Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 18:33
Reklama

W niedzielę warto, żeby wierni poszli do kościoła. Będzie specjalna akcja

Zazwyczaj działo się to w październiku, ale władze Kościoła katolickiego w Polsce zdecydowały o organizacji akcji w tym miesiącu. Wskazały najbliższą niedzielę – 26 września.
W niedzielę warto, żeby wierni poszli do kościoła. Będzie specjalna akcja
Autor: iStock

Przed świątyniami staną wyznaczone osoby. Obecne będą także we wnętrzach kościołów, a ich zadaniem będzie obserwowanie wiernych. Tak jest co roku, bo co roku takie działania są podejmowane. Różnica polega na tym, że dotychczas Konferencja Episkopatu Polski wybierała termin październikowy, a tym razem wskazała na wrzesień. Na najbliższą niedzielę.

Chodzi o liczenie wiernych, które przeprowadza Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Celem tej akcji jest nie tylko wskazanie, ile osób jest obecnych na mszach świętych (dominicantes), ale także policzenie ilu z wiernych przystępuje do komunii świętej (communicantes). Księża muszą także wypełnić specjalną ankietę, w której powinni podać informacje także o zabytkach znajdujących się na terenie diecezji. A co do samego liczenia wiernych, to w druku jaki muszą wypełnić znajduje się instrukcja: „Liczeniem obejmujemy wszystkich obecnych na Mszy św. od 7 lat wzwyż, przy czym osobno należy policzyć mężczyzn (w tym chłopców w wieku szkolnym) oraz kobiety (w tym dziewczynki w wieku szkolnym). Liczenie należy przeprowadzić przed lub po każdej Mszy św. za pomocą starszych ministrantów lub innych osób godnych zaufania. Prosimy o wpisywanie danych dla poszczególnych Mszy św., zarówno liczby obecnych wiernych jak i liczby rozdanych Komunii  św. Uwzględnić należy również msze św. sobotnie odprawiane w liturgii niedzielnej”.

Kościół w liczbach

Zebrane dane zostaną opracowane i uzupełnione o kolejne informacje, a następnie upublicznione, co przedstawi pełny obraz Kościoła katolickiego w Polsce i naszą religijność. Ostatni taki raport został pokazany w grudniu 2020 roku (na podstawie liczenia wiernych z jesieni 2019). Wówczas wskaźnik dominicantes wyniósł 36,9 procent, a communicantes, 16,7 procent. Najwyższy wskaźnik odnotowano w diecezji tarnowskiej (70,8 proc.), rzeszowskiej (62,1 proc.) i przemyskiej (58,5 proc.). Najniższy zaś w szczecińsko-kamieńskiej (23,3 proc.), łódzkiej (23,6 proc.) oraz koszalińsko-kołobrzeskiej (23,8 proc.). Na lekcje religii uczęszczało 87,6 proc. uczniów. W 2019 roku sakramentu chrztu udzielono 372,9 tys. osobom, o ponad 3,5 proc. mniej niż w 2018 roku. Do pierwszej komunii św. przystąpiło niespełna 400 tys. osób. Sakrament bierzmowania przyjęło 382,5 tys. osób, czyli zdecydowanie więcej niż rok wcześniej, co wynikało ze zmian wieku udzielania tego sakramentu. Sakrament małżeństwa został udzielony 125 tys. parom.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Anonimowy denat 25.09.2021 19:41
Specjalna zbiórka. Apropos cmentarz komunalny powinien być pod nadzorem miasta jak tam są i prawosławni i świadkowie i niewierni. To za kontenery śmieci kto płaci ? Kto pilnuje porządku tam jak kupy gruzu i ziemi na kupach.

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: onTreść komentarza: Jak byś Esterko tego uniknęła? Alko byś nie sprzedała czy coś.Data dodania komentarza: 09.08.2022, 17:48Źródło komentarza: Hrubieszów: Zabił nożem kuzynaAutor komentarza: KrzysiekTreść komentarza: Czekamy na oficjalne otwarcie i możliwość pooglądania wewnątrz na zew.natrz prezentuje się na prawdę okazałe. jako wizytówka miasta czekamy na zakończenie pracData dodania komentarza: 09.08.2022, 16:27Źródło komentarza: Hrubieszów: Gmach byłego Syndykatu Rolniczego wyremontowany. "Perła" odzyskała blaskAutor komentarza: ZamościakTreść komentarza: TyPOwe dla bolszewika. Ale brać emeryturę (wypracowaną za zabijanie Polaków) to można ?Data dodania komentarza: 09.08.2022, 15:36Źródło komentarza: Zamość: Uczelnia ma swój banknotAutor komentarza: qdTreść komentarza: Tam, tu, tej, tamtejszy, tutejszy... zęby bolą jak się to czyta. Nie jesteśmy durni, przecież wiadomo że chodzi o HorodłoData dodania komentarza: 09.08.2022, 12:12Źródło komentarza: Gm. Horodło: Bronią jedynej poczty w gminieAutor komentarza: Emeryt z ZamościaTreść komentarza: Cnoty niewieście w akcji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 22:39Źródło komentarza: Zamość: Uczelnia ma swój banknotAutor komentarza: wpadkaTreść komentarza: A większość zaburzonych koniet stara się jeszcze prowokować zeby czuć sie ofiaramiData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:58Źródło komentarza: „Będziesz s..ą”. Sms-y znanego księdza do młodej kobiety
Reklama
Reklama