Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 3 lipca 2022 10:52
Reklama

Krasnobród: Uwierzył oszustom, stracił oszczędności

Mieszkaniec Krasnobrodu jest kolejną osobą, która padła ofiarą oszustów. Przez swoją naiwność mężczyzna stracił prawie 5 tys. zł.
Krasnobród: Uwierzył oszustom, stracił oszczędności
Autor: Fot. pixabay.com

52-latek z Krasnobrodu zawiadomił wczoraj policjantów, że nieuprawniona osoba wyprowadziła z jego konta prawie 5 tysięcy złotych. Opisując jak doszło do oszustwa powiedział, że skontaktował się z nim mężczyzna. Nie przedstawił się powiedział jedynie, że wstrzymuje realizację przelewu na kwotę 600 złotych. 52-latek chciał się dowiedzieć czegoś więcej na temat tego przelewu, wówczas rozmówca wyjaśnił, że pieniądze miały być rzekomo wypłacone poprzez Blik. Pokrzywdzony powiedział, że nie wykonywał żadnego przelewu.

Rozmówca wyjaśnił, że dane osoby, na którą miał być zrealizowany przelew są na „czarnej liście banku” i blokują wszystkie wykonywane na jej rzecz transakcje. Po tym rozmówca wyjaśnił, że za chwilę zadzwoni inny pracownik banku. Tak też się stało. Tym razem w słuchawce telefonu usłyszał głos kobiety, która mówiła ze wschodnim akcentem. Na telefonie wyświetliła się nazwa banku, w którym pokrzywdzony rzeczywiście miał konto. Kobieta powiedziała, że dzwoni z działu bezpieczeństwa bankowości elektronicznej. Poleciła 52-latkowi zainstalowanie aplikacji do zdalnej obsługi urządzenia. Aplikacja miała pomóc w anulowaniu nieuprawnionego przelewu.

Pokrzywdzony zainstalował aplikację, następnie za namową kobiety zalogował się na swoje konto podając login i pełne hasło. Zalogował się także na drugie swoje konto. Po tym kobieta powiedziała, że wszystko jest w porządku. 52-latek miał jedynie poczekać na kolejny telefon, ponieważ departament bezpieczeństwa banku musiał wyrazić zgodę na anulowanie nieuprawnionego przelewu i mogło to potrwać kilkanaście minut.

Po chwili pokrzywdzony otrzymał kilka wiadomości ze swojego banku z informacjami o logowaniu na jego rachunek oraz wykonanym przelewie na kwotę 4950 złotych. Zaczął podejrzewać, że doszło do oszustwa, zalogował się na rachunek i potwierdził swoje przypuszczenia – z konta zniknęły pieniądze. W banku dowiedział się, że jest za późno na zablokowanie przelewu. Jedynie, co mógł zrobić to złożyć reklamację i zablokować dostęp do rachunku oraz powiadomić o oszustwie policjantów. Co też uczynił.

W telefonicznych kontaktach z nieznajomymi apelujemy o rozwagę. Naszą czujność powinny wzbudzić telefony od osób przedstawiających się za pracowników banku, które pod pretekstem pomocy w anulowaniu przelewu lub ochrony naszych środków pieniężnych polecają nam zainstalować na urządzeniu aplikacje do zdalnej obsługi pulpitu. Po otrzymaniu tego typu telefonu bezwzględnie w pierwszej kolejności należy zweryfikować tożsamość dzwoniącej osoby. Wystarczy zatelefonować na ogólnodostępne numery infolinii banków. Bezwzględnie nie należy ulegać namowom rozmówcy i instalować aplikacji, czy też przekazywać kodów dostępu. Prawdziwi pracownicy banku nigdy o to nie proszą.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: OloTreść komentarza: No już całkiem kogoś poyebało. Wszystko dajmy Ukraińcom za darmo, ciekawe czy oni też by tak zrobili? Utrzymujmy ich, dawajmy wszystko za darmo a Polak niech na to zapierdala.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 09:12Źródło komentarza: Zamość: Bilety w zoo drożeją od 1 lipca [CENNIK]Autor komentarza: KrzysiekTreść komentarza: Skat takie wyliczenia porównałem je z wyliczanka kiedy rządziła koicja PO i PsL wyszło mi że kosztu obsługi władzy były wyższe od przychodów jakie deklarował w/w rząd skat taka troska i skąd te wyliczanki pNstwo wzięli skoro jeszcze niema danych GUSData dodania komentarza: 03.07.2022, 08:00Źródło komentarza: Każdy z nas musiał dorzucić do wydatków publicznych pond 30 tysięcyAutor komentarza: Zawisza CiemnyTreść komentarza: Siedziało się na trzepaku i się KLEŁO aż przyszedł Donatan i zrobił gwiazdęData dodania komentarza: 03.07.2022, 07:08Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: ElaTreść komentarza: Poprostu dobrych nauczycieli nie ma odeszli, zostali tylko mierni bo oni biorą wszystko co się da żeby zarobić kasę i takie są później efekty nauczania.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:42Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieciAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Mamy nowoą remizieData dodania komentarza: 02.07.2022, 17:34Źródło komentarza: Miliony na wozy dla druhów. Także dla naszychAutor komentarza: AdamTreść komentarza: Ten babszyl ma haka na Wnuka i zniechęcił moja córkę do posłania dziecka do tej szkoły, chociaż mieszkamy 200m od niej, ale jest dobra wiadomość my rodzice tego haka odkryliśmy i zaangażowaliśmy TVN pod koniec lipca lub początek sierpnia będzie reportaż na ten temat, na dzień dzisiejszy trwają jeszcze analizy prawne.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 14:28Źródło komentarza: Zamość: Niech dyrektorka płaci
Reklama