Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 21 marca 2026 01:29
Przeczytaj!
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama
Kubeł zimnej wody spadł na głowy radnych

Szczebrzeszyn: Burmistrz odzyskał dobre imię. Radni nie udzielili mu absolutorium i wotum, ale RIO unieważniła uchwałę

Uchwała Rady Miejskiej w Szczebrzeszynie w sprawie nieudzielenia absolutorium burmistrzowi z tytułu wykonania budżetu za rok 2024 trafi do kosza. Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie uznała, że narusza ona prawo w sposób istotny i stwierdziła jej nieważność.
Burmistrz Szczebrzeszyna z „wielką radością i satysfakcją” przyjął uchwałę RIO.
Burmistrz Szczebrzeszyna z „wielką radością i satysfakcją” przyjął uchwałę RIO.

Autor: Rafał Kowalik Samorządowiec/Fb

Absolutoryjna sesja Rady Miejskiej w Szczebrzeszynie odbyła się 26 czerwca. Gdy przyszło do głosowania wotum zaufania, wszyscy obecni na sesji radni byli przeciw. Później przyszła pora na głosowanie w sprawie udzielenia burmistrzowi absolutorium z wykonania budżetu za 2024 r. Z grona 14 obecnych na sesji radnych tylko 3 było za udzieleniem absolutorium, natomiast 11 przeciw.

Na drugi dzień burmistrz odniósł się do głosowania za pośrednictwem mediów społecznościowych. „To decyzja, którą przyjmuję z pokorą, ale też ze smutkiem, bo liczby mówią same za siebie – budżet został wykonany bardzo dobrze (w 104 proc. – przyp. red.), a opinia niezależnej Regionalnej Izby Obrachunkowej jest jednoznacznie pozytywna” – napisał Rafał Kowalik.

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, w przypadku nieudzielenia absolutorium rada gminy może bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady w głosowaniu imiennym podjąć inicjatywę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania burmistrza. Burmistrz Szczebrzeszyna może jednak spać spokojnie, bo 22 lipca Kolegium RIO w Lublinie stwierdziło nieważność przedmiotowej uchwały.

PRZECZYTAJ TEŻ: Burmistrz Szczebrzeszyna bez wotum zaufania i absolutorium. Czy to droga do referendum i odwołania władzy?

Jak uzasadnia RIO, zarzuty wysuwane pod adresem Rafała Kowalika przez szczebrzeszyńskich radnych, w tym m. in. próba podniesienia pensji burmistrza, brak współpracy z radą, likwidacja muzeum starych zegarów, brak działań przy kamienicy Klukowskiego czy brak inwestycji w projekcie budżetu na 2025 r., nie odnosiły się w jakikolwiek sposób do wykonania budżetu gminy za 2024 r., a te, które się odnosiły (np. wydatkowanie 30 tys. zł na audyty w miejskich spółkach), nie zostały należycie uzasadnione.

Burmistrz z „wielką radością i satysfakcją” przyjął uchwałę RIO. „Przez wiele tygodni moje dobre imię było wystawione na próbę (…). Dziś mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć: prawda zawsze się obroni”– napisał.

Kowalik zapewnia, że wyciąga z tego wnioski, ale nie chowa urazy, choć czuje ,,nóż w plecach”. „Czy był to pomysł na rozpoczęcie procedury referendum? Pewnie tak, ale się nie udał” – czytamy w zamieszczonym oświadczeniu.

PRZECZYTAJ: Święto Roztocza Szczebrzeszyn. Klub sportowy obchodził swoje 100-lecie

Burmistrz odzyskał dobre imię. Na uchwałę RIO przysługuje wprawdzie Radzie Miejskiej w Szczebrzeszynie prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ale jest mało prawdopodobne, ze tak się nie stanie.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Pipa 03.08.2025 20:38
Jak by mu zrobił czerwony nos to w sam raz do cyrku Sylwia dalej zaskoczona zareczynami niedługo rocznica poczęcia

Aj 02.08.2025 21:32
No to mam nadzieję że latarnie wookolo cmentarza i wąwozie do wodociągów będą świeciły całą noc , a nie do 23 godziny Pozdrawiam.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kto czyta, nie błądziTreść komentarza: to raczej beznapletkowce... poznaj historię, i się przekonasz kto był sponsorem takich działańData dodania komentarza: 20.03.2026, 20:35Źródło komentarza: Przegląd wiadomości, 19 marca 2026. Zamość, Tomaszów Lubelski, Hrubieszów, BiłgorajAutor komentarza: styropian zamiast mózgu ?Treść komentarza: chcesz być żyrantem ***? skończ pier,dolić kocopały!Data dodania komentarza: 20.03.2026, 20:26Źródło komentarza: Drżały domy w Kryłowie i Małkowie. Rosyjski atak na Nowowołyńsk, 5 km od polskiej granicyAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Wywalić wszystkichData dodania komentarza: 20.03.2026, 20:21Źródło komentarza: Zmiany w rządzie jeszcze przed wakacjami. Na celowniku są te nazwiskaAutor komentarza: MonikaTreść komentarza: To nie byli biłgorajscy artyści... Gwoli wyjaśnienia.Data dodania komentarza: 20.03.2026, 20:04Źródło komentarza: Diamenty Kultury w Łukowej. Przed widownią wystąpiła śmietanka biłgorajskich artystówAutor komentarza: sadaTreść komentarza: Opel jak Opel, pokażcie mi lepszego. Stan bliski fabrycznemu. Dzielnicowy niech się czepi. W ogóle to Łaszczów, więc o co ten raban? Nic się nie dzieje. Te strony lepszego Opla dotąd nie widziały.Data dodania komentarza: 20.03.2026, 18:01Źródło komentarza: Gm. Łaszczów: Opel jak po wypadku. Za kierownicą 20-latek na sądowym zakazieAutor komentarza: NxjznTreść komentarza: Ja akurat nie stamtąd. Wykpiwałem tych, co we wrześniu sugerowali prowokację i inne pochodzenie dronów. Snusa nie zażywam i mam na niego alergię.Data dodania komentarza: 20.03.2026, 17:59Źródło komentarza: Drżały domy w Kryłowie i Małkowie. Rosyjski atak na Nowowołyńsk, 5 km od polskiej granicy
Reklama
Reklama
Reklama