Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 7 lipca 2022 05:42
Reklama

Gmina Zamość: Niepowtarzalność gminy tworzą jej mieszkańcy

Wójt Ryszard Gliwiński uważa, że niepowtarzalny i barwny obraz gminy jest zasługą przede wszystkim jej mieszkańców, którzy aktywnie i twórczo działają na polu samorządowym.
Gmina Zamość: Niepowtarzalność gminy tworzą jej mieszkańcy
Coolturalna Młodzież Wszystko Gra, Pniówek 2016

Na terenie gminy Zamość działalność statutową prowadzi 12 stowarzyszeń i 10 klubów sportowych. Z samorządem od lat współpracują: Stowarzyszenie Kobiet na rzecz Promocji i Rozwoju Środowisk Lokalnych 28+ (580 członkiń z 30 Kół Gospodyń Wiejskich), Związek OSP – Oddział Gminy Zamość (517 strażaków ochotników z 12 Jednostek OSP Gminy Zamość oraz 188 członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych), Uczniowski Klub Sportowy „Azymut” Gmina Zamość (od 22 lat prowadzi szkolenia z radioorientacji sportowej i biegów na orientację), Uczniowski Klub Sportowy „Zenit” Żdanów (prowadzi sekcję piłki ręcznej), Stowarzyszenie Turystyczno-Sportowe „Gryf” Gmina Zamość (szkolenia z piłki nożnej), Stowarzyszenie „Wysokie Nad Łabuńką” (zrzesza aktywnych mieszkańców sołectwa Wysokie), Stowarzyszenie Oświatowe w Zawadzie (prowadzi Niepubliczne Gimnazjum), Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego „Dobra Szkoła” (prowadzi 3 szkoły podstawowe), Uczniowski Klub Sportowy „Terminator” Wysokie (prowadzi sekcję sumo i zapasów), Aeroklub Ziemi Zamojskiej (zarządza lotniskiem w Mokrem, organizuje szkolenia m.in. pilotażu, skoków spadochronowych i świadczy usługi lotnicze).

Z powodzeniem artystyczną działalność prowadzą liczne zespoły: Ale Cantare z Płoskiego, Białowolanki, Czerwone Korale z Zawady, Echo Lipska, Kabaret z Lipska, grupa muzyczna Baryton z Parafii Lipsko, Roztoczanki z Wólki Wieprzeckiej, Wesołe Gosposie z Sitańca-Kolonii, chór Sitanianie, męski zespół wokalny Show Men Szopinek, kabaret Taka Potrzeba z Łapiguza, Grupa Teatralna „Bez Maski” z Mokrego, zespół Aljus ze Skokówki, zespół tańca nowoczesnego Fresh Dance z GOK-u w Wysokiem. Ponadto, młodzi muzycy rozwijają swoje talenty, ucząc się i koncertując w ramach Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Białowola.

Organizowane w gminie festyny, m.in. w Wierzchowinach, Wysokiem, Płoskiem, Jatutowie, Mokrem, a także widowiskowe Święto Plonów, co roku w innym sołectwie, cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców, jak i gości. Gmina Zamość wciąż pogłębia współpracę międzynarodową z partnerami z Ukrainy, Włoch, Słowacji i Węgier. Spotkania i wspólne programy służą wymianie doświadczeń, poznawaniu nowych obszarów działania i nieustannemu rozwojowi.

Wszechstronny GOK

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość funkcjonuje dopiero 2,5 roku. GOK organizuje pracę ponad 10 zespołów artystycznych z różnych sołectw i opiekuje się istniejącą od 16 lat Młodzieżową Orkiestrą Dętą OSP Białowola. Prowadzi też w kilkunastu sołectwach bezpłatne zajęcia ruchowo-taneczne (w świetlicach i szkołach), organizuje czas wolny dzieci i młodzieży w ponad 10 świetlicach na terenie gminy. Współorganizuje liczne wydarzenia plenerowe i świetlicowe – w kalendarzu imprez gminy Zamość znajduje się ok. 60-80 wydarzeń kulturalnych w roku. Inne zadania GOK-u to także szeroko pojęta promocja gminy oraz wydawanie „Biuletynu Samorządu Gminy Zamość” (nakład 4 tys. egz. miesięcznie). GOK przez cały rok wspiera również aktywnych mieszkańców sołectw w realizacji różnych lokalnych inicjatyw samorządowych z zakresu kultury.

W ramach GOK-u funkcjonuje Regionalna Izba Pamięci w Wysokiem, której początki sięgają 2005 roku. Dzięki inicjatywie miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich w Izbie zgromadzono już ponad 1000 eksponatów. W 2011 r. Izba zyskała nową siedzibę – stylizowany „dworek” drewniany, wybudowany dzięki unijnemu dofinansowaniu. Poza darmowym zwiedzaniem prowadzone są tu ciekawe zajęcia tematyczne, w tym z użyciem tradycyjnego pieca chlebowego, opalanego drewnem, który niedawno stanął obok „dworku” dzięki staraniom miejscowych kobiet aktywnych i Stowarzyszenia „Wysokie nad Łabuńką”. Dziś Izba jest jedną z ciekawszych wizytówek gminy Zamość.

Swoje przysłowiowe „3 grosze” GOK dorzuca również do organizacji największego samorządowego wydarzenia, prezentującego dorobek mieszkańców – chodzi o Dożynki Gminy Zamość, które odbywają się co roku w innym sołectwie, ale zawsze w pierwszą niedzielę września. To wysiłek wielu instytucji i osób, zwieńczony wspaniałym widowiskiem. W tym roku gminne Święto Plonów odbędzie się w Płoskiem. Będzie można podziwiać wieńce dożynkowe, pięknie ustrojone stoiska sołeckie, artystyczny dorobek gminy. Wieczorem zagrają zespół disco-dance Skalar’s i góralsko-rockowa Kapela Pieczarki (Stadion w Płoskiem – 2.09.2018).


Zdrowe tętno krwistej Gminy

Charakterystyczną cechą Gminy są ostatnio rekordy…krwiodawcze. Działa tu Klub Honorowych Dawców Krwi przy UG Zamość. Regularne akcje poboru krwi i wieloletnia praca społeczników – krwiodawców, przełożyły się w końcu na sukces. Już w ubiegłym roku widać było większe zainteresowanie mieszkańców krwiodawstwem, ale to, co wydarzyło się w pierwszych trzech kwartałach tego roku, zaskoczyło niemal wszystkich. Podczas trzech tegorocznych akcji poboru krwi w gminie Zamość zebrano ponad 120(!) litrów krwi. Liczba członków Klubu wzrosła wręcz skokowo, obecnie Klub HDK przy UG zrzesza ok. 100 krwiodawców. Nigdy w historii Klubu nie odnotowano tak spektakularnych „rekordów” poboru krwi, jak w tym roku.Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WaldemarTreść komentarza: Wywłaszczenia to barbarzyństwo prywatna własność człowieka to jego życie które chcecie mu odebrać na to nie ma zgody teraz i w przyszłości .Każdy rząd który wyciąga ręce po czyjąś własność powinien zostać usunięty aby ludzie mogli żyć w spokoju a nie w ciągłym stresie że władza odbierze im wszystko co mają i wyrzuci na brukData dodania komentarza: 07.07.2022, 04:05Źródło komentarza: Gm. Zamość: Przeciwko kolei CPK protestowali w WarszawieAutor komentarza: ZiggiTreść komentarza: Polecam poczytać co na fejsie Omegi wypisuje aktor tego kabaretu Mateusz Wróbel. Zawodnik grający w trzech klubach tego sezonu. Unia Hrubieszów, BKS Bodaczów i Błękitni Obsza. Takie cuda tylko w Zamościu.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 23:58Źródło komentarza: Klasa okręgowa: Już by świętowaliAutor komentarza: Zdegustowany kibicTreść komentarza: Totalny cyrk Zamojskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Przeczytajcie fakty w tej sprawie a następnie wypowiedź Prezesa Pryciuka. Wygląda na to, że ktoś tu nie wie na czym polega zarządzanie sytuacją kryzysową. Taki cyrk możliwy tylko w LZPN i ZOZPN... Najpierw link do strony Andorii: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=5189954311111919&id=843402075767186&m_entstream_source=timeline&__tn__=%2As%2As-R Oraz do wypowiedzi Pryciuka: https://gazetabilgoraj.pl/amp/jest-decyzja-pzpn-co-na-to-prezes-zamojskiej-pilki-rozmowa/ Ktoś nie dorósł do roli Prezesa. Co terax zrobi okręgowy związek że swoim blamażem? Dlaczego ofiarą niekompetencji pracowników związku ma być klub Andoria Mircze? Dlaczego są w lidze zamojskiej okręgowej święte krowy i dlaczego PZPN nie ukarał nikogo? Czy to jest organizacja, która sama nie stosuje się do ustanowionych przez siebie przepisów? Przecież to skandal. Można to jeszcze naprawić. Nie będę pisać co ma zrobić okręgowy związek ale sprawa jest prosta. Jeszcze jest czas aby nie wybiło szambo jak zacznie się sprawdzać inne decyzje związku.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 23:47Źródło komentarza: Klasa okręgowa: Już by świętowaliAutor komentarza: obywatel gcTreść komentarza: POCHÓWEK ŚWIECKI TO KSIĄDZ NIE ZAROBIŁ. OTO PRZYCZYNA KONFLIKTU.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 22:43Źródło komentarza: Parafianie chcieli wywieźć księdza na taczce [VIDEO]Autor komentarza: Mieszkaniec oś kartkówkaTreść komentarza: Szczebrzeska stała rozkopana pół roku żadne prace się nieodbywaly dlaczego Jest todlamnie dziwneData dodania komentarza: 06.07.2022, 21:48Źródło komentarza: Zamość: Kiedy skończą się remonty? SprawdzamyAutor komentarza: EmerytTreść komentarza: Na budowie dzieci Zamojszczyzny kamienie latają po samochodach,syf brak oznakowan tymczasowych haos, czyżby w projekcie nie było możliwości oznakowania tymczasowego w postaci pomarańczowych linii poziomychData dodania komentarza: 06.07.2022, 21:44Źródło komentarza: Zamość: Kiedy skończą się remonty? Sprawdzamy
Reklama
Reklama