Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 3 lipca 2022 11:05
Reklama

Gmina Zamość: Niepowtarzalność gminy tworzą jej mieszkańcy

Wójt Ryszard Gliwiński uważa, że niepowtarzalny i barwny obraz gminy jest zasługą przede wszystkim jej mieszkańców, którzy aktywnie i twórczo działają na polu samorządowym.
Gmina Zamość: Niepowtarzalność gminy tworzą jej mieszkańcy
Coolturalna Młodzież Wszystko Gra, Pniówek 2016

Na terenie gminy Zamość działalność statutową prowadzi 12 stowarzyszeń i 10 klubów sportowych. Z samorządem od lat współpracują: Stowarzyszenie Kobiet na rzecz Promocji i Rozwoju Środowisk Lokalnych 28+ (580 członkiń z 30 Kół Gospodyń Wiejskich), Związek OSP – Oddział Gminy Zamość (517 strażaków ochotników z 12 Jednostek OSP Gminy Zamość oraz 188 członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych), Uczniowski Klub Sportowy „Azymut” Gmina Zamość (od 22 lat prowadzi szkolenia z radioorientacji sportowej i biegów na orientację), Uczniowski Klub Sportowy „Zenit” Żdanów (prowadzi sekcję piłki ręcznej), Stowarzyszenie Turystyczno-Sportowe „Gryf” Gmina Zamość (szkolenia z piłki nożnej), Stowarzyszenie „Wysokie Nad Łabuńką” (zrzesza aktywnych mieszkańców sołectwa Wysokie), Stowarzyszenie Oświatowe w Zawadzie (prowadzi Niepubliczne Gimnazjum), Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego „Dobra Szkoła” (prowadzi 3 szkoły podstawowe), Uczniowski Klub Sportowy „Terminator” Wysokie (prowadzi sekcję sumo i zapasów), Aeroklub Ziemi Zamojskiej (zarządza lotniskiem w Mokrem, organizuje szkolenia m.in. pilotażu, skoków spadochronowych i świadczy usługi lotnicze).

Z powodzeniem artystyczną działalność prowadzą liczne zespoły: Ale Cantare z Płoskiego, Białowolanki, Czerwone Korale z Zawady, Echo Lipska, Kabaret z Lipska, grupa muzyczna Baryton z Parafii Lipsko, Roztoczanki z Wólki Wieprzeckiej, Wesołe Gosposie z Sitańca-Kolonii, chór Sitanianie, męski zespół wokalny Show Men Szopinek, kabaret Taka Potrzeba z Łapiguza, Grupa Teatralna „Bez Maski” z Mokrego, zespół Aljus ze Skokówki, zespół tańca nowoczesnego Fresh Dance z GOK-u w Wysokiem. Ponadto, młodzi muzycy rozwijają swoje talenty, ucząc się i koncertując w ramach Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Białowola.

Organizowane w gminie festyny, m.in. w Wierzchowinach, Wysokiem, Płoskiem, Jatutowie, Mokrem, a także widowiskowe Święto Plonów, co roku w innym sołectwie, cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców, jak i gości. Gmina Zamość wciąż pogłębia współpracę międzynarodową z partnerami z Ukrainy, Włoch, Słowacji i Węgier. Spotkania i wspólne programy służą wymianie doświadczeń, poznawaniu nowych obszarów działania i nieustannemu rozwojowi.

Wszechstronny GOK

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość funkcjonuje dopiero 2,5 roku. GOK organizuje pracę ponad 10 zespołów artystycznych z różnych sołectw i opiekuje się istniejącą od 16 lat Młodzieżową Orkiestrą Dętą OSP Białowola. Prowadzi też w kilkunastu sołectwach bezpłatne zajęcia ruchowo-taneczne (w świetlicach i szkołach), organizuje czas wolny dzieci i młodzieży w ponad 10 świetlicach na terenie gminy. Współorganizuje liczne wydarzenia plenerowe i świetlicowe – w kalendarzu imprez gminy Zamość znajduje się ok. 60-80 wydarzeń kulturalnych w roku. Inne zadania GOK-u to także szeroko pojęta promocja gminy oraz wydawanie „Biuletynu Samorządu Gminy Zamość” (nakład 4 tys. egz. miesięcznie). GOK przez cały rok wspiera również aktywnych mieszkańców sołectw w realizacji różnych lokalnych inicjatyw samorządowych z zakresu kultury.

W ramach GOK-u funkcjonuje Regionalna Izba Pamięci w Wysokiem, której początki sięgają 2005 roku. Dzięki inicjatywie miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich w Izbie zgromadzono już ponad 1000 eksponatów. W 2011 r. Izba zyskała nową siedzibę – stylizowany „dworek” drewniany, wybudowany dzięki unijnemu dofinansowaniu. Poza darmowym zwiedzaniem prowadzone są tu ciekawe zajęcia tematyczne, w tym z użyciem tradycyjnego pieca chlebowego, opalanego drewnem, który niedawno stanął obok „dworku” dzięki staraniom miejscowych kobiet aktywnych i Stowarzyszenia „Wysokie nad Łabuńką”. Dziś Izba jest jedną z ciekawszych wizytówek gminy Zamość.

Swoje przysłowiowe „3 grosze” GOK dorzuca również do organizacji największego samorządowego wydarzenia, prezentującego dorobek mieszkańców – chodzi o Dożynki Gminy Zamość, które odbywają się co roku w innym sołectwie, ale zawsze w pierwszą niedzielę września. To wysiłek wielu instytucji i osób, zwieńczony wspaniałym widowiskiem. W tym roku gminne Święto Plonów odbędzie się w Płoskiem. Będzie można podziwiać wieńce dożynkowe, pięknie ustrojone stoiska sołeckie, artystyczny dorobek gminy. Wieczorem zagrają zespół disco-dance Skalar’s i góralsko-rockowa Kapela Pieczarki (Stadion w Płoskiem – 2.09.2018).


Zdrowe tętno krwistej Gminy

Charakterystyczną cechą Gminy są ostatnio rekordy…krwiodawcze. Działa tu Klub Honorowych Dawców Krwi przy UG Zamość. Regularne akcje poboru krwi i wieloletnia praca społeczników – krwiodawców, przełożyły się w końcu na sukces. Już w ubiegłym roku widać było większe zainteresowanie mieszkańców krwiodawstwem, ale to, co wydarzyło się w pierwszych trzech kwartałach tego roku, zaskoczyło niemal wszystkich. Podczas trzech tegorocznych akcji poboru krwi w gminie Zamość zebrano ponad 120(!) litrów krwi. Liczba członków Klubu wzrosła wręcz skokowo, obecnie Klub HDK przy UG zrzesza ok. 100 krwiodawców. Nigdy w historii Klubu nie odnotowano tak spektakularnych „rekordów” poboru krwi, jak w tym roku.Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: OloTreść komentarza: No już całkiem kogoś poyebało. Wszystko dajmy Ukraińcom za darmo, ciekawe czy oni też by tak zrobili? Utrzymujmy ich, dawajmy wszystko za darmo a Polak niech na to zapierdala.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 09:12Źródło komentarza: Zamość: Bilety w zoo drożeją od 1 lipca [CENNIK]Autor komentarza: KrzysiekTreść komentarza: Skat takie wyliczenia porównałem je z wyliczanka kiedy rządziła koicja PO i PsL wyszło mi że kosztu obsługi władzy były wyższe od przychodów jakie deklarował w/w rząd skat taka troska i skąd te wyliczanki pNstwo wzięli skoro jeszcze niema danych GUSData dodania komentarza: 03.07.2022, 08:00Źródło komentarza: Każdy z nas musiał dorzucić do wydatków publicznych pond 30 tysięcyAutor komentarza: Zawisza CiemnyTreść komentarza: Siedziało się na trzepaku i się KLEŁO aż przyszedł Donatan i zrobił gwiazdęData dodania komentarza: 03.07.2022, 07:08Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: ElaTreść komentarza: Poprostu dobrych nauczycieli nie ma odeszli, zostali tylko mierni bo oni biorą wszystko co się da żeby zarobić kasę i takie są później efekty nauczania.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:42Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieciAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Mamy nowoą remizieData dodania komentarza: 02.07.2022, 17:34Źródło komentarza: Miliony na wozy dla druhów. Także dla naszychAutor komentarza: AdamTreść komentarza: Ten babszyl ma haka na Wnuka i zniechęcił moja córkę do posłania dziecka do tej szkoły, chociaż mieszkamy 200m od niej, ale jest dobra wiadomość my rodzice tego haka odkryliśmy i zaangażowaliśmy TVN pod koniec lipca lub początek sierpnia będzie reportaż na ten temat, na dzień dzisiejszy trwają jeszcze analizy prawne.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 14:28Źródło komentarza: Zamość: Niech dyrektorka płaci
Reklama