dodania komentarza: 31.01.2026, 10:25Źródło komentarza: Lubelska Policja w 2025 roku: 1. miejsce w kraju w wykrywalności bójek i kradzieży samochodówAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: ZOMO HAhaData dodania komentarza: 31.01.2026, 10:08Źródło komentarza: Rondziarze skutecznie polują na swoje ofiary i wyłudzają kasę
Reklama
Reklama
Reklama