Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 3 lipca 2022 09:46
Reklama

Opłacalność małżeństw. Arcybiskup Marek Jędraszewski o „pladze związków nieformalnych”

Kolejny raz jest głośno o metropolicie krakowskim. Tym razem arcybiskup Marek Jędraszewski wygłosił homilię w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Duchowny mówił o rodzinie.
Opłacalność małżeństw. Arcybiskup Marek Jędraszewski o „pladze związków nieformalnych”
Abp. Marek Jędraszewski
Autor: sw.gov.pl

Zdajemy sobie jednak sprawę, jak myślenie czysto kalkulujące – opłaca się, nie opłaca, warto, nie warto – coraz bardziej brutalnie wchodzi w nasz sposób myślenia (...) o wspólnocie małżeńskiej i rodzinnej. To właśnie z czysto ludzkiego myślenia wynika rozszerzająca się swoista plaga związków nieformalnych ludzi, żyjących w takich wspólnotach, a niemających nawet żadnych przeszkód ku temu, by zawrzeć małżeństwo. To nieszczęście społeczne dotyka Polskę również w postaci coraz liczniejszych rozwodów.” – zdiagnozował w niedzielę, w małopolskim sanktuarium metropolita krakowski podczas wygłoszonej homilii. Są to kolejne słowa duchownego, które odbijają się szerokim echem w mediach. Wcześniej mówił o „tęczowej zarazie” czy tłumaczył, że „nieszczęście kobiety zaczyna się, gdy chce być mężczyzną-bis”.

Teraz media dużo uwagi poświęcają słowom wypowiedzianym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Arcybiskup mówił o rodzinie. Ocenił, że obecnie zaczyna dominować w tej sferze myślenie ekonomiczne i kalkulowanie, czy zawieranie małżeństwa się opłaca. Właśnie w tym kontekście padły słowa o „pladze związków nieformalnych”. Hierarcha przestrzegał także przed egoizmem w małżeństwie, które – jak dodał – jest wynikiem „neopogańskiej kultury”.

Dlatego duchowny zachęcał do spojrzenia na związek przez pryzmat Boga oraz przekroczenia ziemskiego myślenia o małżeństwie. Pielgrzymom, którzy przybyli do małopolskiego sanktuarium życzył, aby ich rodzinom przyświecała prawda, a nie egoizm i hedonizm. „Prawda o chrystusowym krzyżu, tzn. o miłości ofiarnej, z siebie dla drugiego, zatroskaniu o jego szczęście na ziemi, ale i w szczęście wieczne. To miłość, która myśli przede wszystkim o drugim; o tym, aby ktoś był ze mną szczęśliwy. Prawda o miłości zawarta w krzyżu Jezusa jest zaprzeczeniem wielkiej pochwały egoizmu (...), która płynie ze współczesnej, neopogańskiej kultury.” – apelował.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: OloTreść komentarza: No już całkiem kogoś poyebało. Wszystko dajmy Ukraińcom za darmo, ciekawe czy oni też by tak zrobili? Utrzymujmy ich, dawajmy wszystko za darmo a Polak niech na to zapierdala.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 09:12Źródło komentarza: Zamość: Bilety w zoo drożeją od 1 lipca [CENNIK]Autor komentarza: KrzysiekTreść komentarza: Skat takie wyliczenia porównałem je z wyliczanka kiedy rządziła koicja PO i PsL wyszło mi że kosztu obsługi władzy były wyższe od przychodów jakie deklarował w/w rząd skat taka troska i skąd te wyliczanki pNstwo wzięli skoro jeszcze niema danych GUSData dodania komentarza: 03.07.2022, 08:00Źródło komentarza: Każdy z nas musiał dorzucić do wydatków publicznych pond 30 tysięcyAutor komentarza: Zawisza CiemnyTreść komentarza: Siedziało się na trzepaku i się KLEŁO aż przyszedł Donatan i zrobił gwiazdęData dodania komentarza: 03.07.2022, 07:08Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: ElaTreść komentarza: Poprostu dobrych nauczycieli nie ma odeszli, zostali tylko mierni bo oni biorą wszystko co się da żeby zarobić kasę i takie są później efekty nauczania.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:42Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieciAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Mamy nowoą remizieData dodania komentarza: 02.07.2022, 17:34Źródło komentarza: Miliony na wozy dla druhów. Także dla naszychAutor komentarza: AdamTreść komentarza: Ten babszyl ma haka na Wnuka i zniechęcił moja córkę do posłania dziecka do tej szkoły, chociaż mieszkamy 200m od niej, ale jest dobra wiadomość my rodzice tego haka odkryliśmy i zaangażowaliśmy TVN pod koniec lipca lub początek sierpnia będzie reportaż na ten temat, na dzień dzisiejszy trwają jeszcze analizy prawne.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 14:28Źródło komentarza: Zamość: Niech dyrektorka płaci
Reklama