Miasto Zamość obroniło 14 pozycję z 2017 r. Powiat hrubieszowski znalazł się na czele powiatów dawnego województwa zamojskiego. Wśród gmin miejsko-wiejskich na 362 miejsce awansował Tarnogród. Spadły Józefów, Frampol i Szczebrzeszyn. Wśród gmin wiejskich najbardziej spadły dochody gminy Jarczów wynika z rankingu opublikowanego w Piśmie Samorządu Terytorialnego "Wspólnota".
Rozmowa z Michałem Mulawą, radnym Sejmiku Województwa Lubelskiego (PiS).
Modernizacja, bieżące remonty oraz budowa nowych odcinków infrastruktury drogowej to jedne z najważniejszych zadań inwestycyjnych realizowanych sukcesywnie przez gminę Ulhówek od kilku lat. Nie brakuje tu jednak innych, bardzo ważnych inwestycji, takich jak reaktywacja posterunku policji czy otwarcie zakładu rehabilitacyjnego.
Rewitalizacja zdegradowanych obszarów, budowa nowych dróg wraz z infrastrukturą, wodociągi i kanalizacja, wdrożenie Budżetu Obywatelskiego, rozbudowa bazy sportowej, kulturalnej i turystycznej oraz pamięć o historii miasta i regionu – to tylko niektóre z realizowanych celów, którymi może się poszczycić Tomaszów Lubelski. O dokonaniach tomaszowskiego samorządu i planach na przyszłość rozmawiamy z burmistrzem Tomaszowa Lubelskiego Wojciechem Żukowskim.
Cały czas mam wiele pomysłów na to, jak rozwijać gminę Tyszowce. Samo wykonywanie tych pomysłów, czyli między innymi przeprowadzanie inwestycji, do łatwych nie należy, ale gdy się je ukończy, cieszą efekty – mówi w wywiadzie dla „KT” Mariusz Zając, burmistrz Tyszowiec.
– Gmina Werbkowice jest gminą typowo rolniczą, bardzo rozległą, ma aż 26 miejscowości. Nie leży w sąsiedztwie dużego miasta, nie ma też strefy ekonomicznej. Mimo tych warunków dynamicznie się rozwija – mówi wójt Lech Bojko.
Tysiące widzów na Rynku Wielkim i setki tysięcy przed telewizorami. Zamojski przystanek Wakacyjnej Trasy Dwójki pod hasłem „Lato, muzyka, zabawa” był ogromnym wyzwaniem organizacyjnym, ale trud się opłacił.
Najzamożniejsze samorządy w 2017 roku – to najnowszy ranking Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. W kategorii miast na prawach powiatu Zamość znalazł się w nim na wysokim, 14. miejscu z dochodem 4423,62 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W Polsce Zamość wyprzedził takie miasta jak m.in.: Częstochowa, Radom, Jelenia Góra i Słupsk.
Na przedszkolaki, uczniów i rodziców u progu nowego roku szkolnego czeka sporo niespodzianek. Wakacje w zamojskich obiektach oświatowych były bardzo pracowite – rozpoczęła się w nich zakrojona na szeroką skalę termomodernizacja, współfinansowana ze środków unijnych.
Specjalne budki dla owadów zapylających rośliny pojawiły się w zamojskim zoo. To wspólna akcja Biura Ochrony Środowiska i Zieleni Miejskiej Urzędu Miasta Zamość i firmy Castorama.
Zamościanie złożyli do kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego 42 projekty. Największą pomysłowością wykazali się mieszkańcy osiedla Powiatowa, którzy przedstawili aż 7 propozycji.
Zamojski Szpital Niepubliczny otrzymał unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na realizację projektu dotyczącego e-usług. Jego wartość to ponad 2,7 mln zł.
Gmina Zamość jest jedną z największych gmin wiejskich na Lubelszczyźnie, zarówno pod względem obszaru (197 km2), jak i liczby ludności – w 2008 r. było tu 21 159 mieszkańców, a obecnie jest ich 23 441. Turystom gmina może zaoferować pomniki i rezerwaty przyrody, a także ważne wykopaliska archeologiczne.
Mnóstwo pieniędzy i tyle samo dobrych inwestycji. Tak można podsumować działalność samorządu gminy Zamość, który poza rozsądnym planowaniem budżetu, potrafi pozyskać ogromne środki na rozwój terenów, a tym samym podniesienie standardu życia mieszkańców.
Wójt Ryszard Gliwiński uważa, że niepowtarzalny i barwny obraz gminy jest zasługą przede wszystkim jej mieszkańców, którzy aktywnie i twórczo działają na polu samorządowym.