To właśnie tutaj znajduje się najstarsza zachowana cerkiew w Polsce – cerkiew św. Paraskewy w Radrużu, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To perła drewnianej architektury cerkiewnej, której historia sięga XVI wieku. Położona na niewielkim wzniesieniu, otoczona kamiennym murem, z przylegającym cmentarzem i dzwonnicą, stanowi idealne miejsce do zadumy i refleksji. Wewnątrz można podziwiać zachowane polichromie oraz ikonostas, a przewodnicy w przystępny sposób przybliżają dzieje tej świątyni oraz miejscową tradycję obrządku greckokatolickiego.
Niezapomniane wrażenia zapewnią również odwiedziny w innych drewnianych cerkwiach w Nowym Bruśnie i Prusiu – urokliwych zabytkach sakralnych, pachnących wiekowym drewnem i wypełnionych ikonami oraz malowidłami z dawnych wieków. W tych miejscach nie tylko historia ożywa – przewodnicy dzielą się też ciekawostkami i barwnymi opowieściami o lokalnych obyczajach i wydarzeniach z przeszłości.
Lasy otaczające Horyniec-Zdrój kryją w sobie ślady przedwojennej, wielokulturowej przeszłości tych ziem. Kamienne krzyże i figury rozsiane wśród drzew są cichymi świadkami dramatycznych losów tutejszej ludności. Najwięcej z nich można zobaczyć na malowniczo położonym cmentarzu w Starym Bruśnie, jednym z najcenniejszych przykładów dawnej sztuki kamieniarskiej w Polsce. W 2024 roku udostępniono tam nową ścieżkę dydaktyczną „Góra Brusno”, która prowadzi przez wzgórze z pięknymi widokami i zajmuje około dwóch godzin spokojnego spaceru.
Tuż obok można usłyszeć szum najwyższego wodospadu Roztocza, niegdyś napędzającego młyńskie koło – dziś to romantyczne miejsce dla miłośników przyrody i fotografii.
W Nowinach Horynieckich bije źródło lodowatej, krystalicznie czystej wody spod drewnianej kapliczki, którą mieszkańcy od pokoleń uważają za cudowną. Kapliczka na wodzie, malowniczo usytuowana, przyciąga nie tylko pielgrzymów, ale i turystów szukających ciszy i duchowego ukojenia. To miejsce zachęca do kontemplacji i stanowi doskonały punkt wypadowy do wędrówki ku Świątyni Słońca – najbardziej tajemniczemu zakątkowi Roztocza, związanemu z legendami o słowiańskich kultach i energii tego miejsca.
Dla miłośników dawnych podań i legend polecamy wyprawę na wzgórze Monasterz, gdzie znajdują się ruiny klasztoru oraz miejsce pustelni św. Brata Alberta. To przestrzeń przesiąknięta duchowością i historią, idealna do zadumy. W pobliżu czeka też Diabelski Kamień, największy ostaniec skalny Roztocza, który zgodnie z ludowymi opowieściami miał być rzucony przez samego diabła. Nieopodal znajduje się Jaskinia Prałasanta – największa w okolicy, choć wciąż mało znana, idealna dla spragnionych przygody.
Po intensywnym zwiedzaniu warto zadbać o regenerację. Sanatoria w Horyńcu-Zdroju oferują zabiegi zdrowotne i relaksujące, a dla rodzin i miłośników wodnych atrakcji idealnym miejscem jest kompleks Wodny Świat z basenami, zjeżdżalniami i strefą SPA. Wieczorem warto odwiedzić stylową Cafe Sanacja, gdzie wśród secesyjnych detali i aromatu świeżej kawy można poczuć klimat lat 30. XX wieku.
Spacer po Parku Zdrojowym to kolejna atrakcja – starannie zaprojektowane alejki i fontanny tworzą atmosferę spokoju i relaksu. Tuż obok, w uzdrowiskowej dzielnicy Horyńca, biegnie ponad kilometrowy deptak spacerowy, który w 2024 roku wzbogacono o efektowną wieżę widokową. Z jej szczytu rozciąga się widok na zielone wzgórza Roztocza – idealne miejsce na zdjęcia i romantyczny zachód słońca.
Nie sposób nie wspomnieć o Pałacu Ponińskich i przyległym Teatrze Dworskim, który od prawie 50 lat stanowi kulturalne serce regionu. To właśnie tutaj, na przełomie pierwszej i drugiej dekady sierpnia, odbywa się prestiżowy Horyniec-Zdrój Art Festiwal, gromadzący wybitnych artystów teatru, muzyki i literatury.
Tegoroczna edycja (3–10 sierpnia 2025) odbywa się pod hasłem „Czuję zapach wszechświata” – inspirowanym poezją Jadwigi Stańczakowej. W programie znalazło się kilkadziesiąt wydarzeń: spektakli, koncertów, spotkań autorskich i warsztatów.
Na scenie zobaczymy m.in. Piotra Cugowskiego, który zagra koncert finałowy w amfiteatrze w Parku Zdrojowym, oraz Kacpra Kuszewskiego w monodramie „Album rodzinny”. Wystąpi również Katarzyna Dąbrowska z recitalem „13 randek DaNuty”, a wieczór jazzowo-klimatyczny zapewni projekt Cosmic Silence II z udziałem Leszka Żądło i Joachima Mencla.
W części teatralnej nie zabraknie uznanych aktorek, takich jak Joanna Szczepkowska, Dorota Landowska czy Agnieszka Przepiórska, która wystąpi w spektaklach „Jadwiga” i „Kocham Bałtyk”. Festiwal oferuje także warsztaty teatralne i plastyczne, wystawy (m.in. ilustracji Marianny Oklejak), a nawet literacko-rowerowy rajd szlakiem Roztocza z Jakubem Kornhauserem.
To wyjątkowe wydarzenie artystyczne doskonale łączy klimat uzdrowiska z wysoką kulturą i otwartością na publiczność – zarówno lokalną, jak i przyjezdną. Pełen program dostępny jest na stronie: www.artystycznyhoryniec.pl
Nowością sezonu jest camperowisko, które otwarto w samym Horyńcu-Zdroju. Obiekt oferuje pełne zaplecze techniczne dla podróżujących kamperem: przyłącza prądu, punkt zrzutu nieczystości, wodę oraz miejsca wypoczynku w zielonym otoczeniu. To doskonałe miejsce startowe do odkrywania całego Roztocza Wschodniego.
Gmina Horyniec-Zdrój to także część szlaku rowerowego Green Velo, który przebiega przez najciekawsze zakątki regionu. Dla pieszych przygotowano liczne oznakowane trasy, w tym szlaki prowadzące przez lasy, doliny i punkty widokowe – idealne dla rodzin, fotografów i amatorów długich spacerów wśród przyrody.
Horyniec-Zdrój to miejsce, w którym historia spotyka się z naturą, duchowość z kulturą, a cisza z inspiracją. To nie tylko uzdrowisko, ale przede wszystkim przestrzeń do odkrywania – siebie, przyrody i niepowtarzalnego dziedzictwa tych ziem. Niezależnie od tego, czy szukasz aktywnego wypoczynku, artystycznych wzruszeń, czy chwili ukojenia – tutaj znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, by naprawdę odpocząć.
Zapraszamy do Horyńca-Zdroju – miejsca, które pozostaje w sercu na długo po powrocie do codzienności.
Autor zdjęć - Krystian Kłysewic Więcej informacji uzyskacie w Punktach Informacji Turystycznej:
Punkt IT, ul. Kolejowa 1B – tel. 798 728 489

![Oto nasi bohaterzy. Kobiety i mężczyźni z OSP, którzy ratowali Puszczę Solską [ZDJĘCIA] Oto nasi bohaterzy. Kobiety i mężczyźni z OSP, którzy ratowali Puszczę Solską [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/05/13/sm-4x3-oto-nasi-bohaterzy-kobiety-i-mezczyzni-z-osp-ktorzy-ratowali-puszcze-solska-zdjecia-1778676560-21.jpg)
![Zamość: Zderzenie karetki z osobówką [ZDJĘCIA] Zamość: Zderzenie karetki z osobówką [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/05/12/sm-4x3-zamosc-ambulans-na-sygnale-zderzyl-sie-z-osobowka-4-osoby-zabrano-na-badania-zdjecia-1778592351-2.jpg)
![Nieprzytomny kierowca i troje pasażerów trafili do szpitala po dachowaniu Audi w Łubczu [ZDJĘCIA] Nieprzytomny kierowca i troje pasażerów trafili do szpitala po dachowaniu Audi w Łubczu [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/05/12/sm-4x3-nieprzytomny-kierowca-i-troje-pasazerow-trafili-do-szpitala-po-dachowaniu-audi-w-lubczu-zdjecia-1778584502-3.jpg)



![Tomaszów Lubelski zaprasza na Dni Promocji Zdrowia [PROGRAM] Tomaszów Lubelski zaprasza na Dni Promocji Zdrowia. Wydarzenie odbędzie się 27 maja w godzinach od 9 do 12 na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji "Tomasovia".](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/articles/sm-4x3-tomaszow-lubelski-zaprasza-na-dni-promocji-zdrowia-program-1778236424.jpg)












Napisz komentarz
Komentarze