Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 20 stycznia 2026 10:15
Przeczytaj!
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama Baner A1 SMS Zamość

Zamość/Szczebrzeszyn: Festiwal Stolica Języka Polskiego zaczyna się w niedzielę (PROGRAM)

Już jutro (niedziela, 5 sierpnia) w Zamościu rozpocznie się doroczny Festiwal Stolica Języka Polskiego. W poniedziałek impreza przeniesie się już do Szczebrzeszyna, gdzie zaplanowano większość festiwalowych wydarzeń.
Zamość/Szczebrzeszyn: Festiwal Stolica Języka Polskiego zaczyna się w niedzielę (PROGRAM)

Liczba pisarzy, poetów i literaturoznawców, którzy przybędą na tegoroczny festiwal jest w tym roku imponująca. To pierwsza liga polskiej literatury i reportażu! O swoich książkach, literackim warsztacie i inspiracjach opowiedzą m.in.: Magdalena GrzebałkowskaMikołaj GrynbergRyszard KrynickiDorota MasłowskaWiesław MyśliwskiAndrzej StasiukOlga TokarczukAdam WajrakKrzysztof Vargaoraz wiele innych znakomitości. 

Pojawią się także znani aktorzy. Wieczorami będzie można wysłuchać w ich wykonaniu poezji z kręgu "Skamandra". Sławomira Łozińska zaprezentuje "Listy Kazimiery Iłłakowiczówny", Maja Komorowskaprzeczyta wiersze Jana Lechonia, a Teresa Buszisz Krzyżanowska Anna Nehrebecka – wybrane, polskie wiersze. Natomiast Anna Seniuk i Jerzy Trela wyrecytują utwory Zbigniewa Herberta

Podczas festiwalu odbędą się także literackie debaty i koncerty. W tym roku zaśpiewa m.in. Hanna Banaszak i Adam Strug. Obok szczebrzeszyńskiej cerkwi wystąpi natomiast zespół Monodia Polska (grupa wykonuje dawne pieśni religijne i świeckie, zebrane m.in. na Kurpiach i w okolicy Łomży). Natomiast Andrzej Stasiuk (tutaj jako wokalista-recytator) pojawi się na scenie wraz ze słynną grupą etno-rockową Haydamaky z Kijowa. 

FESTIWAL STOLICA JĘZYKA POLSKIEGO 2018 - PROGRAM

A jak ma wyglądać planowany na niedzielę dzień zamojski? Bardzo atrakcyjnie. Wszystko dziać się będzie na Rynku Wodnym. OCzas między godz. 9 a 11 poświęcony zostanie Agnieszce osieckiej. Będzie to autorski program Katarzyny Stoparczyk z udziałem zespołu Karimski Club dla Dzieci – na żywo w Programie 3. P.R. Później odbędą się spotkania autorskie z Joanną Rusinek i Michałem RusinkiemAgnieszką Wolny-Hamkało, Anną Dziewit-Meller, a warsztaty integracyjne poprowadzą Aleksandra Łojewska i Katarzyna Sadowska.

Od godz. 14 trwać mają "Rozmowy o języku", w których udział wezmą m.in. Paulina Mikuła, Izabela Winiarska-Górska, Jarosław Górski, Katarzyna Kłosińska, Michał Rusinek. Następnie (godz. 17.30) o. Tomasz Dostatni ma czytać „Lokomotywę” Juliana Tuwima w tłumaczeniu na język łaciński. Kolejny blok to "Zamość w literaturze", gdy dzieł wysłuchać będzie można w interpretacji Miłogosta Reczka, Doroty Landowskiej, Anny Seniuk, Mariusza Bonaszewskiego, Roberta Więckiewicza.

PEŁNY PROGRAM FESTIWALU JĘZYKA POLSKIEGO W ZAŁĄCZNIKU PONIŻEJ


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaBaner reklamowy - orange
Reklama
Reklama
Atrakcyjna działka na obrzeżach Werbkowic Cena: 249000 PLNOferujemy na sprzedaż wyjątkowo atrakcyjną działkę budowlaną o powierzchni 0,5645 ha, położoną w Werbkowicach, na południowych obrzeżach miejscowości. Nieruchomość znajduje się w cichej i spokojnej okolicy, w sąsiedztwie terenów zielonych oraz rzeki Huczwy.Działka położona jest przy bocznej drodze gminnej, w otoczeniu zabudowy jednorodzinnej oraz gospodarstw. Lokalizacja zapewnia wygodny i szybki dojazd do centrum miejscowości, a jednocześnie gwarantuje prywatność i spokój.Podstawowe informacje:Numer działki: 925Powierzchnia: 0,5645 haKształt: prostokątWymiary: ok. 60 m x 95 mUkształtowanie terenu: płaskaStan: działka nieogrodzona, obecnie w uprawie rolnejIstnieje możliwość podziału na mniejsze działkiPrzeznaczenie w MPZP:Teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej (przeznaczenie podstawowe). Dopuszczalna zabudowa: budynki mieszkalne jednorodzinne, gospodarcze i garaże, usługi oraz obiekty małej architektury.Media:prąd – słup na działcewodociąg – w drodzeświatłowód – w drodzeDziałka posiada pośredni dostęp do drogi publicznej asfaltowej oraz bezpośredni zjazd na drogę gminną. Natężenie ruchu jest niskie, ograniczone do ruchu lokalnego.Otoczenie i lokalizacja:Nieruchomość położona jest na obrzeżach Werbkowic, wśród niskiej zabudowy jednorodzinnej, pól uprawnych oraz lasów. W niedalekiej odległości przebiega linia kolejowa LHS oraz płynie rzeka Huczwa. Okolica sprzyja spacerom i aktywnemu wypoczynkowi.Atuty nieruchomości:duża powierzchnia i możliwość podziału działkispokojna, zielona okolicabliskość większej miejscowości z pełną infrastrukturą: sklepy, szkoła, przychodnie, Dom Kulturyrozwijająca się strefa podmiejska, atrakcyjna również inwestycyjnieregularny kształt i płaski teren ułatwiający zabudowędostęp do wszystkich mediów umożliwiający szybkie rozpoczęcie budowyTo idealne miejsce dla osób ceniących ciszę, przestrzeń i kontakt z naturą, a jednocześnie chcących pozostać w zasięgu pełnej infrastruktury.Nie czekaj – zadzwoń, umów się na prezentację i stwórz tu swój wymarzony dom.Zapraszam!Bezpłatnie pomagamy w formalnościach związanych z uzyskaniem kredytu na zakup nieruchomości. Nasz doradca kredytowy bezpłatnie sprawdzi Twoją zdolność kredytową i przedstawi najlepsze oferty z ponad 10 banków.Posiadasz podobną nieruchomość? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji – odpowiemy na pytania dotyczące ceny, procesu sprzedaży oraz możliwości poprawy atrakcyjności oferty. Oferujemy również:•⁠  ⁠Pośrednictwo w kupnie, sprzedaży oraz najmie nieruchomości.•⁠  ⁠Pomoc w sprzedaży nieruchomości o skomplikowanej sytuacji prawnej.•⁠  ⁠Rzetelne oceny wartości nieruchomości.•⁠ Uzyskanie świadectwa energetycznego.Nie zwlekaj, zadzwoń już teraz!Justyna Łagoda Tel. 665 750 080Północ nieruchomości Zamośćul. Żeromskiego 322- 400 ZamośćData dodania ogłoszenia: 15.01.2026Atrakcyjna działka na obrzeżach Werbkowic
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: akcjaTreść komentarza: Szkoda, że poszukiwanych zatrzymują tylko w czasie organizowanych /dla statystyki /akcji.Data dodania komentarza: 20.01.2026, 08:57Źródło komentarza: W 2 dni zamojscy policjanci zatrzymali 16 poszukiwanych. Niektórzy lata spędzą za kratamiAutor komentarza: Polak małyTreść komentarza: Idiotyzm nazywany postępem ? W Wirlkiej Brytanii ziemi takim postępowym pomysłom kierowca nie reaguje kiedy samochód uderza w drugi pojazd lub pieszego i nie wie dlaczego ?!!!? To jest skutek wychowywania i nad czym zbywania komputerów i smartfonów . W UK szukają sposobu na podniesienie skuteczności nauczania nowych kierowców bezpiecznej jazdy a w Polsce wprowadzają to od czego tam chcą UCIEC po nie udanym „eksperymencie „ !Data dodania komentarza: 20.01.2026, 00:41Źródło komentarza: Nowe na egzaminie na prawo jazdy. Kursanci egzaminowani z czegoś, czego nikt ich nie uczyłAutor komentarza: ZamościaninTreść komentarza: Wiatraki mogą być celem cyberataku - straszne.Data dodania komentarza: 19.01.2026, 22:45Źródło komentarza: Byliśmy blisko blackoutu, cyberprzestępcy chcieli wyłączyć w Polsce prąd. Cyfrowe czołgi już tu sąAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Komunistyczną międzynarodówke na pewno nie puszcząData dodania komentarza: 19.01.2026, 20:35Źródło komentarza: Planujecie ślub? Sprawdźcie, jakich piosenek nie można puścić w kościele, bo jest zakazAutor komentarza: Bez jajTreść komentarza: Ciekawe jakby były tęczowe czy też musiały by być wymienioneData dodania komentarza: 19.01.2026, 20:32Źródło komentarza: 2026 rokiem kolejek. Dowody i prawa jazdy do wymianyAutor komentarza: Łukasz 45L.Treść komentarza: Co Ty mozesz powiedziec blaznie i pacholku i sługa Mlaskacza i Dyktatora z Żoliborza oraz jako ludzi złodziei mafijnych.Data dodania komentarza: 19.01.2026, 20:31Źródło komentarza: Byliśmy blisko blackoutu, cyberprzestępcy chcieli wyłączyć w Polsce prąd. Cyfrowe czołgi już tu są
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama