Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 7 lipca 2022 06:34
Reklama

Ważna decyzja w Kościele w sprawie uchodźców. Zaoferują im miejsce

Kilka zakonów zdecydowało się przyjąć uchodźców ze wschodu. Kilku biskupów zdecydowało się także pomóc takim osobom.
Ważna decyzja w Kościele w sprawie uchodźców. Zaoferują im miejsce
Autor: iStock

Władze polskiego Kościoła katolickiego już przynajmniej kilka razy otwarcie mówiły o kwestii uchodźców i przyjęcia przez nasz kraj takich osób. Jednym z hierarchów był kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Jeszcze pod koniec września duchowny podczas jednej z mszy mówił: „Wcześniej mogliśmy się tłumaczyć, że to jest daleko od Polski, co było pokrętnym tłumaczeniem, natomiast dziś wiemy, że to dotyczy nas. Nie pomogą żadne konstrukcje, które sobie robimy na usprawiedliwienie” – poruszył temat kryzysu migracyjnego i dodał, że jego zdaniem, ważną przestrogą dla wszystkich jest fakt, że na granicy polsko-białoruskiej znajdowani się pierwsi zmarli. Kardynał Nycz prosił też, by starać się rozróżnić uchodźców od migrantów. W ocenie hierarchy bogate kraje mają narzędzia i możliwości, aby nie patrzeć na wszystkich w jeden sposób. „Między obroną granic, których nikt nie podważa a pomocą humanitarną i pomocą ludzką, chrześcijańską, do której jesteśmy zobowiązani słowami Ewangelii — nie musi być sprzeczności” — dodał.

Polski Kościół angażuje się w akcje pomocowe na granicy i organizuje własne. Teraz te działania idą krok dalej. W niedzielę, w Lublinie, podczas wręczenia nagrody Wolontariusz Roku przekazano, że cztery miejscowe klasztory będą przyjmować uchodźców. Informacje przekazał ks. Mieczysław Puzewicz i dodał, że impulsem do takich działań był przypadek trzech dziewczyn z Etiopii. „Przeszły makabryczne wydarzenia. To jest ta część Etiopii, która jest zasadniczo wyżynana przez dyktatora. I jakimś cudem dostały się do Polski” – mówił duchowny.

Kolejne prośby dotyczyły grupy Kubańczyków a następne sześciu Afgańczyków. Na przyjęcie uchodźców zdecydowały się zakony: Sióstr Białych, Sióstr Nazaretanek, Franciszkanek Misjonarek Maryi i Ojców Białych. Mowa jest o 40 miejscach. Ks. Puzewicz dodał także, że osoba prywatna zaoferowała własne mieszkanie. Jednak na utrzymanie takich osób potrzeba środków. Puzewicz namówił do przekazania pieniędzy na ten cel kilku biskupów. Wśród nich są m.in. wspomniany kardynał Kazimierz Nycz i biskup pomocniczy lubelski Adam Bab. Wszyscy ci uchodźcy dotarły do Polski kilka tygodni temu. Obecnie przebywają w ośrodkach dla cudzoziemców.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WaldemarTreść komentarza: Wywłaszczenia to barbarzyństwo prywatna własność człowieka to jego życie które chcecie mu odebrać na to nie ma zgody teraz i w przyszłości .Każdy rząd który wyciąga ręce po czyjąś własność powinien zostać usunięty aby ludzie mogli żyć w spokoju a nie w ciągłym stresie że władza odbierze im wszystko co mają i wyrzuci na brukData dodania komentarza: 07.07.2022, 04:05Źródło komentarza: Gm. Zamość: Przeciwko kolei CPK protestowali w WarszawieAutor komentarza: ZiggiTreść komentarza: Polecam poczytać co na fejsie Omegi wypisuje aktor tego kabaretu Mateusz Wróbel. Zawodnik grający w trzech klubach tego sezonu. Unia Hrubieszów, BKS Bodaczów i Błękitni Obsza. Takie cuda tylko w Zamościu.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 23:58Źródło komentarza: Klasa okręgowa: Już by świętowaliAutor komentarza: Zdegustowany kibicTreść komentarza: Totalny cyrk Zamojskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Przeczytajcie fakty w tej sprawie a następnie wypowiedź Prezesa Pryciuka. Wygląda na to, że ktoś tu nie wie na czym polega zarządzanie sytuacją kryzysową. Taki cyrk możliwy tylko w LZPN i ZOZPN... Najpierw link do strony Andorii: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=5189954311111919&id=843402075767186&m_entstream_source=timeline&__tn__=%2As%2As-R Oraz do wypowiedzi Pryciuka: https://gazetabilgoraj.pl/amp/jest-decyzja-pzpn-co-na-to-prezes-zamojskiej-pilki-rozmowa/ Ktoś nie dorósł do roli Prezesa. Co terax zrobi okręgowy związek że swoim blamażem? Dlaczego ofiarą niekompetencji pracowników związku ma być klub Andoria Mircze? Dlaczego są w lidze zamojskiej okręgowej święte krowy i dlaczego PZPN nie ukarał nikogo? Czy to jest organizacja, która sama nie stosuje się do ustanowionych przez siebie przepisów? Przecież to skandal. Można to jeszcze naprawić. Nie będę pisać co ma zrobić okręgowy związek ale sprawa jest prosta. Jeszcze jest czas aby nie wybiło szambo jak zacznie się sprawdzać inne decyzje związku.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 23:47Źródło komentarza: Klasa okręgowa: Już by świętowaliAutor komentarza: obywatel gcTreść komentarza: POCHÓWEK ŚWIECKI TO KSIĄDZ NIE ZAROBIŁ. OTO PRZYCZYNA KONFLIKTU.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 22:43Źródło komentarza: Parafianie chcieli wywieźć księdza na taczce [VIDEO]Autor komentarza: Mieszkaniec oś kartkówkaTreść komentarza: Szczebrzeska stała rozkopana pół roku żadne prace się nieodbywaly dlaczego Jest todlamnie dziwneData dodania komentarza: 06.07.2022, 21:48Źródło komentarza: Zamość: Kiedy skończą się remonty? SprawdzamyAutor komentarza: EmerytTreść komentarza: Na budowie dzieci Zamojszczyzny kamienie latają po samochodach,syf brak oznakowan tymczasowych haos, czyżby w projekcie nie było możliwości oznakowania tymczasowego w postaci pomarańczowych linii poziomychData dodania komentarza: 06.07.2022, 21:44Źródło komentarza: Zamość: Kiedy skończą się remonty? Sprawdzamy
Reklama
Reklama