Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 sierpnia 2022 13:43
Reklama

Inwestycja Samorządowa: Centrum Geoturystyczne w Lipsku Polesiu

Centrum Geoturystyczne powstało w budynku po byłej szkole w Lipsku Polesiu. To jedno z zadań projektu pod nazwą „RoweLove Roztocze – razem pomimo granic”, realizowanego m.in. przez Gminę Zamość jako lidera projektu, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Inwestycja została zakończona w ubiegłym roku. Bierze udział w plebiscycie Perły Biznesu w kategorii Inwestycja Samorządowa.
Inwestycja Samorządowa: Centrum Geoturystyczne w Lipsku Polesiu

Budynek szkoły w Lipsku Polesiu powstał w latach 60. XX w., ale kilkanaście lat temu szkołę wygaszono. Teraz obiekt został gruntownie zmodernizowany i rozbudowany, a teren wokół zagospodarowany z myślą o funkcjonowaniu tu Centrum Geoturystycznego. Przylegający do niego teren został uzbrojony, rozbudowano powierzchnię parkingową, obok stanął zupełnie nowy budynek sanitarno-gospodarczy, a także duża altana rekreacyjna. Przy wjeździe do obiektu zamontowano słupki do pomiaru ruchu turystycznego. Przy Centrum powstała także ścieżka edukacyjno-przyrodnicza z gigantycznymi modelami fauny i flory Roztocza, stanowiąc atrakcję szczególnie dla najmłodszych, którzy spotkają tu np. susła perełkowanego, wydrę, wilka, rysia, ale również pszczołę, mrówkę i muchomora czerwonego.

NOWE CENTRUM

Wnętrze budynku zyskało wyposażenie w postaci sprzętu AGD do kuchni, sprzętu komputerowego i multimedialnego, mebli do kuchni, pomieszczeń gospodarczych i pokojów noclegowych. W skład wyposażenia kompleksu wszedł także sprzęt turystyczny w postaci 20 szt. rowerów trekkingowych i 30 par kijków nordic walking.

Centrum Geoturystyczne jest w pełni przystosowane do użytkowania przez osoby niepełnosprawne, w tym poruszające się na wózkach inwalidzkich. Są tu podjazdy, zniwelowano progi, zminimalizowano krawężniki, zastosowano szerokie drzwi, jest też specjalna toaleta z łazienką. Ponadto, altana turystyczna i budynek gospodarczy z toaletami zewnętrznymi są na tym samym poziomie gruntu, zapewniając swobodny dostęp dla każdego.

Stworzono doskonałą bazę do organizacji rajdów rowerowych i marszów pieszych, spotkań rekreacyjnych, pikników czy festiwali, a także kameralnych konferencji. To centralna baza turystyczno-rekreacyjna Gminy Zamość, leżąca blisko drogi wojewódzkiej 849, prowadzącej na Roztocze.

Docelowo głównym zadaniem nowego kompleksu będzie obsługa turystów. Jest on doskonałym punktem startu pieszych i rowerowych wypraw. Zaledwie kilkaset metrów dzieli go od ścieżki rowerowej Gminy Zamość i szlaku pieszego im. Władysławy Podobińskiej. Tu startują również dwie trasy nordic walking i zasługująca na szczególną uwagę nowa trasa rowerowa „Po Wzgórzach Roztocza”, tędy biegnie też Ułański Szlak Konny.

RAZEM W PROMOCJI I DLA DZIEDZICTWA NATURALNEGO

Celem projektu „RoweLove Roztocze – razem pomimo granic” jest promocja i zachowanie dziedzictwa naturalnego poprzez działania w infrastrukturę turystyczną, stworzenie produktów turystycznych, skutkujących wzmocnieniem powiązań partnerskich oraz poprawą wizerunku i atrakcyjności Roztocza polskiego i ukraińskiego. Liderem projektu jest Gmina Zamość, a jej partnerami województwo lubelskie, Roztoczański Park Narodowy, ukraiński Jaworowski Przyrodniczy Park Narodowy, Zrzeszenie Samorządów „Euroregion Karpaty – Ukraina”, Departament Ekologii i Zasobów Naturalnych Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej (UA). Całkowita wartość projektu wynosi 2 011 060,97 euro, a kwota dofinansowania dla całego projektu (90% całkowitej wartości projektu) to 1 809 954,87 euro.

Zakres projektu po stronie Gminy Zamość objął m.in. budowę opisanego tu Centrum Geoturystycznego w Lipsku Polesiu oraz dwóch wież widokowych w miejscowościach Lipsko Polesie i Wierzchowiny na trasie Ścieżki Rowerowej Gminy Zamość, wytyczenie i oznakowanie nowego szlaku rowerowego, przecinającego Gminę Zamość, jako połączenie z Centralnym Szlakiem Rowerowym Roztocza. Pierwszy odcinek szlaku rowerowego nosi nazwę „Traktem Ordynackim”, drugi odcinek „Po Wzgórzach Roztocza”, a także organizację otwartych wydarzeń transgranicznych.

Sfinansowano również wydanie serii publikacji, jak Mapa Ścieżki Rowerowej Gminy Zamość, broszura informacyjna przyrodniczo-kulturowa Gminy, przewodnik przyrodniczo-kulturowy Gminy, foto-album przyrodniczo-kulturowy o Gminie Zamość i Roztoczu oraz 2-letni kalendarz ścienny ze świetnymi zdjęciami.Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JaTreść komentarza: DokładnieData dodania komentarza: 18.08.2022, 12:37Źródło komentarza: Hrubieszów: Remontują strategiczny oddział szpitala powiatowegoAutor komentarza: PO to dnoTreść komentarza: "karać kierowców." - łżecie towarzyszeData dodania komentarza: 18.08.2022, 12:31Źródło komentarza: Uwaga kierowcy! Jeszcze więcej punktów karnychAutor komentarza: hurtTreść komentarza: podobno poradnia dziecięca też już się kończyData dodania komentarza: 18.08.2022, 12:23Źródło komentarza: Hrubieszów: Co najmniej 20 tys. zł nagrody jubileuszowej dla dyrektora szpitalaAutor komentarza: HrubieszowianinTreść komentarza: Jak dzwonisz na SOR że potrzebujesz pomocy to mówią że karetki nie ma proszę przyjechać a tu takie pieniążki sa wypłacane.Data dodania komentarza: 18.08.2022, 08:55Źródło komentarza: Hrubieszów: Co najmniej 20 tys. zł nagrody jubileuszowej dla dyrektora szpitalaAutor komentarza: KrzysiekTreść komentarza: Sytuacja finansowa miasta jest nieciekawa nie wiem skat taki pesymist przecierz miasto wyludnia się a w mieście dochodowego przemysłu brakData dodania komentarza: 18.08.2022, 07:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Będą kolejne obligacjeAutor komentarza: JaTreść komentarza: Ja palę gazem i tylko tym !!! , Chyba mam dostać 500 dopłaty do gazu a w sumie to gazownia a nie ja gotówkę otrzyma i co będę siedział w domu w futrze z jutro i czapką uszatka.A sąsiad biznesmen ma kominek i łapy wyciągnie po kasę 😀a tak nazeka???Data dodania komentarza: 18.08.2022, 07:15Źródło komentarza: 3 tysiące złotych na węgiel. Już można składać wnioski [WZÓR]
Reklama
Reklama